Mapa Entomologów (z lokalizacjami forumowiczów)

Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Mapa Entomologów (z lokalizacjami forumowiczów)

Post autor: Tomasz G. »

Szukałem i nie znalazłem tematu z takim pomysłem... :shock:
Jest coś w ten deseń np. na Forum Przyroda i się sprawdza.
Myślę, że może to być fajny i przydatny gadżet? Szczególnie, że nie ma opcji wyszukiwania/sortowania użytkowników wg lokalizacji.
Tak więc pokornie wychodzę z propozycją stworzenia takiej oto mapki :)

Oto adres mapki, którą stworzyłem:
http://maps.google.pl/maps/ms?hl=pl&ie= ... 24b4b03bc4
Lokalizacje może tworzyć osoba, która dostała zaproszenie (wystarczy, że autor wpisze maile chętnych w odpowiednią rubryczkę i już) albo autor mapy.
Oprócz nazwy, można też dodawać opis do lokalizacji.
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Piszczałka »

Co na takiej mapie powinno się zaznaczyć :?:
(ulubiony) rejon wypraw entomologicznych czy miejsce zamieszkania (teoretyczne czy też faktyczne/praktyczne)

Niby mało istotne ale u mnie to jest różnica od 80 do 180 km...
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: admin »

Już od dawna myślałem o stworzeniu takiej mapki, do forum phpbb3 była kiedys taka modyfikacja. Zastanawiałem się też nad jej przydatnością.
Fajnie, że to zrobiłeś.
Opisz dokładniej jak odbywa się dodawanie i edytowanie punktów przez uzytkownika (każdy może edytować/usuwać w dowolnej chwili swoj punkt?), i jak zaprasza się do tego użytkowników (jakimi metodami). Najlepiej też podaj linka do stron Google, które to wyjasniają.

Czy do dodanych punktów można dodać komentarze?

PS. Mapka adresowa byłaby dobrym narzedziem do odwiedzania użytkowników i sprawdzania np. czy posiadają niepylaki :mrgreen: (to był taki okrutny żart, żeby uzmyslowić, ze coraz bardziej technika kradnie nam prywatność). Ale jakby nie patrzeć, jest to fajne. Przecież umieszczenie do siebie telefonu w kontaktach nie skutkuje zaraz setkami telefonów i odwiedzin. A sposób na pokazanie lokalizacji jest pierwszorzędny.
Przemek Zięba

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Przemek Zięba »

Pomysł przedni, że tak powiem :-)
Ja tam mogę podać nawet numer buta, o telefonie nie wspominając. Zakładam, że telefon nie będzie wykorzystywany przez przedstawicieli handlowych, bankowych etc. :mrgreen:
Uważam, że taki link wprowadzający swoje dane, jeżeli ktoś chce podać, powinien byc aktywowany z własnego profilu po zalogowaniu, by uniknąć problemów z danymi osobowymi - tzn. ich ujawnianiem, a tak to dobrowolne - potwierdzone logowaniem na własne konto etc.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: admin »

Przemek Zięba pisze:powinien byc aktywowany z własnego profilu po zalogowaniu, by uniknąć problemów z danymi osobowymi - tzn. ich ujawnianiem, a tak to dobrowolne - potwierdzone logowaniem na własne konto etc.
Nad tym myslałem, żeby to połaczyc z samym Forum tak, by niepotrzebne były dodatkowe zabiegi w postaci zakładania konta, loginów itd. Są takie mapy na kilku innych forach więc teoretycznie jest to w taki sposób do zrobienia. Gdyby ktoś zechcial mi pomóc w poszukiwaniu odpowiednich mechanizmow po sieci to byłoby to dla mnie ulatwienie. (dla jasności - obecnie jest phpBB3 3.0.7-PL1).
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: panczo »

Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Tomasz G. »

PS. Mapka adresowa byłaby dobrym narzedziem do odwiedzania użytkowników i sprawdzania np. czy posiadają niepylaki
Dobre :D

No rzeczywiście byłoby dużo lepiej (łatwiej, sprawniej i nie było by strachu o to, że ktoś zedytuje nie swoje dane, no i wyświetlała by się bezpośrednio) jakby mapka była połączona z forum i edytowanie dostępne po zalogowaniu.
Jeśli chodzi o tą mapkę co jest teraz to po prostu stworzyłem prywatna mapkę i mogę kliknąć tam opcję "udostępnij" i wysłać zaproszenia na maile chętnych i w tedy oni też mogą ją edytować ją. Edycja polega na tym, że klika się na opcje "edytuj" po lewej stronie od mapy, dodaje lokalizację/trasę, dodajemy tytuł i opcjonalnie opis, klikamy "zapisz" (tam gdzie wcześniej było "edytuj") i "gotowe". Tak więc nie ma potrzeby logowania dodatkowego czy zakładania konta na google.


