Kózki 2015

Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Przemek Zięba »

Jurek b. pisze:
Przemek Zięba pisze::-) ale zdjęcie z dostępnym EXIFem?
Pytasz o to moje? Mogę oryginał 5-megowy wysłać mailem. Podaj na PW adres mailowy.
J.
Eee no nie myślałem o swoich :-)

Przyznam sie że dopiero teraz zerknąłem na Twoje :-) Imponująca obserwacja. serio :ok:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: PawełB »

Ja kózkami zajmuje się okazjonalnie, ale wstawię fotki dwóch gatunków których imago hodowałem w tym roku
Załączniki
Lamia textor, pierwszy raz spotkany przeze mnie na biebrzańskich wierzbach. Wypuściłem parkę w połowie sierpnia, niesamowicie żywotna kózka, przeżyły u mnie 2,5 miesiąca pracowicie ogryzając gałązki wierzby. Ile zgrzypik właściwie żyje?
Lamia textor, pierwszy raz spotkany przeze mnie na biebrzańskich wierzbach. Wypuściłem parkę w połowie sierpnia, niesamowicie żywotna kózka, przeżyły u mnie 2,5 miesiąca pracowicie ogryzając gałązki wierzby. Ile zgrzypik właściwie żyje?
zgrzypik.JPG (137.57 KiB) Przejrzano 11460 razy
Mój ulubiony gatunek, od dawna pracuję nad dobrym zdjęciem ukazującym połysk pancerzyka, ale ciągle nie jestem zadowolony....
Mój ulubiony gatunek, od dawna pracuję nad dobrym zdjęciem ukazującym połysk pancerzyka, ale ciągle nie jestem zadowolony....
wonnica.JPG (146.84 KiB) Przejrzano 11460 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przy okazji przeglądania zdjęć ze świecenia w Romanowie, zdjęcie S.carcharias, ale to jeszcze późne lato.
Załączniki
Romanów st001 DC02 LIGHT 2015-08-14 23.22 DSC_5192 ©JK v.1.1.jpg
Romanów st001 DC02 LIGHT 2015-08-14 23.22 DSC_5192 ©JK v.1.1.jpg (136.9 KiB) Przejrzano 11400 razy
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2015

Post autor: Jurek b. [†] »

Dzisiaj na podwórku w Rudzie Żmigrodzkiej XT40 wylądowały dwa osobniki Spondylis buprestoides, ten drugi znacznie mniejszy.
Pzdr
J.
Załączniki
Kłopotek_1.jpg
Kłopotek_1.jpg (21 KiB) Przejrzano 11273 razy
Kłopotek_2.jpg
Kłopotek_2.jpg (23.54 KiB) Przejrzano 11273 razy
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Kózki 2015

Post autor: Marek Miłkowski »

PawełB pyta jak długo żyje zgrzypik. Wydaje się, że być może najdłużej z rodzimych kózkowatych. Paweł Górski przetrzymywał go przez 446 dni (2004). To chyba najdłuższy znany okres życia kózkowatego.
Wczoraj (12 IX) spotkałem na kwiatach Chlorophorus varius. Jak na gatunek antofilny to niezwykle późna pora obserwacji...
Załączniki
Chlorophorus varius_Pradolina Bzury-Neru.jpg
Chlorophorus varius_Pradolina Bzury-Neru.jpg (32.61 KiB) Przejrzano 11257 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Kózki 2015

Post autor: Marek Hołowiński »

Tycz cieśla (Acanthocinus aedilis), Hańsk 17 IX 2015. Wprawdzie gatunek zimujący, ale niech tam siedzi na forum
Załączniki
IMG_4294a.jpg
IMG_4294a.jpg (142.81 KiB) Przejrzano 11134 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Dziś wylądował na mnie Pogonocherus hispidus, co przy takiej pogodzie dziwić nie może. Kozulki lubią ciepłą, jesienną aurę i przy takich prognozach spokojnie można będzie ich jeszcze szukać w październiku.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Kózki 2015

