Mapa Polski - generowanie mapy o dowolnym wyglądzie

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Mapa Polski - generowanie mapy o dowolnym wyglądzie

Post autor: Jacek Kurzawa »

W efekcie kilkuletniej pracy nad podkładami map udało mi się już wyprodukować wystarczającą ilość potrzebnych podkładów - pomijając to, co w sieci jest dostępne np. województwa, miejscowości, OpenStreet i wiele innych. W pierwszej kolejności dokuczliwy był brak mapy kwadratów UTM, ale wreszcie z pomocą R.Orzechowskiego udało się taką siatkę wyprodukować w 2015 r. https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=205832#p205832

Potem przyszła kolej na podział na krainy KFP. Z tym oczywiście był niemały problem, bo mapy w wektorze nie było a do mapy z Wilczej dostępu nie było. Udało mi się jednak zrobić warstwę KFP, tą samą co jest w Burakowskim, ale z większym stopniem uszczegółowienia.

Po drodze trochę drobnych problemów choćby z rzekami, mapą Europy (tego nikt nie ma), z którymi uporałem się w połowie tego roku. Ostatnią jak na razie "zagwozdką" okazała się mapa fizyczna Polski, która nie krąży w sieci, choć w kilku publikacjach takie mapki widziałem >>. Zrobiłem więc samodzielnie w oparciu o kompilację przeróżnych warstw, począwszy od niemal robionych ręcznie w Photoshopie do pobranych map fizycznych z sieci (i po przeróbkach). Połączenie kilku takich warstw dało całkowicie nowy efekt.
Na tym etapie uzyskałem dobry efekt z możliwością generowania dowolnej mapy Polski, w zależności od potrzeby z warstwami podkładowymi:
1. siatka UTM (z napisami lub bez)
2. mapa fizyczna (kilka rodzajów), płaska lub z wzniesieniami (cieniowanie)
3. krainy zoogeograficzne KFP
4. rzeki
5. lasy

Załączam różne przykłady map, jakie mogę wygenerować na potrzeby publikacji. Chętnie pomogę osobom potrzebującym mapkę do swojej publikacji. W razie potrzeby wizualizacji swoich danych faunistycznych na mapie Polski piszcie na email.
Załączniki
screen.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (251.7 KiB)
przyklady_MAP_PL_FIZ.pdf
PLIK PDF - 1,4 MB
(1.42 MiB) Pobrany 32 razy
100.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.11 MiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”