UTM od ręki :) lepidoptera.eu
- Jacek Kalisiak
- Posty: 3269
- Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
- Lokalizacja: Łódź
- Podziękował(-a): 5 times
UTM od ręki :) lepidoptera.eu
Krzysiek Jonko rozwijając swoją stroną stworzył szybkie i proste narzędzie do określania kwadratu UTM dla wybranej lokalizacji. Jest w Funkcjach na jego stronie http://www.lepidoptera.eu . Gorąco polecam, a Krzyśkowi gratuluję wykonania
http://www.lepidoptera.eu/records2/Map.php
http://www.lepidoptera.eu/records2/Map.php
-
- Posty: 3280
- Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
- Lokalizacja: Bydgoszcz
Rzeczywiście, super przydatne narzędzie:) Pierwsze co mi się udało stwierdzić, to że podając w magisterce kwadrat UTM, pomyliłem się o jeden Niby to było prawie na granicy, ale jednak...Być może podobne problemy będą i tutaj (chodzi mi o zagranicę, tam gdzie nie ma naniesionej siatki). Na szczęście kalkulator działa i określiwszy wspólrzędne geograficzne da się ten drobny problem obejść
- M. Stachowiak
- Posty: 1813
- Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
- Lokalizacja: Bydgoszcz
- Antek Kwiczala †
- Posty: 5707
- Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
- UTM: CA22
- Lokalizacja: Kaczyce
Używanie tej funkcji jest dosyć proste, więc na pewno bedzie się cieszyć popularnością. Krzysiowi należą się słowa podzięki. Ja od dłuższego czasu używam prostego programu "ento utm", podanego kiedyś przez Sławka Kuczkowskiego. Do wyznaczenia kwadratu UTM wystarczy w nim podać współrzędne geograficzne (dł. i szer. geograficzną). Do określenia tych współrzędnych niekoniecznie potrzebny jest GPS (choć mając go, mamy sprawę rozwiązaną), wystarczy program Google Earth, bądź podobny. Na mapie tego programu wyszukujemy miejsce połowu, i program automatycznie podaje nam współrzędne geograficzne.
Ostatnio coraz częściej spotykam się na metryczkach z podawaniem bezpośrednio tych współrzędnych. Zaletą jest to, że miejsce połowu podane jest z dokładnością do kilku metrów (kwadraty UTM podają dokładność do 10 km). Wadą, że nie każdy kolekcjoner jest skłonny podać taką dokładność, by ewentualnie oszczędzić znane tylko sobie stanowisko rzadkiego gatunku przed "nadmiernym zainteresowaniem".
Ostatnio coraz częściej spotykam się na metryczkach z podawaniem bezpośrednio tych współrzędnych. Zaletą jest to, że miejsce połowu podane jest z dokładnością do kilku metrów (kwadraty UTM podają dokładność do 10 km). Wadą, że nie każdy kolekcjoner jest skłonny podać taką dokładność, by ewentualnie oszczędzić znane tylko sobie stanowisko rzadkiego gatunku przed "nadmiernym zainteresowaniem".
- Jacek Kalisiak
- Posty: 3269
- Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
- Lokalizacja: Łódź
- Podziękował(-a): 5 times
Nie potrzebny google, wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/ z wyszukiwarką miejscowości!
Ale u Krzyśka jest szybciej i przyjemniej
Sam piszę UTM na etykietkach od kilkunastu lat, a zagrożenie może występować chyba tylko w wypadku motyli dziennych
Ale u Krzyśka jest szybciej i przyjemniej
Sam piszę UTM na etykietkach od kilkunastu lat, a zagrożenie może występować chyba tylko w wypadku motyli dziennych
-
- Posty: 167
- Rejestracja: wtorek, 15 listopada 2005, 13:52
- Lokalizacja: Kraków
- Antek Kwiczala †
- Posty: 5707
- Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
- UTM: CA22
- Lokalizacja: Kaczyce
Może się Jacku nie zrozumieliśmy. Nie nie szukam w Google Earth miejsca połowu jako takiego, ale jego współrzędne geograficzne, potrzebne do określenia kodu UTM. Nie znalazłem takiej opcji na podanej przez Ciebie stronie.wystarczy swojski http://mapa.szukacz.pl/
Ja też na każdej metryczce z polskim okazem podaję kod UTM. W Polsce jest wiele miejscowości o identycznej nazwie, i brak kodu, bądź dokładniejszej lokalizacji może prowadzić do pomyłek. Zresztą podanie kodu, nawet dla motyla dziennego nie jest nadmiernym ułatwieniem. Dobrze trzeba by się nachodzić, by przeszukać kwadrat 10x10 km.