Post autor: wojtas »

25 września spotkałem na zrębie Spondylis buprestoides.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

Biorąc pod uwagę obecną aurę można śmiało uznać :? :mysl: :roll: :mrgreen: , że żadnych kózek w sposób naturalny występujących w naturze, a należących do gatunków nie zimujących w stadium imaginalnym, w wolnej przyrodzie w tym roku już nie spotkamy.
Wobec powyższego Wielkim Późnokózkowym Zwycięzcą ogłaszam Jurka b., który swoim kłopotkiem udokumentowanym fotką z datą 13 IX 2015 pokonał wszystkich tegowątkowych autorów rekordów.

Wielkie brawa! :brawo: :brawo: :brawo:

Po odbiór nagrody (po uprzednim jej wybraniu) można się do mnie zgłosić np. na najbliższej częstochowskiej entomo-giełdzie, ewentualnie owady mogę przesłać pocztą.

Ale niniejszego wątku jeszcze nie kończymy!
W hodowlarkach wióry lecą i trociny się sypią, a przed nami jeszcze 2 miesiące roku! ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wojtas obserwował później - 25.09.2015 r. i ta obserwacja nie ustepuje w niczym obserwacji z fotografią. Właściwie to kłopotki pokonały wszystkich innych swoich konkurentów :D
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2015

Post autor: Piątek Wojciech »

Jacek Kurzawa pisze:Wojtas obserwował później - 25.09.2015 r. i ta obserwacja nie ustepuje w niczym obserwacji z fotografią.
nie wynika z tego czy był to okaz żywy czy nie, poza tym Adam określił pewne ramy konkursu, co sam sugerowałeś.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dokładnie tak, Wojtku! :tak:
Zacytuję sam siebie a propos zasad konkursowych:
"(...)
1. Udokumentowana zdjęciem obserwacja.
(...)"
I wszystko jasne!

Dziś przejrzałem hodowlarki.
W jednej z nich siedzi kolejna Mesosa cf nebulosa z Gruzji.
A co tam u Was? ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie wczytywałem się w ramy tego konkursu, po prostu widać późniejszą obserwację. Fotografia nic nie dodaje pod wzgl. merytorycznym, kłopotka każdy rozpoznać potrafi, a sfałszować fotografię raczej każdy też potrafiłby, w razie chęci i potrzeby, wuięc fotografia żadnego dowodu nie stanowi. Dla mnie, jak pisałem, ostatnią obserwacją z tych obserwacji jest wojtasa, ale skoro nie spełnia wymagań tego konkursu to trudno.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jak dla mnie, to cały ten "konkurs" jest rodzajem żartu i forumowej zabawy, ale skoro tak a nie inaczej określiłem jego ramy, to wypada być konsekwentnym.
Tak więc Jurku - wybieraj nagrodę!!! :birra:

... a pozostali niech szukają żywych kłopotów w trawie.
Może gdzieś tam jakiś jeszcze ocalał? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:Jak dla mnie, to cały ten "konkurs" jest rodzajem żartu i forumowej zabawy, ale skoro tak a nie inaczej określiłem jego ramy, to wypada być konsekwentnym.
A tu się zgadzam z Tobą w 100% :okok:
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2015

Post autor: Piątek Wojciech »

Jacek Kurzawa pisze:Nie wczytywałem się w ramy tego konkursu, po prostu widać późniejszą obserwację. Fotografia nic nie dodaje pod wzgl. merytorycznym, kłopotka każdy rozpoznać potrafi, a sfałszować fotografię raczej każdy też potrafiłby, w razie chęci i potrzeby, wuięc fotografia żadnego dowodu nie stanowi. Dla mnie, jak pisałem, ostatnią obserwacją z tych obserwacji jest wojtasa, ale skoro nie spełnia wymagań tego konkursu to trudno.
no nie -nie wieże w to co czytam, taki spec od kozowatych wypisuje takie rzeczy?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

