Okazy entomologiczne

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Naturalnie
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2020, 09:07
UTM: Łódź

Okazy entomologiczne

Post autor: Naturalnie »

Witam serdecznie. Zajmuje się fotografia przyrodniczą i szukam okazów entomologicznych to focusstackingu (najlepiej polskie owady). Chciałem zająć się fotografią wielkoformatową takich okazów, bądź tylko ich szczegółami. Czy jest tutaj ktoś z Łodzi i okolic, kto mógłby wypożyczyć danego owada do fotogorafii?? Wiem, że jestem świeży na forum, ale dla lepszego zobrazowania moich fotografii podrzucam link do facebooka ze zdjęciami: https://www.facebook.com/NaturalnieFotografia

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Krzysiek Jonko »

Ja jestem z Łodzi i mogę coś wypożyczyć - pytanie tylko jak pilnie?
Zbiory mam w Warszawie, dojadą może po Świetach...
Co Cię interesuje? Jakieś konkretne gatunki? rodziny?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja również chętnie pomogę, szczególnie że technika focus stacking jest mi bardzo bliska.
Posiadam dość bogatą kolekcję chrząszczy, motyli, muchówek, znajdą się również owady z innych rzędów w niewielkiej ilości, ktore posiadam z różnych względów. Jedynym "utrudnieniem" jest odległość 50 km od Łodzi - Tomaszów Mazowiecki. Rekompensatą za to jest dostęp do szerokiego spektrum gatunków z Europy.
Naturalnie
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2020, 09:07
UTM: Łódź

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Naturalnie »

Krzysiek Jonko pisze:Ja jestem z Łodzi i mogę coś wypożyczyć - pytanie tylko jak pilnie?
Zbiory mam w Warszawie, dojadą może po Świetach...
Co Cię interesuje? Jakieś konkretne gatunki? rodziny?
Nie jest to aż tak pilne :) Bardziej siedzę w fotografii niż w obeznaniu gatunkowym, tego się dopiero uczę. Podobają mi się biegacze, szczególnie ich sposoby polowania itd. Ale oczywiście im bardziej kolorowy gatunek tym lepiej będzie wyglądał na fotografii :)
Jacek Kurzawa pisze:Posiadam dość bogatą kolekcję chrząszczy, motyli, muchówek, znajdą się również owady z innych rzędów w niewielkiej ilości, ktore posiadam z różnych względów. Jedynym "utrudnieniem" jest odległość 50 km od Łodzi  - Tomaszów Mazowiecki. Rekompensatą za to jest dostęp do szerokiego spektrum gatunków  z Europy.
To do mnie jeszcze troszkę dalej bo mieszkam za Zgierzem, ale po jakiś fajny gatunek warto byłoby podjechać. Przemyślę sprawę.

Nie chodzi mi o jakąś wielką ilość gatunków do fotografii. Jeden obiekt będzie pewnie składał się z kilku tysięcy zdjęć plus wielogodzinna obróbka. Pewnie byłbym w stanie zrobić jeden gatunek powiedzmy na 2 miesiące. Posiadam obiektyw 10:1. Ostatnio robiłem głowę biegacza granulowanego to wyszło mi 501 zdjęć.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: M. Stachowiak »

Naturalnie pisze:Posiadam obiektyw 10:1. Ostatnio robiłem głowę biegacza granulowanego to wyszło mi 501 zdjęć.
Rozumiem, że jest to obiektyw mikroskopowy korygowany do nieskończoności, mocowany na mieszku, czy tak? 501 zdjęć głowy Carabus granulatus to przesada. Moim zdaniem wystarczyłoby 50, najwyżej 100 :-). Liczba zdjęć cząstkowych nie przekłada się na lepszy wynik końcowy. Przeciwnie. Powstają niepotrzebne nawarstwienia, a z nimi artefakty.
Naturalnie
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2020, 09:07
UTM: Łódź

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Naturalnie »

M. Stachowiak pisze:Moim zdaniem wystarczyłoby 50, najwyżej 100
Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Żeby objąć jego głowę w całości musiałem panoramować z 10 różnych kadrów-przesunięć. Na jeden taki kadr wyszło ok 50 zdjęć.
Obiektyw mikroskopowy korygowany na nieskończoność tylko że na pierścieniach m42 z własnoręcznie wykonaną szyną. Niestety zdjęcia jakie można tutaj zamieszczać nie mogą być zbyt duże więc wstawiam takie jakie wielkością pasują. Fotografia oryginalna ma prawie 12000 x 12000 px przy 300 dpi. Dokładnie wiem jak się stackuje :) traktuje to dosyć pedantycznie i przy moich fotografiach nie może być żadnych artefaktów.
Załączniki
kadr1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (317.75 KiB)
małeforum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (305.96 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja też tak chcę umieć! :-) :brawo:
Przy tak dużym obiekcie jak Carabus ilość warstw musi być odpowiednio większa, to fakt.