Myśląc o podawaniu współrzędnych geograficznych nie miałem na myśli Polski. Kiedyś wszedłem w posiadanie okazu motyla, którego złowiono w Brzuchowicach. Kilka miesięcy szukałem tej miejscowości na najdokładniejszych mapach - bez skutku. Dopiero gdy pojawił się internet, i Google sprawa się wyjaśniła. To niewielka miejscowość na Ukrainie, w bliskim sąsiedztwie Lwowa. Ma obecnie na mapach inną nazwę i stąd kłopot.
Są zresztą na świecie olbrzymie obszary (Tybet, Amazonia) gdzie jedynym poprawnym określeniem miejsca jest podanie współrzędnych geograficznych. I to jest przyszłość w podawaniu lokalizacji. Nam w Polsce pewnie jeszcze długo wystarczał będzie kod UTM.
- Jacek Kalisiak
- Posty: 3269
- Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
- Lokalizacja: Łódź
- Podziękował(-a): 5 times
Antku, w zasadzie się z tobą zgadzam
Jak widać w załączniku, współrzędne są podawane po prawej stronie. Są osiągalne na wiele sposobów, ale zawsze są osiągalne.
Przyznaję, że na okazach spoza kraju nie podaję UTM, staram się w miarę dokładnie podać miejsce.
Sam zaczynałem szukanie miejscowości od kupienia kilku starych niemieckich atlasów, przydają się do dzisiaj w wyszukiwaniu nazw, których na dzisiejszych mapach już nie ma. Potem był drastyczny postęp! Zacząłem używać komputerowego atlasu świata Microsoftu, który miał wyszukiwarkę miejscowości o ogólnoświatowym zasięgu! No a potem przyszedł Internet i google i inne zabawki
No a teraz mamy nową zabawkę od Krzyśka
W każdym razie uważam, że UTM na polskiej etykiecie to obowiązujący standard i to co najmniej od kilkunastu lat!
Jak widać w załączniku, współrzędne są podawane po prawej stronie. Są osiągalne na wiele sposobów, ale zawsze są osiągalne.
Przyznaję, że na okazach spoza kraju nie podaję UTM, staram się w miarę dokładnie podać miejsce.
Sam zaczynałem szukanie miejscowości od kupienia kilku starych niemieckich atlasów, przydają się do dzisiaj w wyszukiwaniu nazw, których na dzisiejszych mapach już nie ma. Potem był drastyczny postęp! Zacząłem używać komputerowego atlasu świata Microsoftu, który miał wyszukiwarkę miejscowości o ogólnoświatowym zasięgu! No a potem przyszedł Internet i google i inne zabawki
No a teraz mamy nową zabawkę od Krzyśka
W każdym razie uważam, że UTM na polskiej etykiecie to obowiązujący standard i to co najmniej od kilkunastu lat!
- Załączniki
- mapa.jpg (84.14 KiB) Przejrzano 18588 razy
- Antek Kwiczala †
- Posty: 5707
- Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
- UTM: CA22
- Lokalizacja: Kaczyce
-
- Posty: 1117
- Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36
Rewelka .
Ja tylko dodam, że to właściwie jest MGRS (Military Grid Reference System), a nie UTM. To znaczy MGRS jest mutacją UTM, różni się tylko zapisem pozycji stosując dla wygody oznaczenia literowe (CA, DA itp) w odniesieniu do kwadratów 100x100km, podczas, gdy "czysty" UTM pokazuje w tym miejscu cyfry, jak na załączonym obrazku. Szczęśliwiec posiadający odpowiedni odbiornik GPS może sobie ustawić format pozycji MGRS i zobaczy to co poniżej.
W każdym razie wyrazy uznania dla Krzyśka
Ja tylko dodam, że to właściwie jest MGRS (Military Grid Reference System), a nie UTM. To znaczy MGRS jest mutacją UTM, różni się tylko zapisem pozycji stosując dla wygody oznaczenia literowe (CA, DA itp) w odniesieniu do kwadratów 100x100km, podczas, gdy "czysty" UTM pokazuje w tym miejscu cyfry, jak na załączonym obrazku. Szczęśliwiec posiadający odpowiedni odbiornik GPS może sobie ustawić format pozycji MGRS i zobaczy to co poniżej.
