Uganda- prośba o oznaczenie

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Ścinek »

Zwracam się z ogromną prośbą o oznaczenie poniższych koleżków z Ugandy. Mam ogromny problem w znalezieniu jakichkolwiek kluczy do tej rodziny z tamtych rejonów (być może nie umiem szukać :szok: ). Z góry dziękuje!
Załączniki
geo1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.01 KiB)
geo2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.48 KiB)
geo3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.29 KiB)
geo4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.09 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Coś jak nasz Copris lunaris
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Ścinek »

sam nie wiem, próbowałem sprawdzać checklisty z Ugandy ale są tylko co po niektóre regiony i nie udało mi się delikwentów znaleźć czy dopasować pod względem cech widocznych na samych zdjęciach.
Odnoszę wrażenie, że te 2 osobniki są odrębnymi gatunkami- inne żłobienia na pokrywach, inne wyrostki(choć to cecha wątpliwa bo różnorodność jest ogromna i w przypadku innych gatunków).
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Tam w Afryce jest ogrom gatunków w rodzaju Copris i innych Coprini. Wpisz w gugla copris africa to chyba na pierwszym miejscu jest wymieniona literatura, może to pomoże
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bez literatury i okazów porównawczych wysiłki zmierzające do oznaczenia pójdą na marne, bo nie będzie jak tego zweryfikować. Możesz miec 5 oznaczeń i i tak tego w żaden sposób nie sprawdzisz. Wątek jest o tyle ciekawy, że pozwala na dostrzeżenie tego problemu :wlosy:

Nie poddawaj się - o ile chcesz i bedziesz miał na to dużo energii - możesz zdobyć potrzebną literaturę, okazy do porównań albo choćby posłać okaz do kogoś na świecie, kto Ci go oznaczy. Wszystko kwestia potrzeby - oznaczenie możesz mieć po 10 minutach pracy ("rzut zdjęć na Forum") albo po kilkuset godzinach pracy własnej. To jest tylko kwestia decyzji, czy chcesz ten czas na to akurat poświęcić.....
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Ścinek »

Owszem, powiem szczerze, że okaz męczył mnie już kilka lat temu jak był zapakowany, próbowałem go wtedy oznaczyć, odłożyłem "na później" i wczoraj sobie o nim przypomniałem i tak od tego czasu sobie błądzę, szukam, porównuje... Zobaczymy, poddać się nie poddam bo nienawidzę pustki na etykietach (takie zboczenie).

A co myślicie na temat tego, że to 2 odrębne gatunki na zdjęciach? jak dla mnie są zupełnie różne, od pokryw po wyrostek. Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że wgłębienia na pokrywach nie mogą być aż tak "inne" u tego samego gatunku
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Marcin Szewczyk »

Na górze samica a na dole samiec a czy tego samego gatunku to nie wiem ale to prawdopodobne.
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Andrzej Matusiak »

Spis przydatnej literatury znajdziesz tutaj: https://dungbeetlesofafrica.wordpress.com/home/ .
Opracowanie grupy "orion" (Nguyen-Phung T. 1989, Revision des especes afro-tropicales du genre Copris.VIII. Le groupe Orion) dostępne jest tu: http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k6141418x/f81 , grupa "jacchus" (Nguyen-Phung T.& Cambefort Y. 1987, Revision des especes afro-tropicales du genre Copris.II. Le groupe Jacchus) tutaj : http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k61391346/f76
Afrykańskie Coprini to bogata w gatunki grupa (sam rodzaj Copris Muller, 1764 to ponad sto gatunków), posiadając jedynie dwa okazy i bez dostępu do zbioru porównawczego, oznaczenie będzie mordęgą..., ale - powodzenia :).
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Ścinek »

tusiak pisze: posiadając jedynie dwa okazy i bez dostępu do zbioru porównawczego, oznaczenie będzie mordęgą..., ale - powodzenia :).
A dziękuje, jeżeli uda mi się na coś wpaść, to dam znać...za rok... może dwa :hahaha:

edit: No i bardzo dziękuje za wskazanie literatury i klucze ;)
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: klekel »

Bez przesady z tą mordęgą w oznaczaniu. Literatura do Copris z Afryki istnieje, a w dodatku to są bardzo dobrze opracowane artykuły.
Nie mówię, że oznacza się te gatunki jakoś szczególnie łatwo, ale parę razy oznaczałem z tych kluczy i obyło się bez większych problemów...
Pytanie tylko czy kolega Marcin ma na tyle samozaparcia by przejść przez mozolne tłumaczenie języka francuskiego na ojczysty tylko po to by oznaczyć jakieś tam 2 owady.
W razie zainteresowania służę artykułami.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Uganda- prośba o oznaczenie

Post autor: Ścinek »

jesli mogę o takowy klucz prosic to bylbym wdzieczny, mysle ze sobie poradze :tak:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „SCARABAEOIDEA”