Nebria?

trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Nebria?

Post autor: trepik30 »

łęgi słubickie 13 marca 2017.Czy to jakaś Nebria?Dopuszczam jeszcze mozliwość że to jakiś Pterostichus.
Załączniki
neb1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.63 KiB)
neb2a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.83 KiB)
neb4a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.04 KiB)
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Nebria?

Post autor: trepik30 »

Poszperałem na Coleoptera poloniae.Myślę że to albo Nebria brevicollis albo Pterostichus negligens lub diligens.Tak w ogóle czym rózni sie rodzaj Nebria od Pterostichus?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nebria?

Post autor: Rafał Celadyn »

...Nebria brevicollis .Co do odróżnienia od Pterostichusów, to plemię Nebriinae ma owłosione czułki od 5 -go członu, a Pterostichiinae nagie.
Przesyłka doszła zajrzę do niej w łykend ;) .
:papa:
Rafał
PS.Ta Nebria brevicollis to też z fot takie trochę .... ;) ,bo co prawda N. salina u nas ponoć nie występuje, ale odróznia się je po braku szczecin na członach stóp a tego w przeciwieństwie do "owłosionych" czułków na Twoich fotach nie widać....
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Nebria?

Post autor: trepik30 »

Dzięki Rafał. Czyli różnica między rodzajami jest nikła. No i co najważniejsze trafiłem w gatunek.
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Nebria?

Post autor: trepik30 »

W Carabidae of the world stoi że ten gatunek występuję na zach od Polski np. w Niemczech.Ciekawe tylko jak daleko sięga w głąb Niemiec czy dochodzi np. do Brandenburgii.Warto pewnie je i inne gatunki odławiać może za któryś setnym razem coś by się trafiło.Oczywiście to tylko gdybanie poza tym Odra to duża przeszkoda wodna dla bezkręgowców i poza tym trzeba mieć wiedzę żeby nie marnotrawić tych odłowionych gatunków i odpowiednie pozwolenie na takie ruchy.P.S.I najważniejsze kobiete wyrozumiałą na takie działania i to co się przynosi do domu he he.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nebria?

Post autor: Rafał Celadyn »

trepik30 pisze: Czyli różnica między rodzajami jest nikła
....a tego to ja nie wiem ,podałem ci jedną ceche, którą łatwo wychwycić i będzie się sprawdzać, tylko biorąc pod uwagę te dwa plemiona .Co do reszty to trzeba sięgnąć do opisu plemion i będziesz wiedział, czy różnice sa nikłe czy nie ;) .
Jak dla mnie, rodzaje nawet na oko sa dosyć odległe od siebie,ale analizy filogenetycznej im nie robiłem i nie zamierzam :P ,ale pewnie byś coś znalazł w necie jakbyś grzebnął głębiej ....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nebria?

Post autor: Rafał Celadyn »

http://nature.berkeley.edu/~kipwill/FULLPAPERS/9.pdf ,z 1996-go ale coś tam widać na diagramach a poczytać też można...
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”