A co Ci w mojej wypowiedzi nie pasuje (który fragment?)? Myslałem, że to co napisałem jest oczywiste dla wszystkich i nie powinno wzbudzać żadnych kontrowersji. Może przejdziemy na priva? zamiast rozstrząsać na Forum coś co może okazać się inną interpretacją słowa pisanego, co na Forum zdarza się nader często.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2015

Post autor: Jurek b. [†] »

Jacek Kurzawa pisze:sfałszować fotografię raczej każdy też potrafiłby, w razie chęci i potrzeby
To pewnie do mnie? Stanowczo uważam, że przeginasz w pozwalaniu sobie na te impertynencje.
Ty myślisz niekiedy, co wypisujesz? Powątpiewam.
J.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2015

Post autor: Jurek b. [†] »

Wujek Adam pisze: Tak więc Jurku - wybieraj nagrodę!!!
Bardzo dziękuję, wrzuciłem te kłopotki, bo akurat się na podwórku znalazły.
Jeśli można, a się nie obrazisz - rezygnuję - żaden ze mnie kolekcjoner kózek* :D
J.
* Ale jeśli Ci wpadną w ręce jakieś rzadkie Goliathinii albo Ornithoptera, których nie mam...
Albo mi wrzuć przez okno do łazienki cokolwiek z krajowych Cerambycidae, bo sporo owadów było, ale żadna kózka dotąd... :hurra
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózki 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jurek b. pisze:To pewnie do mnie?
J.
NIE :no:
Pisałem w zupełnie innym zamyśle - obserwacja czy to poparta zdjęciem czy nie jest tak samo wiarygodna, bo nie ma żadnego problemu, by np sfałszować cyfrowową fotografię. W żadnym momencie nawet nie pomyślałem, by to mogło odnosić się do Ciebie - ani do KOGOKOLWIEK! To luźna teoretyczna uwaga na temat wagi obserwacji kłopotka z fotografią i jego obserwacji bez fotografii. Jak widać zostałem źle odebrany nad czym tylko mogę ubolewać, że coraz częściej spotykam się z jakimiś nerwami i oskarżeniami o jakieś insynuacje. W tej sytuacji najlepiej jest po raz którys z kolei, nic nie pisać.

Przeczytaj sobie jeszcze raz co pisałem do Adama i w jakim kontekście w poprzednim poście i pomyśl, na spokojnie:
Wojtas obserwował później - 25.09.2015 r. i ta obserwacja nie ustepuje w niczym obserwacji z fotografią.

Fotografia nic nie dodaje pod wzgl. merytorycznym, kłopotka każdy rozpoznać potrafi, a sfałszować fotografię raczej każdy też potrafiłby, w razie chęci i potrzeby, więc fotografia żadnego dowodu nie stanowi. Dla mnie, jak pisałem, ostatnią obserwacją z tych obserwacji jest wojtasa, ale skoro nie spełnia wymagań tego konkursu to trudno.
Nie podważam Twojej ani wojtasa obserwacji. Ostatnią jest wojtasa, tyle że nie poparta zdjęciem. Trudno mi przypisywać, że neguję obserwację z fotografią a jednocześnie nie neguję tej bez fotografii. Trochę logiki powinno wystarczyć.
I dalej uważam, odchodząc od niezrozumienia tego co piszę, że fotografia nie jest dowodem - tylko proszę bez insynuacji, tylko proszę się zastanowić co oznacza to: fotografia nie jest dowodem (a przez to jej wymaganie wydaje mi się mało celowe). I tu od razu się zabezpieczę - to nie jest krytyka konkursu - Adam sobie wymyslił i dobrze, zgadzam sie z nim w 100%, napisałem tylko swoje zdanie co myslę o wymogu fotografii. Trudno przewidzieć reakcje wszystkich czytających, co o tym pomyslą. To jest naprawdę niepokojące zjawisko, jak można "pisząc cokolwiek narazić się komukolwiek".
A że towarzystwo jest jakieś nerwowe, to już jest nie mój problem.

