The checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) from India

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

The checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) from India

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj ukazała się publikacja na temat Cerambycidae:
Kariyanna et al., 2017. The checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) from India.
Pracę można pobrać stąd:
https://www.researchgate.net/publicatio ... from_India

Do tej pory nie było opracowania kózek Indii i poruszanie się w tej materii było bardzo trudne. Wreszcie zostały zebrane w jedną całość informacje ze wszystkich znanych publikacji. Praca stanie się fundamentalna na kolejne lata i można się będzie teraz spodziewać wysypu prac o kózkach Indii.

Ponieważ większość osób ogranicza się do kózek palearktycznych przygotowałem mapkę, która pokazuje regiony Indii, które zostały włączone do CPC6 przez autorów katalogu.
Kolorem zaznaczyłem regiony właczone do CPC6:<br />AP	Arunachal Pradesh<br />HP	Himachal Pradesh<br />KA	Kashmir<br />SD	Sikkim, Darjeeling District<br />UP	Uttarakhand (= Uttaranchal), Uttar, Pradesh
Kolorem zaznaczyłem regiony właczone do CPC6:
AP Arunachal Pradesh
HP Himachal Pradesh
KA Kashmir
SD Sikkim, Darjeeling District
UP Uttarakhand (= Uttaranchal), Uttar, Pradesh
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (328.53 KiB)
Spokojnie - w Indiach nie występuje żaden "polski" gatunek, jest za to trochę reprezentantów w rodzajach, które znamy z Polski:
Anaglyptus (6 gat.), Anastrangalia (1 gat.), Arhopalus (1 gat.), Chlorophorus (13 gat.), Clytus (1 gat.), Exocentrus (18 gat.), Mesosa (7 gat.), Molorchus (3 gat.), Monochamus (4 gat.), Necydalis (2 gat.), Nothorhina (1 gat.), Oberea (8 gat.), Obrium (1 gat.), Pachyta (1 gat.), Phytoecia (6 gat.), Prionus (1 gat.), Purpuricenus (4 gat.), Rhaphuma (15 gat.), Rosalia (5 gat.), Tetropium (1 gat.), Trichoferus (1 gat.), Xylotrechus (8 gat.).
Razem - 108 gatunków należących do 22 rodzajów.
(wykaz przygotowałem dość szybko na podst. baz danych, jakie posiadam).

W CPC6 było 678 gatunków Cerambycidae z Indii (tylko z tych kilku regionów, zaznaczonych kolorami)(CPC6, stan na 2013). Z Indii znanych jest obecnie 1536 gatunków (Kariyanna et al., 2017). Baza Titan podaje w obecnej chwili 1499 gatunków (Tavakilian, G. & Chevillotte, H. ,2017), ale zostanie zapewne w najbliższym czasie uzupełniona na podstawie tej publikacji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: The checklist of longhorn beetles (Coleoptera: Cerambycidae) from India

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przyjrzałem się bardzo dokładnie tej pracy i muszę przyznać, że mój pogląd na to, co tam jest zmienił się o 180 stopni. Dokładnie tyle. W pierwszej chwili byłem rozentuzjazmowany toteż z pasją zająłem się opracowywaniem tych danych. To co odkryłem zagłębiając się w szczegóły zmieniło całkowicie moją ocenę tej pracy.

Czy ktoś ma podobne odczucia? czy ktoś może zauważył coś interesującego? A może jakieś błędy?
Ktoś np zauważył gatunki na liście nie wystepujące w Indiach a umieszczone na tej liście? A może jakieś powtórzenia? A tzw "lanie wody" i celową dezorientację czytelnika odnośnie źródeł danych? A może jestem z tym sam?.... :mysl: Mam nadzieję, że jednak ta praca jest interesująca i jest coś warta dla paru osób czytajacych to Forum i że może kogoś zainteresować dyskusja na ten temat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”