Skanowanie owadów

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie owadów

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
Chciałem się zapytać szanownych koleżanek i kolegów o następującą kwestię.
A mianowicie poszukuję firm, które wykonują skany (zdjęcia warstwowe) owadów wraz z obróbkę zdjęć tych owadów. Chodzi mi o koszt wykonania takiej usługi.

Pozdrawiam
Grzegorz Tarwacki
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Skanowanie owadów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Firmy fotograficzne zajmują się tym, co się najczęsciej sprzedaje. Spośród znanych mi fotografów w tym zawodowowo zajmujących się fotografią nie spotkałem jeszcze nikogo, kto znałby temat zdjęć warstawowych. Szukałbym raczej chętnych z branży, którzy są gotowi przyjąć zlecenie i mogą wystawić faktury. Koszty będą zależeć z pewnością od warunków technicznych zlecenia, dokładności itd.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Skanowanie owadów

Post autor: Konto_usuniete »

Jest wiele firm, które się tym zajmują jak pisze Jacek - ile tego, na kiedy, do czego itp. napisz coś więcej. Bo zagadnienie w ten sposób ujęte przypomina zadanie pytania typu ile kosztuje spreparowany owad??? :hurra :hurra
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Skanowanie owadów

Post autor: Grzegorz Banasiak »

GrzegorzT. pisze:Witam,
Chciałem się zapytać szanownych koleżanek i kolegów o następującą kwestię.
A mianowicie poszukuję firm, które wykonują skany (zdjęcia warstwowe) owadów wraz z obróbkę zdjęć tych owadów. Chodzi mi o koszt wykonania takiej usługi.
Pozdrawiam
Grzegorz Tarwacki
Nie daj tego fotografom, oni nie mają pojęcia co u owadów jest istotne a artystycznych zdjęć chyba nie potrzebujesz ?
Stracisz czas i pieniądze. Kup sprzęt i podziałaj sam, będziesz miał to czego oczekujesz zrobione tak jak tego oczekujesz. No chyba, że potrzebujesz kilku zdjęć to daj ogłoszenie na forum, jest kilku znających się na rzeczy.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skanowanie owadów

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
owadów do skanowania (fotografia wielowarstwowa) jest około 5-6 tys. Należą one do różnych grup taksonomicznych tj. muchówki, ważki, motyle i chrząszcze. Staram się rozeznać nad kosztami takiej usługi. Potrzebna jest mi taka informacja przy planowaniu budżetu tematu badawczego.

Pozdrawiam
Grzegorz
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Skanowanie owadów

Post autor: L. Borowiec »

Nie ma jednej ceny za taką pracę. Najłatwiej to wyliczać posługując się kryterium czasowym. W przypadku tych zdjęć co ja robię do Ikonografii to czas pracy przy najłatwiejszych zdjęciach (chrząszcze bez szczecin, o gładkich brzegach, czułki i nogi bez włosów i szczecin wynosi ok. 1,5 godziny (przygotowanie + zdjęcia warstwowe + obróbka w Photoshopie), najtrudniejsze obrabia się nawet do 6 godzin. Ile wynosi średnia stawka godzinowa to zależy od wykonawcy, średnia statystyczna w Polsce wynosi 17,1 zł dla prac najprostszych, ale wątpię czy ktoś za taką kwotę podejmie się tego typu pracy. Trzeba mieć jednak sprzęt dobrej klasy, software i umiejętności pracy z tymi programami komputerowymi. Poniżej 30 zł chyba się nie zejdzie.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skanowanie owadów

Post autor: GrzegorzT. »

Dziękuję bardzo za informację

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skanowanie owadów

Post autor: M. Stachowiak »

Wykonanie dobrej jakości fotografii 6 tys. owadów to koszt 400 - 500 tys. zł. Przy tej liczbie owadów do sfotografowania i cenie za usługę bardziej opłaci się zakup dobrej klasy zautomatyzowanego makroskopu z wyposażeniem i oprogramowaniem (orientacyjna cena to 150 - 200 tys. zł.) oraz zatrudnienie człowieka do wykonania prac.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skanowanie owadów

Post autor: GrzegorzT. »

