Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jurek Szypuła »

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Brachyta sp. n. z Włoch

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tytuł wątku ma postać:
Brachyta sp. n. z Włoch

Powinno być:
Brachyta petriccionei n.sp. z Włoch.

Fantastyczny gatunek.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brachyta sp. n. z Włoch

Post autor: Jurek Szypuła »

:oops: pierwszy raz piszę z komórki i androida dopiero rozkminiam ale pierwsze koty za płoty...

Oczywiście popraw :birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: :birra:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Wujek Adam [†] »

Hm,
i to się nazywa tempo publikacyjne:
(Zaczerpnięte z pracy deskrypcyjnej, zwróćcie uwagę na daty):

"(...)
Research article
Submitted: May 25th, 2019 - Accepted: May 28th, 2019 - Published: May 31st, 2019
(...)
Type material. Holotype ♀: Italy: Abruzzo, Monte Morrone (PE), 1500 m, 23.V.2019,
(...)"

8 dni od złowienia holotypu do ukazania się publikacji! :wow:
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jurek Szypuła »

To tempo nie tłumaczy byka w nazwie...

B. pretriccionei :mysl:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze: 8 dni od złowienia holotypu do ukazania się publikacji!   :wow:
Można założyć np. taki scenariusz wydarzeń: gatunek był już rozpoznany wcześniej i być może nawet (!) istnieją w kolekcjach okazy odłowione nieoficjalnie, do których autorzy mieli dostęp i na podstawie których przygotowano diagnostykę. Ponieważ jednak jest to Park Narodowy (Majella National Park) ustanowienie holotypu wymaga uzyskania zgody na odłowienie okazu, a to już są procedury, które trwają. Praca więc była zapewne już przygotowana i czekano na uzyskanie odpowiednich zezwoleń. I w ten sposób jest jeden legalnie pozyskany okaz a więc jeden okaz o którym można napisać, że jest. 8)

Historia jest całkiem ciekawsza niż daty publikacji czy literówka w tekście. Stary gatunek, warto to dokładnie poczytać.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Wujek Adam [†] »

Kilka hm, sugestii, da się tam przeczytać między wierszami, zwracając uwagę np. na odnośniki dotyczące "obserwacji" tego gatunku rok wcześniej. ;-)
Tak czy owak cykl wydawniczy tzn. czas od złożenia pracy do redakcji (25 V br.), przez jej recenzję (28 maja br.) do jej wydania (31 maja br.) wydaje się z leksza abstrakcyjny.

Wiadomo, że w entomologii pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.
Czy istnieje jakieś naukowe uzasadnienie takiego pośpiechu w tym przypadku?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:.... cykl wydawniczy tzn. czas od złożenia pracy do redakcji (25 V br.), przez jej recenzję (28 maja br.) do jej wydania (31 maja br.) wydaje się z leksza abstrakcyjny..
To po prostu sprawna praca Redaktorów i Recenzentów. Plik do Recenzji wysyła się kilka sekund, jeśli ktoś ma czas i usiądzie do pracy to jej sprawdzanie nie powinno zająć więcej niż kilka godzin. Tego samego dnia praca może wrócić i być wydana tego samego dnia wieczorem. Adam, takie czasy.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Wujek Adam [†] »

Może i tak.
Ale z pracy wynika, że została ona napisana... w jeden lub dwa dni od momentu złowienia holotypu! ;-)
Tym holotypem - i zarazem jedynym dotąd znanym osobnikiem tego gatunku - jest samica.
Samica z grupy gatunków morfologicznie zmiennych.

Piszesz Jacku, że to nie jedyny okaz i że sprawa wygląda tak "z przyczyn formalnoprawnych": że Park Narodowy, kwestie pozwoleń i legalności odłowów/okazów itp.
Innymi słowy: sugerujesz, że Autorzy publikacji dopuszczają się oszustwa ukrywając okazy i pełnie posiadanej wiedzy. :cry:

No comment.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z samych dat nic nie wynika. Mogło być tak i to jest bardzo prawdopodobne, ze osobniki należące do nowego taksonu były obserwowane w terenie, diagnozowane, fotografowane i wypuszczane (tak, są tacy entomolodzy na świecie, którzy nie łowią wszystkiego co da się złowić i nie odławiają okazów w Parkach Narodowych i dbają o to, by nie uszczuplać populacji unikalnego gatunku).

Zamiast snuć domysły wystarczy skontaktować się z autorami opisu. Pozwoliłem sobie na napisanie w poprzednim poście, "że mogło być np tak:.... " ale nie napisałem że tak było, więc nie przypisuj moim słowom takiego znaczenia, jak to zrobiłeś i nie formułuj oskarżeń pod adresem autorów i zarzutów o oszustwo! :no: . Ostatnie Twoje zdanie, jakby nie było zabrzmiało brzydko i obraźliwie. Autorzy opisu mogą to czytać i z pomocą translatora mogą to zrozumieć tak, że Ty (albo Ja) zarzucasz im takie działanie, jakieś oszustwa... co to jest? Co to za poziom?...