Z tego co piszesz, potrzebujesz po prostu trochę różnych ciekawych obiektów, do pokazania ich fragmentu. Poszukaj kogoś ze Zgierza, w Łódź to zresztą duże miasto. Inną metodą może być wykorzystanie allegro, może wyjśc taniej niż paliwo. No i spacer do lasu, nawet w zimie da się spotkać coś ciekawego.
Naturalnie
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2020, 09:07
UTM: Łódź

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Naturalnie »

Jacek Kurzawa pisze:Ja też tak chcę umieć! :-)  :brawo:.
Dzięki ;) trochę roboty jest. Doświadczenie w stackingu mam już spore chociaż robię te fotografie dopiero od maja. Chodzi mi o to że do takich fot zwierzę musi być martwe a tego za bardzo nie chce robić. Na moje foty trafiaja owady i pajeczaki bardzo popularnych gatunków lub takie które mi się ususzyly w szklarni.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: M. Stachowiak »

Naturalnie pisze:
M. Stachowiak pisze:Moim zdaniem wystarczyłoby 50, najwyżej 100
Żeby objąć jego głowę w całości musiałem panoramować z 10 różnych kadrów-przesunięć. Na jeden taki kadr wyszło ok 50 zdjęć.
I to wyjaśnia sprawę: 10 kadrów x 50 zdjęć na kadr = 500 :-). Nie wziąłem pod uwagę tego, że fotkę musiałeś też składać w osiach XY (założyłem, że cały plan objąłeś jednym kadrem) ;-). Efekt końcowy robi duże wrażenie. Zdradź jeszcze tajemnicę, czym i w jaki sposób oświetlasz okaz, a także z jakiego software korzystasz?
Naturalnie
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2020, 09:07
UTM: Łódź

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Naturalnie »

Naturalnie pisze:Zdradź jeszcze tajemnicę, czym i w jaki sposób oświetlasz okaz, a także z jakiego software korzystasz?
Nie ma tajemnicy :) ogólnie widzę tutaj na forum że wiele osób używa światła stałego, ja takiego nie lubię i wolę używać lamp błyskowych. Ja mam akurat dwie. Sprzęt to Fuji xt2 plus Zeiss Semiplan 6.3, na APSC daje to ok 9.45:1 ale zaokrąglam że jest to 10:1. Wężyk spustowy i wyzwalacz do lamp. Stałego światła używam do osiwtlenia obiektu przy układaniu go do zdjęć. Szyne wykombinowałem samemu więc tego nie zdradzę ;) Ogólnie siedzę raczej w fotografii pająków i śluzowców, ale chrząszcze chyba coraz częściej będą trafiac przed mój obiektyw bo są po prostu ładne :)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: M. Stachowiak »

Powodzenia :-). Spróbuj korzystać z obiektywów o mniejszej sile powiększającej, oczywiście korygowanych do nieskończoności. Zyskasz większą GO i większy plan. Polecam obiektywy do Jenavala (Jenameda) z serii GF Plan. Nie są drogie, a jakość doskonała.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Jacek Kurzawa »

Naturalnie pisze:Żeby objąć jego głowę w całości musiałem panoramować z 10 różnych kadrów-przesunięć. Na jeden taki kadr wyszło ok 50 zdjęć.
Też jestem ciekaw softwe'aru. Nie da się chyba o tym nie myśleć w kontekscie stackingu :-)
M. Stachowiak pisze:Polecam obiektywy do Jenavala (Jenameda) z serii GF Plan. Nie są drogie, a jakość doskonała.
Szukam jakiegoś szkła. Jak się mają obiektywy Jenamed GF Plan do np. OLYMPUS MPlanFL N 5x/0.15 ∞/-/FN26.5 ? Ta sama jakość?

Co jest godnego polecenia do osiągnięcia skali 5:1 do 10:1? Myślę o zastosowaniu takiego obiektywu na M.Zuiko 60mm w systemie MFT.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze:
Naturalnie pisze:Żeby objąć jego głowę w całości musiałem panoramować z 10 różnych kadrów-przesunięć. Na jeden taki kadr wyszło ok 50 zdjęć.
Też jestem ciekaw softwe'aru. Nie da się chyba o tym nie myśleć w kontekscie stackingu :-)
M. Stachowiak pisze:Polecam obiektywy do Jenavala (Jenameda) z serii GF Plan. Nie są drogie, a jakość doskonała.
Szukam jakiegoś szkła. Jak się mają obiektywy Jenamed GF Plan do np. OLYMPUS MPlanFL N 5x/0.15 ∞/-/FN26.5  ? Ta sama jakość?

Co jest godnego polecenia do osiągnięcia skali 5:1 do 10:1? Myślę o zastosowaniu takiego obiektywu na M.Zuiko 60mm w systemie MFT.
Podejrzewam, że Kolega korzysta z Helicon Focus. Program ten daje możliwość składania nie tylko stosów, ale i mozaik (panoram). Bardzo przydatnym sprzętem do tworzenia mozaik jest stolik mikroskopowy (wskazane jest, aby miał podziałki).
Z tych dwóch obiektywów, które wymieniłeś zdecydowanie polecam fluorytowy Olympusa — ma większą aperturę i lepsze szkła. Niestety, jest znacznie droższy, ale to już Twój problem ;-).
Nie znam systemu MFT (przynajmniej go nie kojarzę) i M. Zuiko, w związku z czym tu Ci nie pomogę.
Naturalnie
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 3 grudnia 2020, 09:07
UTM: Łódź

Re: Okazy entomologiczne

Post autor: Naturalnie »

Jacek Kurzawa pisze:Podejrzewam, że Kolega korzysta z Helicon Focus. Program ten daje możliwość składania nie tylko stosów, ale i mozaik (panoram)
Używam Helicona, ale tylko do składania stacków. Resztę robię w photoshopie :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”