Carabidae

trepik30
Posty: 4071
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Carabidae

Post autor: trepik30 »

Nowy Lubusz 20 marca 2017
Czas się zmierzyć z biegaczami.
Ten w pudełku to według mnie Pterostichus niger ma drobne włoski na nogach.
Potem jest limnodromus asimilis a potem Nebria brevicolis?
Załączniki
pter.jpg
pter.jpg (131.22 KiB) Przejrzano 2406 razy
limnodromus2.jpg
limnodromus2.jpg (118.19 KiB) Przejrzano 2406 razy
limnodromus3.jpg
limnodromus3.jpg (143.2 KiB) Przejrzano 2406 razy
nebria2a.jpg
nebria2a.jpg (113.56 KiB) Przejrzano 2406 razy
nebria1.jpg
nebria1.jpg (110.13 KiB) Przejrzano 2406 razy
trepik30
Posty: 4071
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Carabidae

Post autor: trepik30 »

Mam tu jeszcze chyba jakiegos biegacza z rodzaju Agonum.Łęgi Słubickie 21 marca 2017.Wrzuciłem go do pudełka żeby go sfotografować niestety to trochę zaburzyło kolor chrząszcza jest naturalnie bardziej miedziany.Troszkę jak niektóre Poecilusy.
Załączniki
biegacz1.jpg
biegacz1.jpg (113.58 KiB) Przejrzano 2376 razy
biegacz2.jpg
biegacz2.jpg (112.09 KiB) Przejrzano 2376 razy
biegacz3.jpg
biegacz3.jpg (100.61 KiB) Przejrzano 2376 razy
trepik30
Posty: 4071
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Carabidae

Post autor: trepik30 »

Może to Agonum gracilipes albo Agonum muelleri?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Carabidae

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak zmniejszasz foty to zaznaczaj opcję "utrzymuj proporcje" ,bo obrazy są spłaszczone, albo rozjechane i właściwa ocena proporcji jest niemożliwa....jedynka to Pterostichus, ale nie potrafię z tej perspektywy powiedzieć melanarius czy niger...
2,3 to P.oblonogopunctatus ,4,5 nie wiem...
Ostatni to Patrobus a nie Agonum ,z gatunkiem ciężko ,mozna domniemywać atrorufusa i tylko tyle....
:papa:
Rafał
trepik30
Posty: 4071
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Carabidae

Post autor: trepik30 »

Dzięki Rafał.Też zauważyłem że zdjęcia po przeróbce są zniekształcone.Nie wiedziałem tylko jak mocno wpływa to na oznaczanie.Pterostichus melanarius/niger miał owłosione golenie i stopy.Czyli niger?Tego chyba nie widać po miniaturyzacji na zdjęciach.
P.oblongopunctatus mówisz czyli nie żle mnie poniosło z tym limnodromusem .P.oblongopunctatus juz mi oznaczałeś z tego samego miejsca kiedyś.
Jak na razie sami starzy znajomi poza ciekawym Patrobus-em- faktycznie najbardziej przypomina atrorufusa.Tym bardzie że z 4 gatunków on jest najszerzej rozsiedlony i najpospolitszy.
Teraz z innej beczki wiedziony ciekawością spytam o rodzaj Pterostichus coś z tego rodzaju spędza Ci sen z powiek?Pewnie masz juz sporo gatunków z tego rodzaju w gablocie zakładam że nie wszystkie bo pewno są jakieś skrajnie rzadkie gatunki.To w ogóle rodzaj który w większości lubi wilgotne próchnicze gleby?To znaczy np.w przeciwienstwie do rodzajów Amara i Harpalus które wolą chyba ,,sucho,,i otwarte tereny np.ruderalne?Zapomniałem dodać w większości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”