Z mojej strony to wszystko na temat, ciągnięcie dyskusji w takim tonie całkowicie mi nie odpowiada. Dziwię Ci się, że doszukujesz się jakiejś taniej sensacji i wchodzisz na mulisty grunt zamiast skupić się na aspekcie naukowym. Proponuję nie drążyć dalej tematu dat.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Wujek Adam [†] »

Ja się po prostu dziwię Jacku, bo nie zna takiego przypadku dotyczącego Cerambycidae, aby praca deskrypcyjna ukazała się w 8 dni od znalezienia w terenie okazu typowego.

W snuciu domysłów nie ja się specjalizuję:
Jacek Kurzawa pisze: Można założyć np. taki scenariusz wydarzeń: gatunek był już rozpoznany wcześniej i być może nawet (!) istnieją w kolekcjach okazy odłowione nieoficjalnie, do których autorzy mieli dostęp i na podstawie których przygotowano diagnostykę. Ponieważ jednak jest to Park Narodowy (Majella National Park) ustanowienie holotypu wymaga uzyskania zgody na odłowienie okazu, a to już są procedury, które trwają. Praca więc była zapewne już przygotowana i czekano na uzyskanie odpowiednich zezwoleń. I w ten sposób jest jeden legalnie pozyskany okaz a więc jeden okaz o którym można napisać, że jest. (...)
Można założyć.
Praca więc była zapewne już przygotowana.

Tu nie chodzi o tanią sensację, lecz o Naukę.
O Naukę, nad którą warto się zastanowić, zamiast pochopnie bezmyślnie klaskać, jak choćby w tym przypadku:
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.ph ... t=Cerambyx
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: AJW »

Miałem siedzieć cicho (ale czasem pisać czy krytykować jest czasami łatwiej niż oznaczać :D ).

Przeciw dobremu opisowi świadczą:
1. 1 okaz - 1 okaz i w dodatku samica - w takiej grupie jeden (może nawet ?trochę wytarty na głowie i przedpleczu okaz).
2. Powoływanie się na pracę, która się jeszcze nie ukazała: poster z 13-15.6.2018 (podkreślam datę).
3. subgatunki i ich status taksonomiczny z grupy "caucasica" ...
4. Tempo opisu od czasu "odkrycia" - istny "rekord świata"
5. Powoływanie się na różne rozmaite cechy w stosunku do istniejących gatunków stąd !brak diagnozy różnicującej
(czy tych gatunków jest setka w Europie, żeby klucza nie umieć zrobić?).
6. Powoływanie się na prawdopodobieństwo różnic genetycznych... i na nowy nie opisany gatunek z Bułgarii i Rumunii (nie można było zrobić jedną pracę a nie drobić?).

Moja krótka dygresja: właśnie skończyłem kolejną pracę z Włochem o pewnym rodzaju Diptera.
Z tak skrupulatnym kolegą, jeśli chodzi o taksonomię, dawno nie miałem do czynienia (to tak a propos braku uprzedzenia do nacji).

Jeśli ktoś wie jakie dobre są cechy tej pracy (IMO poza angielskim i podziekowaniami) to niech proszę wymieni

Wyraziłem swoje zdanie i opinię i mogę stwierdzić dosłownie: dziękuję "Panu Bogu", że nie jestem "kózkarzem".
W dyskusję dalszą nie dam się "sprowokować".
:papa: :papa: :papa: - do soboty.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: AJW »

Trochę pokręciłem lata - oczywiście, że mamy już 2019!

w związku z tym ad pkt. 2 i 4 dywagacje moje są nieaktualne i bezpodstawne (trochę zasugerowałem się toczącą dyskusją) :-? .
Reszta jest zasadna :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Brachyta petriccionei sp. n. z Włoch

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na włoskim Forum jeden z autorów na pytanie, o daty (ktoś już 31.5.2019 zwrócił uwagę na datę złożenia do druku i publikacji) udzielił wczoraj odpowiedzi:
la descrizione era stata fatta in vi preliminare sulla base di una foto, poi modificata con l'esemplare sotto al microscopio. Visto che la pubblicazione era già delineata preso il primo esemplare abbiamo lavorato nei giorni successivi abbastanza intensamente per stare nei tempi della rivista
i jest tak jak się domyślałem, że tak to najprawdopodobniej było, że praca już była przygotowana, a po uzyskaniu okazu Autorzy wzięli się ostro do pracy. Ponadto chyba nikt dotąd nie zauważył, że drugi autor jest w ekipie wydawnictwa, co tłumaczy szybkie tempo.

Znam parę szczegółów na temat okoliczności opisu tego taksonu i tego w przyszłości, ale nie będę tego na Forum publicznie pisał. Pewne sprawy wypłyną w najbliższej przyszłości a wszystkiego i tak się nie dowiecie z pracy.

Inną ciekawostką jest nowy gatunek Ropalopus carolinae z Peloponezu, ale też powstrzymam się od komentarza. Mając obydwa te gatunki z Peloponezu głos wypada mi zabrać jedynie w formie publikacji na ten temat. A tymczasem poczekamy na kolejną publikację o Ropalopusach, tym razem naszą rodzimą. Trzymam kciuki, żeby była dobra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”