Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 22 lut 2018, 02:12

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Prawa autorskie do map z podziałem KFP
PostNapisane: wtorek, 23 sie 2016, 20:54 

UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Zabawnie napisane, Andrzeju.

A deczko poważniej:
Nie chciało Ci się przeczytać zapodanej przez mnie podpartej paragrafami paplaniny?
W niej masz wszystkie odpowiedzi na pytania i przykłady, które podałeś.

W telegraficznym skrócie:
Twoje prawa autorskie zarówno do rysunku krowy jak i do krowiej piosenki są niezbywalne. Sposób powielenia, przerobienia czy "ulepszenia" Twych dzieł nie wpływa na Twoje pierwotne prawa autorskie, autorzy dalszych transformacji Twojej pracy nie nabywają do niej żadnych praw, a ich produkty nie nabywają cech dzieł, przez co kolejni "artyści" jakkolwiek obrabiający Twoją twórczość nie mogą sobie rościć praw autorskich do tego, co wykombinowali. I nie tylko to: modyfikując Twoja pracę powinni otrzymać od Ciebie na to pozwolenie.

To wszystko tak naprawę nie jest szczególnie skomplikowane, a co więcej - jest z gruntu logiczne.
Wystarczy zapoznać się z odpowiednimi ustawami, przyswoić podstawowe definicje i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

PostNapisane: wtorek, 23 sie 2016, 21:32 

Poprzedni(e) login(y): tusiak
Specjalność: Scarabaeoidea
No to mnie uspokoiłeś.  :mrgreen: . Za tantiemy kupię sobie jakąś wyspę  :hp: , ale i tak bardziej cieszy mnie to, że moja krowa jest moja niezależnie od tego jaki kolor dupy wygenerują jej w photoshopie. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
A poważniej.
Adamie, ja to rozumiem, nie raz miałem do czynienia z prawami autorskimi jako muzyk - ZAiKS nie pozwala sobie na tak długie dyskusje.
Tutaj nastąpiło pewne kuriozum dzielenia włosa na czworo.
Z całej tej gmatwaniny pojęć stworzył się przedziwny sznureczek: prawa do granic KFP mają ich pierwsi twórcy (ale tylko na mapie z Wilczej), prawa do wersji cyfrowej ma Piotr Tykarski, a prawa do mapy Jacka ma Jacek Kurzawa (te nazwiska nie są fikcyjne). Można by się zastanawiać, czy dyskutujemy o tej samej mapie ?
To wszystko. Nie chcę dalej brnąć w spory "czyje ma być ważniejsze".
:hi:

PostNapisane: wtorek, 23 sie 2016, 21:46 

UTM: DC98
tusiak napisał(a):
(...)
Z całej tej gmatwaniny pojęć stworzył się przedziwny sznureczek: prawa do granic KFP mają ich pierwsi twórcy (ale tylko na mapie z Wilczej), prawa do wersji cyfrowej ma Piotr Tykarski, a prawa do mapy Jacka ma Jacek Kurzawa (te nazwiska nie są fikcyjne).
(...)

Rozumiem, że napisałeś to w formie żartu.
Autorskie prawa do mapy używanej w KFP mają jej pierwotni twórcy i/lub instytucja na zlecenie której została opracowana, czyli PAN.
Nikt inny nie ma i nie będzie miał żadnych praw autorskich do jakichkolwiek kolejnych map tworzonych, digitalizowanych, przetwarzanych, obrabianych czy przerabianych na podstawie tejże mapy.
I tyle.

PostNapisane: sobota, 17 lut 2018, 02:46 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Temat co prawda nieco stary, ale przyznam się, że..... posiadam kserokopię kopii mapy z Wilczej w skali 1:1.
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=75042#p75042
M. Stachowiak napisał(a):
Z tego co mi wiadomo, zespół prof. Pucka pracował na kopii mapy, która wisiała w Instytucie Zoologii PAN na Wilczej na korytarzu obok pokoju prof. M. Mroczkowskiego. (...) To, że są nieścisłości w przebiegu granic mnie nie dziwi — granice były ręcznie wrysowane na mapy z podziałem administracyjnym 1:500 000.

Jest to dokładnie skala 1:1 - 2 cm na mapie  to 10 km siatki UTM. Tak więc 1 cm to na mapie  500 000 cm (5 km).

Tak, tak..... Jest  to 25 arkuszy A3. Tak więc nie bójcie się o losy mapy z Wilczej, źródła przebiegu granic KFP.
Trudno mi nawet powiedzić, ile takich kopii jest w Polsce .....  8)  

To oznacza, że jak znajdę trochę wolniejszego czasu to zrobię skany, złożę to w Photoshopie i odrysuję granice. Jesli ktoś będzie chciał mi w tym pomóc, kto np. posiada wprawę w posługiwaniu się   tabletem graficznym, to poszłoby szybciej.

Odrysowane linie granic będzie można przekonwertować do pliku wektorowego i udostępnić publicznie do zastosowań GIS.

Co entomolodzy na to?

Załączniki:
KFP z Wilczej 1960 kopia 1-1-A3.JPG
KFP z Wilczej 1960 kopia 1-1-A3.JPG [ 688.58 KiB | Przeglądane 278 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 17 lut 2018, 08:39 

UTM: DC45
Specjalność:
Ta mapa, jako jedyna przyjęła się i funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Użyto jej w bardzo wielu publikacjach. Cokolwiek by o niej nie mówić/pisać, jest przydatna. Zatem wersja wektorowa również będzie przydatna. Analiza danych historycznych bez tej mapy bywa trudna, wszyscy chyba z niej korzystają, czasem mało dokładnej. Sądzę, że poza wersją wektorową bardzo przydatna była by wersja oryginalna, która poza granicami krain ma również zaznaczone niektóre miejscowości albo wersja wektorowa nałożona na dokładną mapę plus kwadraty UTM. Wtedy chyba mielibyśmy mapę idealną ;-)
Jeśli taka mapa powstanie w wysokiej rozdzielczości to jestem w stanie ją wydrukować w rozmiarze do 150cm szerokości. Każdy pewnie w swojej pracowni ma jakąś mapę na ścianie i chętnie by zamienił na przydatniejszą.

PostNapisane: sobota, 17 lut 2018, 21:30 

Specjalność:
Chyba przydałoby się zamknąć etap teoretycznych rozważań w tym wątku. Obiecałem jakiś czas temu, po "szitsztormowej" sesji dyskusyjnej w tym miejscu, udostępnić shapefile KFP, używany w Mapie Bioróżnorodności. Przyznaję, wypadło mi to z głowy, bo zająłem się tworzeniem BioMap Connect, a nikt nie przypominał. Najwyższy czas wywiązać się z obietnicy. Plik i dodatkowe informacje o warstwie są dostępne tu: http://baza.biomap.pl/pl/main/tools#krainy_kfp.

W dalszej kolejności udostępnię warstwę Nowej Regionalizacji Faunistycznej, opartej na Regionalizacji Fizycznogeograficznej Kondrackiego.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 17 lut 2018, 21:48 

Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Trochę mi jest przykro, że tam (http://baza.biomap.pl/pl/main/publications) o Dipteronie wzmianki nie ma ...  :mysl:  :(  :no:

PostNapisane: sobota, 17 lut 2018, 22:52 

UTM: DC30
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Piotrze, dziękuję. Ta Twoja praca znajdzie zastosowanie na wielu polach naszej rodzimej entomologii.  :okok:

Zobacz profil WWW 

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1