PS Mogę tylko napisać, że naprawdę żałuję, że w tak napiętym czasowo dniu, po dość wyczerpującej wyprawie terenowej i w trakcie wielu obowiązków napisałem dzisiaj w tym wątku cokolwiek. Jak się okazuje to był nie tylko mój zmarnowany czas ale nawet bardzo źle wykorzystany. Ubolewam i od jutra poprawiam się. Nie będę zabierał głosu w takich tematach, a może nawet w żadnych luźnych dyskusjach, bo to rzeczywiscie może być szkodliwe.
rysiaty
Posty: 2020
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kózki 2015

Post autor: rysiaty »

Sezon niby zamknięty ale przeglądając zawartość plafonu (taka samołówka :ja wiem: ) trafił się mi jeszcze zdechlak Exocentrus punctipennis (o ile dobrze oznaczyłem)
Załączniki
Exocentrus_punctipennis_6878_Pszczew_WU51.jpg
Exocentrus_punctipennis_6878_Pszczew_WU51.jpg (116.93 KiB) Przejrzano 10463 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Rozejrzyj się po okolicy, czy nie rosną gdzieś wiązy. Jeśli tak, odnalezienie żerowisk nie powinno być problemem. Oczywiście oznaczony prawidłowo :ok:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

W zaistniałej sytuacji, wobec faktu że Jurek rezygnuję z nagrody (niestety nie mam na stanie żadnych Goliathinii ani Ornithoptera, lecz jeśli się to zmieni, od razu Jurka powiadomię), nagroda przechodzi na drugą osobę, która podała w tym wątku ostatni tegoroczny udokumentowany fotką kózkowy rekord, czyli na Marka Miłkowskiego (Ch. varius, obserwacja z 12 IX 2015).

Gratuluję! :birra:

Nie od dziś wiadomo, że kózkowate wzbudzają wielkie emocje, i że ludzie zajmujący się nimi to często postacie wielce charakterne. ;)
I dlatego fajnie by było, abyśmy tu toczyli barwne, niebanalne, ostre dyskusje merytoryczne, co wyjdzie na ogólny pożytek. :tak:

Najpierw późny, bo wrześniowy, Exocentrus adspersus, a teraz E. punctipennis. Ciekawe! :okok:
Choć w przypadku tego ostatniego pozostaje pewna wątpliwość: Rysiu, kiedy ostatnio i przedostatnio przeglądałeś plafon pod względem zalegającej w nim entomofauny? Czy jest taka możliwość, że wcześniej przeoczyłeś tą kózeczkę? Nie wiemy kiedy tam wlazła, i jak długo leżała. Czy pokusiłbyś się o określenie ram czasowych, w których mogła się tam dostać?
rysiaty
Posty: 2020
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kózki 2015

Post autor: rysiaty »

jaho pisze:Rysiu, kiedy ostatnio i przedostatnio przeglądałeś plafon pod względem zalegającej w nim entomofauny? Czy jest taka możliwość, że wcześniej przeoczyłeś tą kózeczkę? Nie wiemy kiedy tam wlazła, i jak długo leżała. Czy pokusiłbyś się o określenie ram czasowych, w których mogła się tam dostać?
Ja pierwszy raz tam zaglądałem (okazjonalnie bywam w Pszczewie), kumpel mówi że ostatnio sprzątał w połowie wakacji :rotfl: także może 3 miesiące tam leżeć
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Kózki 2015

Post autor: Marek Miłkowski »

