Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 18 gru 2017, 00:19

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: czy to te same kózki
PostNapisane: środa, 29 lis 2017, 19:29 

Specjalność:
Witam.
mam pytanie dotyczące widocznych na zdjęciu 3kózek- tych pojedynczych większych. Czy jest to jeden gatunek czy też dwa? Są podobne- na moje oko (laika)- różnią się kolorem nóg. Kózka z lewej ma brązowe, kózka z prawej czarne. No i może trochę wzorem na pokrywach skrzydeł, ale... mam również zdjęcie 4 kózek z jasnymi-brązowymi nogami w miłosnym uścisku, więc... wydaje mi się, że na zdjęciu są dwa bardzo podobne gatunki. Czy mogę prosić o podpowiedź?
Zdjęcie wykonane w tym roku w sierpniu, w okolicach Łukowa EC95- woj. lubelskie
Z góry dziękuję za podpowiedź

Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 119.75 KiB | Przeglądane 809 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 53.82 KiB | Przeglądane 801 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: czy to te same kózki
PostNapisane: środa, 29 lis 2017, 20:27 

Specjalność:
Spróbuj znaleźć sam => https://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearch.cgi?Fam=Cerambycidae

http://www.cassidae.uni.wroc.pl/Colpolon/cerambycidae.htm

wszelkie starania identyfikacji są mile widziane a potem ewentualnie będą skorygowane :)

PostNapisane: czwartek, 30 lis 2017, 11:19 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Są tu Strangalia attenuata, Leptura quagrifasciata i Stenurella melanura, a więc nie tylko rózne gatunki ale nawet różne rodzaje.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 3 gru 2017, 17:00 

Specjalność:
Almandyn napisał(a):
Spróbuj znaleźć sam => https://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearch.cgi?Fam=Cerambycidae

http://www.cassidae.uni.wroc.pl/Colpolon/cerambycidae.htm

wszelkie starania identyfikacji są mile widziane a potem ewentualnie będą skorygowane :)

Witam.
Ta strona https://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSear ... rambycidae jest bardzo dobra. Pozwoliła mi na oznaczenie moich zdjęć. Mam nadzieję, że mniej więcej dobrze. Nigdy się tego nie dowiem jak ktoś tego nie zweryfikuje. Dlatego mam pytanie czy mogę je zamieścić i czy ewentualnie ktoś mi pomoże. Poniżej lista gatunków, które według mnie mam na zdjęciach z Katowic.  

1. Buprestidae                                                                  BOGATKOWATE
    1.1 Grilus sp.
2. Cantharidae                                                                  OMOMIŁKOWATE
   2.1 Cantharis fuska
   2.2 Cantharis livida
   2.3 Cantharis nigricans
   2.4 Rhagonycha fulva

3. Carabidae                                                                      BIEGACZOWATE
    3.1 Carabus auratus
   3.2 Carabus granulatus
   3.3 Carabus nemoralis
   3.4 Pterostichus  sp

4. Cerambycidae                                                               KÓZKOWATE
    4.1 Agapanthia villosoviridescens                                Żerdzianka      
   4.2 Anastrangalia sanguinolenta                                   Zmorsznik sosnowy
   4.3 Callidium violaceum
   4.4 Clytus arietis                                                               Biegowiec osowaty     
   4.5 Plagionotus arcuatus                                                 Paśnik pałączasty
   4.6 Rhagium bifasciatum
   4.7 Strangalia attenuata                                                 Baldurek pręgowany  
   4.8  Stenurella melanura
   4.9 sp.

5. Chrysomelidae                                                          STONKOWATE
   5.1 Cassida flaveola
   5.2 Cassida hemisphaerica
   5.3 Cassida nebulosa
  5.4 Chrysolina coerulans
  5.5 Clytra laeviuscula
  5.6 Crioceris asparagi
  5.7 Donacia clavipes
  5.8 Eumolpus asclepiadeus
  5.9 Leptinotarsa decemlineata
  5.10 Lilioceris lilii
  5.11 Melasoma populi
  5.12 Oreina caerulea
  5.13 Phyllopertha horticola

6. Coccinellidae                                                                                      BIEDRONKOWATE
   6.1 Adalia bipunctata
   6.2 Anatis   ocellata
   6.3 Calvia decemguttata
   6.4 Calvia quatuordecimguttata
   6.5 Coccinella septempunctata
   6.6 Harmonia axyridis
   6.7 Propylea quatuordecimpunctata    
   6.8 Psyllobora vigintiduopunctata  

7. Curculionidae                                                                                RYJKOWCOWATE
   7.1 Anthonomus pomorum
   7.2 Lixus iridis
   7.3 Phyllobius pomaceus
   7.4 Curculio nucum
   7.5 Sp.

8. Dermestidae                                                                                       SKÓRNIKOWATE
   8.1 Dermestes lardarius

9. Dytiscidae                                                                                            PŁYWAKOWATE
   9.1 sp.

10. Elateridae                                                                                         SPRĘŻYKOWATE
     10.1 Ampedus sp
     10.2 Agrypnus murina
     10.3 Agriotest sp.
     10.4 sp.

11. Histeridae                                                                                         GNILIKOWATE
     11.1 Margarinotus brunneus

12. Lycidae                                                                                            KARMAZYNKOWATE
    12.1 Dictyopterus aurora   LUB  Benibotarus taygetanus

13. Malachiidae                                                                                   BĘBLIKOWATE
     13.1 Anthocomus coccineus
     13.2 Malachius bipustulatus

14. Oedemeridae                                                                           ZALĘSZCZYCOWATE
    14.1 Oedemera lurida

15. Pyrochroidae                                                                             OGNICZKOWATE
     15.1 Pyrochroa coccinea

16. Scarabaeidae                                                                            ŻUKOWATE
     16.1 Amphimallon solstitiale
     16.2 Geotrupes stercorarius
     16.3 Geotrupes vernalis
     16.4 Oxythyrea funesta

17. Silphidae                                                                                OMARLICOWATE
    17.1 Necrophorus vespillo
    17.2 Necrophorus vespilloides
    17.3 Phosphuga atrata

18. Staphylinidae                                                                       KUSAKOWATE
      18.1 sp

19.Tenebrionidae                                                                        CZARNUCHOWATE
     19.1 Diaperis bolet
Ponadto mam jeszcze 5 zdjęć, z którymi nie mam pojęcia, co zrobić

PostNapisane: poniedziałek, 4 gru 2017, 11:59 

Specjalność:
rochmal napisał(a):
[Dlatego mam pytanie czy mogę je zamieścić i czy ewentualnie ktoś mi pomoże. Poniżej lista gatunków, które według mnie mam na zdjęciach z Katowic.

Załóż odpowiedni temat w dziale foto-oznaczanie i do boju. Lista zawiera raczej często spotykane gatunki, niektóre to chyba tak dla zasady chcesz potwierdzić?
rochmal napisał(a):
5.8 Eumolpus asclepiadeus

Na początek wrzuć to. Jeśli to rzeczywiście ten gatunek, było by to więcej niż ciekawe  :tak:
rochmal napisał(a):
Ponadto mam jeszcze 5 zdjęć, z którymi nie mam pojęcia, co zrobić

Zrób to samo co z pozostałymi.

Strefa czasowa: UTC + 1