Kwadraty UTM - Mapa występowania gatunków

Alex
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 16 marca 2004, 23:27
Lokalizacja: Kraków

Kwadraty UTM - Mapa występowania gatunków

Post autor: Alex »

Witam!

Mam pytanie gdzie znajdę mapę z dokładną siatką kwadratów, którą widzę prawie wszyscy się tu posługują podając miejsce obserwacji bądź połowu owadów.

Pozdrawiam!
Gość

UTM

Post autor: Gość »

Mapy raczej nie uda się kupić, polecam jednak moją bazę danych (Access) dostępną na mojej stronie www.sphingidae.prv.pl Jest tam wylkaz polskich miejscowości ich współrzędnych geograficznych oraz kwadratów UTM.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zapomniałem, że komputer w pracy nie loguje mnie automatycznie na forum. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

utm

Post autor: ZbyszekZalewski »

Witam

aaaa chciałem powiedzieć/napisać że jest mapa UTM i to na stronie entomo.pl:)w pliku gif i to cała polska z zaznaczonymi kwadratami które były przebadane:)
myślę że mogę podać link... była już dyskusja na forum o UTM ' ach i Jacek podawał link

https://entomo.pl/img/UTM_Polska.gif
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez ZbyszekZalewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Alex
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 16 marca 2004, 23:27
Lokalizacja: Kraków

siatka UTM

Post autor: Alex »

Czołem!

Dzięki za informacje, grunt to spostrzegawczość - nie ma co :))
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

UTM Polski

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, ściślej jest to Mapa UTM z zaznaczonymi kwadratami UTM, które zostały dotknięte ręką entomloga wspólpracującego w programie "Atlas Rozmieszczenia Motyli Polski", J.Buszko. Jest to skan wprost z tej książki o który zresztą tak dopytuje kolega Damian na Forum... . Jak mi wpadnie w ręce mapa z UTM Polski z niezaznaczonymi kwadratami, to wrzucę na entomo. pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

UTM-Siatka

Post autor: Damian Bruder »

Witam!

Ostatnio kiedy przeglądałem ksążki w biblitece to zauważyłem że jest tam ciekawy atlas.Był to "Atlas rozmieszczenia ssaków w Polsce".Troche szkoda że nie motyli ,ale i tak mnie zaciekawiło.
Wspomniałem o tym bo już nie mogę się doczekać nowszej wersji ,która o ile się nie mylę ma wyjść w
2010 roku.
Fajnie że chociaż ten skan przybliżył mi tą starszą wersję.
Czy tak na pewno nie da się jej gdzieś kupić ?
Mi się wydaje że jeszcze powinno być przynajmniej kilka egzemplaży...ale gdzie??

Myśle że to tyle
Pozdrawiam wszystkich
Damian Bruder
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowy atlas rozmieszczenia motyli dziennych ukaże się w 2006 roku (lata 1996-2005), w 2010 (a najpewniej dopiero w 2011) ukaże się "Wykaz rozmieszczeniowy motyli Polski 2001-2010". To będzie najbardziej aktualna publikacja faunistyczna i taksonomiczna dotycząca wszystkich motyli Polski.
Awatar użytkownika
Marfu
Posty: 15
Rejestracja: środa, 15 września 2004, 09:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Marfu »

Odswieze temat - poszukuje mapy UTM Polski jako pliku... Moze ktos ma i moglby pomoc?? Najlepiej podac na prv albo umiescic tu jako plik do pobrania...

marek@bocian.org.pl
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeśli chodzi Ci o plik graficzny z dokładną mapą UTM, to z tego co wiem, takowy jeszcze nie powstał. Większość znanych mi przypadków posiadania takiej mapy polegała na zakupie mapu w skali 1:200000 i ręcznym wrysowaniu linii siatki UTM oraz naklejeniu symboli kwadratów. Jak sądzę możnaby taką mapę zeskanować i zapisać na CD, ale to mrówcza praca i trzeba mieć źródłowy atlas.
Pewną alternatywą jest program GNOMON, który chyba dla domowego użytku kosztuje około 180zł.
Awatar użytkownika
Marfu
Posty: 15
Rejestracja: środa, 15 września 2004, 09:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Marfu »

Nie - chodzi mi o mapke A4, nie wypelniona kropkami :-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

wiem ze na potrzeby I edycji atlasu rozmieszczenia prof. Buszko wrysował siatke UTM na mape Polski i wysylal xero osobom ktore badały dany teren - map byly 1:00000
Krzysztof Sućko
Posty: 54
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 11:31
Lokalizacja: Białowieża
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Sućko »

mam konturówkę Polski z naniesioną siatką UTM (czyli mniej więcej taka sama mapka jak w download ale bez bez opisów kwadratów) jako plik Corela.
W zasadzie mozna by ją nałożyć na zeskanowaną mapę fizjograficzną (administracyjną, itp) Polski i ew. poprawić linie siatki. Chyba nie byłoby z tym tak wiele roboty.

pozdrawiam
krzysztof Sućko
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Krzysztof Sućko pisze:mam konturówkę Polski z naniesioną siatką UTM (czyli mniej więcej taka sama mapka jak w download ale bez bez opisów kwadratów) jako plik Corela.
Co to znaczy "plik Corela"? Bitmapa czy wektor?