Piszczałka- myślałem raczej o miejscu zamieszkania, ale jakby był popyt na inne lokalizacje- to można zrobić zawsze dodatkową mapkę. Można nie tylko lokalizacje dodawać, ale też trasy! czyli w praktyce także jakieś obszary zaznaczać np., więc jest sporo fajnych możliwości wykorzystania tego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 listopada 2010, 15:38 przez Tomasz G., łącznie zmieniany 1 raz.
Witas

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Witas »

admin pisze: Mapka adresowa byłaby dobrym narzedziem do odwiedzania użytkowników
Ubawiłem się do łez :mrgreen:
Po pierwsze, jeżeli ktoś ma chęć podania lokalizacji, to ją podaje i uważam że to jest wystarczające
Po drugie i ostatnie... rozumiem, że podstawówki produkują osoby, które nawet nie potrafią posługiwać się mapą, bo po co, skoro jest GPS. Zapytajcie się w maturalnej klasie gdzie leży Jelenia Góra. 50% nie wie na bank.
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: panczo »

No patrz. A ja skończyłem podstawówkę dawno temu i też nie wiem gdzie leży Jelenia Góra :)
Witas

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Witas »

panczo pisze:No patrz. A ja skończyłem podstawówkę dawno temu i też nie wiem gdzie leży Jelenia Góra :)
To gratuluję dobrego nauczyciela geografii.
I uważam, że nie ma się czym chwalić
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Tomasz G. »

Witas, nadal podanie lokalizacji będzie dobrowolne :D.
Ale mapka ma parę zalet:
daje pogląd na rozmieszczenie forumowiczów (może nie ma to jakiegoś wielkiego sensu i świata nie uratuje, ale nikomu nie zaszkodzi chyba)
no i bardzo łatwo i szybko można zobaczyć, któż to mieszka w naszej okolicy, albo np. tam gdzie się wybieramy
i można dodać kilka innych informacji nie mieszczących się w danych na forum np. nr wspomniany buta :D
no i inne w/w funkcje
Witas

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Witas »

Tomasz Grzegorczyk pisze:no i bardzo łatwo i szybko można zobaczyć, któż to mieszka w naszej okolicy
Nie mam zamiaru toczyć wojen o banały, ale nie jest mi potrzebna mapa, żeby wiedzieć kto gdzie mieszka. Oczywiście jeżeli poda lokalizację. No chyba, że jest to Nowa Wieś (jest ich mnóstwo).
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Filip S. »

Uważam, że to świetny pomysł. Jednak jest tego druga strona medalu. Udostępniając swoje dane (napisał to już Jacek Kurzawa) narażamy się na to, że jacyś durnowaci fanatycy mogą zrobić nam okrutną krzywdę. A kto nie jest winny niechaj pierwszy rzuci kamień (każdy wie o co chodzi).
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Tomasz G. »

Prawda, ale myślę, że mapa nic w tej sprawie nie zmieni. Bo jak ktoś nie podał danych w profilu na forum to nie poda i na mapie jak nie chce. Chodzi tylko o formę tych danych (to, że jest taka możliwość, nie znaczy, że trzeba na mapie zaznaczać dokładniejszą lokalizację).

Myślę, że jak jakiś popieprzeniec chce kogoś znaleźć to nawet bez specjalnej techniki to zrobi- wystarczy książka telefoniczna.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: Dispar »

Na jednym z forów hodowców gołębi pocztowych z którego korzystam taka mapa działa już od roku. Użytkowników tego forum jest dużo a chętnych do skorzystania z takiej mapy niezbyt wielu.
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... 470459&z=7
http://www.zloteskrzydlo.pl/forum/viewt ... rowstart=0
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: admin »

Dzieki.
Niestety, Phoogle to stara modyfikacja, dalej nie rozwijana, posiadała sporo błedów.
http://www.phpbb.com/community/viewtopi ... &start=750
Skonczylo się na tym, czyli na wersji BETA z błędami. Może powodem zatrzymania prac bylo powstanie "innej" metody. Tego nie znalazlem. Pod forum by Przemo to by poszlo, pod tym juz tak się nie da.
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: panczo »

Nawet nie czytałem co tam napisane ale skoro tak to może trzeba samemu trochę pogrzebać w skryptach forum i skorzystać z Google API.
Podaję na szybko jakieś przykłady:
http://blog.piotrnalepa.pl/2010/02/12/p ... ych-mysql/
http://web4you.com.pl/1.html
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Mapa z lokalizacjami forumowiczów

Post autor: admin »

panczo pisze: pogrzebać w skryptach forum


Podaję na szybko jakieś przykłady:
http://blog.piotrnalepa.pl/2010/02/12/p ... ych-mysql/
http://web4you.com.pl/1.html
Może szukając po przykładach na rożnych forach można trafić na ślad, jak to sprzęgnąć z Forum. Zrobienie oddzielnej strony to zupełnie inne zagadnienie, praktycznie juz jest zrobione.

Grzebanie w skryptach plików Forum skończyłoby się na pewno prędzej czy później wyłożeniem go. Potrzebne są sprawdzone rozwiązania, nie generujące błędów z tą wersji phpBB3 3.0.7pl.
Dzięki, porozglądam się jeszcze po sieci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”