M. Stachowiak pisze:Wykonanie dobrej jakości fotografii 6 tys. owadów to koszt 400 - 500 tys. zł. Przy tej liczbie owadów do sfotografowania i cenie za usługę bardziej opłaci się zakup dobrej klasy zautomatyzowanego makroskopu z wyposażeniem i oprogramowaniem (orientacyjna cena to 150 - 200 tys. zł.) oraz zatrudnienie człowieka do wykonania prac.
Zgadzam się z Tobą w 100%
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Skanowanie owadów

Post autor: M. Stachowiak »

Jest jednak problem. Czy dla każdego owada przewidziałeś tylko jedno zdjęcie w klasycznym ujęciu „od strony górnej”, czy więcej ujęć? Z jaką rozdzielczością mają być wykonane te zdjęcia? Do wykonania zdjęć np. gryzków lub wciornastków będzie potrzebny inny sprzęt, niż do motyli, prostoskrzydłych i dużych chrząszczy. Czy przy okazji wykonywania dokumentacji fotograficznej ma być sporządzana inna dokumentacja lub wykonywane pomiary? Jaki ma być sposób archiwizowania i udostępniania zdjęć? I wreszcie, co tak na prawdę ma być celem tych prac? W jakim czasie mają być one wykonane?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Skanowanie owadów

Post autor: Jacek Kurzawa »

O tym samym myslę. To wszystko jest bardziej złożone. W zależności od rozmiaru stosuje się różne techniki (optykę), ważny jest cel, co ma być widać, jak dokładnie. Dalej - technologia webowa, tu mógłbym się rozpisać a i tak nie dałoby się tematu omówić. "Czas" to kolejna ciekawostka. Oczywiscie dochodzą problemy logistyczne. Przy takim przedsięwzięciu najlepszy byłby własny pokój i etat i to na miejscu, tam gdzie są zbiory. Ale samo zadanie wygląda ciekawie, szczególnie dla kogoś, kto lubi to robić i chicałby mieć pracę na najbliższe 3-4 lata. Może nawet to dobry początek pod otwarcie nietypowego biznesu?
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Skanowanie owadów

Post autor: Miłosz Mazur »

L. Borowiec pisze:W przypadku tych zdjęć co ja robię do Ikonografii to czas pracy przy najłatwiejszych zdjęciach (chrząszcze bez szczecin, o gładkich brzegach, czułki i nogi bez włosów i szczecin wynosi ok. 1,5 godziny (przygotowanie + zdjęcia warstwowe + obróbka w Photoshopie), najtrudniejsze obrabia się nawet do 6 godzin.
Aż się prosi przy tej okazji o jakiegoś manuala jak robić takie cudeńka-zdjęcia jak w ICP, albo przynajmniej opis metodyki.
Gdzieś już chyba było coś takiego na forum, ale coś nie mogę się dogrzebać.

Dalszy ciąg dyskusji o Ikonografii Col Pol Lecha Borowca - tutaj viewtopic.php?f=46&t=35027
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Skanowanie owadów

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miłosz Mazur pisze:
L. Borowiec pisze:W przypadku tych zdjęć co ja robię do Ikonografii to czas pracy przy najłatwiejszych zdjęciach (chrząszcze bez szczecin, o gładkich brzegach, czułki i nogi bez włosów i szczecin wynosi ok. 1,5 godziny (przygotowanie + zdjęcia warstwowe + obróbka w Photoshopie), najtrudniejsze obrabia się nawet do 6 godzin.
Aż się prosi przy tej okazji o jakiegoś manuala jak robić takie cudeńka-zdjęcia jak w ICP, albo przynajmniej opis metodyki.
Gdzieś już chyba było coś takiego na forum, ale coś nie mogę się dogrzebać.
Ja robię tak:
- robię stos zdjęć, zależnie od powiększenia i grubości preparatu obliczam mniej więcej ilość zdjęć na stosie
- składam zdjęcia Heliconem
- otwieram w PS i wstępnie poprawiam jakość (jasność, kontrast, szumy itp.)
- wyostrzam trochę
- obrabiam, czyszczę tło, usuwam "paprochy" itp.
- dobieram ostateczne parametry, żeby zbliżyć kolory, jasność itp. do oryginału.
- zapisuję wersję do edycji i gotowy obraz TIFF.

Widzisz jakie to proste :-) Wprawdzie trwa - jak pisze Lech 2-6 godzin ale co tam... :-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”