Pawel
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

Uscislenie

Post autor: Szczepan Ziarko »

grzegorzb pisze:wiem ze na potrzeby I edycji atlasu rozmieszczenia prof. Buszko wrysował siatke UTM na mape Polski i wysylal xero osobom ktore badały dany teren - map byly 1:00000
Takie dwa kawałki mi gdzieś jeszcze pozostały. Rzecz w tym że to było na mapach 1:200 000. (wydanych w poczatkach lat 90-tych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. Zarzad topograficzny).
Paradoks polega na tym, że ta siatka (tzn UTM) jest tam wrysowana, ale tak jakby ziemia nie była geoidą, a kulą . No i w pionie jest niewielkie przesuniecie. Jarek Buszko dokonał korekty (to było 2 czy 2,5 kilometra),a potem wykonywał ksero i rozsyłał obserwatorom terenowym. Tych mapek było chyba 79. A i tak nigdy nie wydrukowano wschodniego maleńkiego krańca. Na tyle małego, że Poturzyn sie jeszcze załapał, a ja myslałem, ze dalej już nic nie ma. Tylko Dzikie Pola
Jarku. Jesli to czytasz i coś z twojego listu przekręciłem, popraw, proszę.
Pozdr.
Szczepan
Załączniki
seria_wydawnicza.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.5 KiB)
Krzysztof Sućko
Posty: 54
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 11:31
Lokalizacja: Białowieża
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Sućko »

Pawel Jaloszynski pisze:
Krzysztof Sućko pisze:mam konturówkę Polski z naniesioną siatką UTM (czyli mniej więcej taka sama mapka jak w download ale bez bez opisów kwadratów) jako plik Corela.
Co to znaczy "plik Corela"? Bitmapa czy wektor?

Pawel
wektor
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Kiedyś na geodezji leśnej podali nam adres w Warszawie:
Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii
ul. żurawia 3/5

Tu podobno mozna dostac różne mapy... nie wiem nie byłem, ale słyszałem że można czasami za niektóre dużo zapłacić, ale jak komus bardzo zależy, to cena nie powinna stanowić przeszkody.
Awatar użytkownika
Rafał Trzmielewski
Posty: 89
Rejestracja: środa, 11 sierpnia 2010, 11:02
UTM: CC26

Re: Kwadraty - Mapa występowania gatunków

Post autor: Rafał Trzmielewski »

Witam!

Ja mam troszkę inne pytanie. Otóż posługuje się tą mapą UTM: http://www.lepidoptera.eu/UTM_Europe.php i jak klikam tam na kwadrat( miasto Turek, wielkopolskie) i wyświetla mi się CC26, a tam pisze by dane geograficzne podać do kalkulatora UTM, no to podaje i jest teraz CA24, no to które jest poprawne? A może ja robię coś źle?

Pozdrawiam

Rafał
Awatar użytkownika
transformer85
Posty: 75
Rejestracja: czwartek, 30 lipca 2009, 10:15
Lokalizacja: Jarocin

Re: Kwadraty - Mapa występowania gatunków

Post autor: transformer85 »

R.Albiol - zapewne wpisujesz nie te dane co trzeba - a przynajmniej mi liczy ok.
Pozdrawiam


FoFa - XT 67 - ?? - Blisko Jarocina! :)
- więc Twój kwadrat UTM jest zapewne poprawny
Załączniki
mapka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.04 KiB)
Ostatnio zmieniony sobota, 14 sierpnia 2010, 01:14 przez transformer85, łącznie zmieniany 2 razy.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kwadraty - Mapa występowania gatunków

Post autor: FoFa »

Przeczytałam z zaciekawieniem cały post i przyznam, że na początku odechciało mi się jakichkolwiek robali i żyjątek fotografować i obserwować gdybym musiała podawać numery kwadratów ponieważ żaden z wcześniej podanych linków, oprócz tego lepidoptery nie był dla mnie dostępny. Na szczęście w ostatnim linku chyba udało mi się określić kwadrat zamieszkania moich ważek i wielu robali bo tak jak pisze "transformer85" mój wynik pierwotny jest identyczny z wynikiem z kalkulatora po przeliczeniu więc chyba jednak rzeczywiście adres moich ważek to XT67
Mam nadzieję że się nie mylę, ale to już czas pewnie pokaże :)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kwadraty - Mapa występowania gatunków

Post autor: Krzysiek Jonko »

Gwoli informacji - siatka generowana na mojej stronie www.lepidoptera.eu jest ORIENTACYJNA.
Dokładne wartości powinny być podawane po kliknięciu w punkt na mapie i odczytane z "dymka"...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”