Prionus coriarius - samica

Aga Aleksiejczuk
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 29 września 2014, 20:24
Gender: women

Prionus coriarius - samica

Post autor: Aga Aleksiejczuk »

W lipcu tego roku spotkałam samicę dyląża garbarza z nieznanym dotąd dla mnie zachowaniem. Na youtube odnalazłam francuski filmik, który wyjaśniał to zjawisko jako samicę dziewiczą w pozycji gotowej do kopulacji, która wystawiła "pompkę" wypuszczającą feromony. Ktoś na forum spotkał się z takim zachowaniem i może opowiedzieć coś więcej? https://www.facebook.com/agnieszka.alek ... =3&theater
Załączniki
garbarz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (245.45 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Prionus coriarius - samica

Post autor: Jarosław Bury »

Bardzo ciekawa obserwacja, w tym roku byłem świadkiem rójki tego gatunku, kilka osobników biegało po pniu martwego wiązu, w pobliżu były też kilka na wpół martwych jabłoni i grusz...

P.S. przy okazji, czy masz może zdjęcie dryasa obserwowanego przez Ciebie w Ojcowskim Parku Narodowym, chętnie zobaczyłbym a jakim siedlisku występował :?:
Sam jeszcze poza południowym Podkarpaciem i Małopolską, czyli typowo górsko-podgórskimi siedliskami go nie obserwowałem...
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prionus coriarius - samica

Post autor: Orish »

...jako samicę dziewiczą w pozycji gotowej do kopulacji, która wystawiła "pompkę" wypuszczającą feromony.Ktoś na forum spotkał się z takim zachowaniem i może opowiedzieć coś więcej?
Interesująca obserwacja. W Polsce, ani w ogóle w przypadku Prionus coriarius nie spotkałem się jeszcze z takim zachowaniem, natomiast jest ono jak najbardziej znane nauce i wydaje się dość rozpowszechnione u samic Prioninae. Danilevski obserwował takie "zaloty" u samic Psilotarsus turkestanicus w Uzbekistanie już w 1992 roku, gdzie samice wabiły w ten sposób samce, przebywając nieruchomo na ziemi i unosząc odwłok z wysuniętym pokładełkiem. W tym roku w Kazachstanie obserwowaliśmy identyczne zachowanie u samic Psilotarsus brachypterus - zdjęcia wrzucę niebawem w wątku: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=36322
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”