Wujek Adam pisze:nagroda przechodzi na drugą osobę, która podała w tym wątku ostatni tegoroczny udokumentowany fotką kózkowy rekord, czyli na Marka Miłkowskiego (Ch. varius, obserwacja  z 12 IX 2015).
Dziękuję Adamie! Zdjęcie wstawiłem nie wiedząc, że jest organizowany jakiś konkurs :) Może wstawiłem dlatego, bo jest to mój ulubiony rodzaj - nazywam je sobie chlorkami :)
Jako zwycięzca konkursu zdaje mi się, że mogę zrobić z nagrodą to co zechcę, więc przekazuję ją Jackowi Kurzawie :)
Jurek b. pisze:to był nie tylko mój zmarnowany czas ale nawet bardzo źle wykorzystany
Mam oczywiście nadzieję, że Jacek będzie z nagrody zadowolony :)

Pozdrawiam serdecznie,

Marek
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

Oczywiście Marku możesz dowolnie dysponować swoją nagrodą. :tak:
Bardzo ładny gest!
Jacek już raz wygrał w jakimś moim forumowym konkursie Calchaenesthes oblongomaculatus (którego do dziś mu nie przekazałem! :oops: ). Teraz jednak będzie okazja: częstochowska giełda. Mów/pisz Jacku który z proponowanych gatunków sobie życzysz?

A tymczasem wieczór jest zadziwiająco piękny.
Idę więc "odpalić ekran" na działce, ale raczej bez nadziei na spotkanie jakiejś kózki. ;-)
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kózki 2015

Post autor: Jurek b. [†] »

Marek Miłkowski pisze:Mam oczywiście nadzieję, że Jacek będzie z nagrody zadowolony :)
Jurek b. pisze:to był nie tylko mój zmarnowany czas ale nawet bardzo źle wykorzystany
Ej, to nie ze mnie cytat :no:
Ale gest popieram :bravo:
J.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózki 2015

Post autor: Wujek Adam [†] »

Któregoś w miarę pogodnego październikowego popołudnia spotkaliśmy się z Jankiem "Jahem" w warszawskim Lesie Bielańskim celem poszukania tamtejszych ciekawszych Clytini.
Efekt na zdjęciu. ;-)
Rzecz jasna w naturze ten osobnik powinien pojawić się w 2016 roku, lecz wydobytej z drewna larwy nie sezonowałem (nie zimowałem), skutkiem czego już dziś biega on po dębowych patyczkach w moim domowym terrarium. :P

Do końca roku pozostał niespełna tydzień.
Ciekawe jaką kózkową zdobyczą zamkniemy ten sezon? :D
Załączniki
Clytus tropicus.JPG
Clytus tropicus.JPG (775.77 KiB) Przejrzano 10152 razy
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Kózki 2015

Post autor: andrzej »

Witam

Dla mnie niespodzianką ,,kózkową" ;) w mijającym roku okazał się Exocentrus adspersus Mulsant, 1846; nie dość, że pierwszy raz spotkałem go w okolicach Dębicy to jeszcze na dodatek wyhodowałem ze spróchniałej gałązki grabowej kilkanaście egzemplarzy :D

Pozdrawiam, Andrzej
Załączniki
E. adspersus.JPG
E. adspersus.JPG (96.23 KiB) Przejrzano 10130 razy
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2015

Post autor: Piątek Wojciech »

u mnie w kotłowni gradacja P. sanquinemum, sporadycznie P. arcuatus i detritus, drewno zasiedlone w 2015, co roku w zimie mam poczucie winy,że palę zasiedlonym drewnem dębowym, ale inaczej się nie da, każde polano przed wrzuceniem do pieca pozbawiam kory i bacznie oglądam żerowiska, co ciekawsze trafiają do hodowli, ale nie wszystko da się wykryć- zdjęć brak bo siedzę z dziećmi a aparat został w pracy
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózki 2015

Post autor: Piątek Wojciech »

w kotłowni coś się ciągle dzieje- dzisiaj Ph. testaceus (niestety tylko formy barwne jednakowe- przedplecze czerwonawe pokrywy niebieskawe) , Leiopus sp. jakieś parazyty- jest co robić :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”