W każdym razie wyrazy uznania dla Krzyśka
- Załączniki
-
- mgrs_vs_utm.gif (3.82 KiB) Przejrzano 17597 razy
- Krzysiek Jonko
- Posty: 325
- Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
- Lokalizacja: Łódź
- Kontakt:
Mapy UTM
Właśnie zrobiłem aktualizację strony - przy okazji poprawiając nieco system map UTM.
Zmieniłem algorytm - poprzedni opierał się na arkuszu Excell, który był/jest do pobrania na forum u Sławka Kuczkowskiego. Niestety muszę stwierdzić, że nie jest on doskonały.
Poprawiony algorytm jest dokładniejszy od poprzedniego, przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Strzałki do poruszania się po mapie zastąpiłem dwuklikiem myszki - mam nadzieję, że teraz narządko to jest jeszcze lepsze.
Ktoś pytał o dostęp do map offline - to niestety nie jest możliwe. Mapy są pobierane wyłącznie online z serwera google - można jednak zrobić sobie zrzutki z ekranu
Zmieniłem algorytm - poprzedni opierał się na arkuszu Excell, który był/jest do pobrania na forum u Sławka Kuczkowskiego. Niestety muszę stwierdzić, że nie jest on doskonały.
Poprawiony algorytm jest dokładniejszy od poprzedniego, przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
Strzałki do poruszania się po mapie zastąpiłem dwuklikiem myszki - mam nadzieję, że teraz narządko to jest jeszcze lepsze.
Ktoś pytał o dostęp do map offline - to niestety nie jest możliwe. Mapy są pobierane wyłącznie online z serwera google - można jednak zrobić sobie zrzutki z ekranu
- Jarosław Bury
- Posty: 3567
- Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
- Lokalizacja: Podkarpacie
- Kontakt:
-
- Posty: 3280
- Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
- Lokalizacja: Bydgoszcz
-
- Posty: 3280
- Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
- Lokalizacja: Bydgoszcz
Na komputerze w domu działa, na służbowym na uczelni nie działało. To chyba była kwestia jakichś ustawień przeglądarki albo czego innego - sprawdzę jutro jeszcze raz
Super, tego właśnie mi brakowało w poprzedniej wersji Teraz będzie łatwiej określić, czy stanowisko jest w danym kwadracie, czy może już w sąsiednimKrzysiek Jonko pisze: przy okazji rozszerzyłem możliwość zobaczenia siatki UTM dla całej Europy a nie tylko Polski jak było poprzednio.
- Jacek Kurzawa
- Posty: 9504
- Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
- UTM: DC30
- Specjalność: Cerambycidae
- profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
- Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
- Podziękował(-a): 4 times
- Podziękowano: 1 time
- Kontakt:
Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu
Siatkę właśnie przygotowałem, jest gotowa: viewtopic.php?p=205832#p205832
-
- Posty: 489
- Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
- Lokalizacja: Wrocław
Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu
Coś dziwnego zauważyłem wysokość wybranego punktu nie zgadza się z faktyczną Zauważłem to jak robiłem etykietki materiałów z okolic domu bo tam dokładnie wiem jakie są wysokości po powodzi w 1997
Przykładowo dla Szrenicy wychodzi 1345 to prawie 20 metrów różnicy...
Przykładowo dla Szrenicy wychodzi 1345 to prawie 20 metrów różnicy...
- Jacek Kurzawa
- Posty: 9504
- Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
- UTM: DC30
- Specjalność: Cerambycidae
- profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
- Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
- Podziękował(-a): 4 times
- Podziękowano: 1 time
- Kontakt:
Re: UTM od ręki :) lepidoptera.eu
Przypominam wątek o dokładności mapy UTM
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=189108#p189108
Sprawdziłem dzisiaj mapę UTM na lepidoptera.eu, po tych aktualizacjach https://lepidoptera.eu/utm
Jest przesunięcie 150m w kier.północnym. Daje to 150m/10 000m niedokłaadności czyli ok. 1,5% powierzchni
Napisałem już o tym do Krzyśka, pozostaje więc tylko czeac na odpowiedź Twórcy lepdioptera.eu.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=189108#p189108
Sprawdziłem dzisiaj mapę UTM na lepidoptera.eu, po tych aktualizacjach https://lepidoptera.eu/utm
Jest przesunięcie 150m w kier.północnym. Daje to 150m/10 000m niedokłaadności czyli ok. 1,5% powierzchni
Napisałem już o tym do Krzyśka, pozostaje więc tylko czeac na odpowiedź Twórcy lepdioptera.eu.