Mistrzowie makrofotografi i stackowania

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Mistrzowie makrofotografi i stackowania

Post autor: PawełB »

Odkryłem świetnego fotografa owadów, André De Kesel, który robi znakomite "stacki" w Zerene stacker. Pomyślałem, ze warto założyć taki ogólny wątek, gdzie będziemy wklejali linki do internetowych galerii, dla podziwiania ale i nauki.

Przejrzyjcie ten wątek, pokazuje metody robienia stacków w terenie.....

https://www.flickr.com/photos/andredekesel/
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: Miłosz Mazur »

Zdjęcia mega...
Czy ten program jakoś szczególnie różni się efektem od Helicona?

Czy w tej kwestii w ogóle program ma znaczenie, czy raczej wszystko jest zależne od zdjęć wyjściowych?
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: tla »

Ja zdecydowanie polecam naszego reprezentanta Piotra Naskreckiego:
https://www.facebook.com/piotr.naskrecki?fref=ts

oraz Gil Wizen:
https://www.facebook.com/wizentrop?fref=ts

Gil posiada ciekawe tutoriale do Macro szerokokątnego i generalnie makrofotografii.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: Jacek Kurzawa »

Miłosz Mazur pisze: Czy ten program jakoś szczególnie różni się efektem od Helicona?
W trudnych przypadkach daje zdecydowanie lepsze efekty. Parę lat temu, gdy testowałem kilka programów jednocześnie widać było, że są takie specyficzne kadry obiektów, że HeliconFocus nie radził sobie, pozostawiał poziomice, robił mgiełki, gubił się. Te same zdjęcia (te same pliki) robione na Zerene dawały bezbłędny obraz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: Rafał Celadyn »

...maniak...rozwilża suszone owady i preparuje je w naturalnej pozycji i umieszcza w "naturalnym" biotopie w studio.Czyste szaleństwo...Co do stackowania w naturze, to podstawą jest sprzęt (aparat musi mieć wbudowany automat do fokusa, bo ręczne przesuwanie sanek na statywie rzadko moze dać porządany efekt w przypadku żywych owadów...Program jak program ,drogi to musi być dobry...Mam porównanie Helicona z Combine obydwa dobre, ale jednak Helicon daje lepsze efekty...ale ten drugi jest darmowy ,wiec korzystam tylko z niego...
Miłosz Mazur pisze:czy raczej wszystko jest zależne od zdjęć wyjściowych?
Wiadomo, że podstawa to światło ,jak światło jest ok to i fota wynikowa wygląda dobrze...Lepszy program pomaga o tyle, że wyrównując stos, robi to lepiej lub gorzej , co przy dobrych składowych fotach juz nie ma takiego znaczenia...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: PawełB »

Szczegółowość niektórych zdjęć zadziwia !!

z tego co się zorientowałem, używa zooma macro canona MPE-65 (1-5x) oraz dobrych obiektywów mikroskopowych, często w dziwnych połączeniach (np obiektyw mikroskopowy zamontowany jako dodatkowa soczewka na zoomie 70-300).

Dobry sprzęt na pewno pomaga, ale trzeba wiedzieć jak go użyć....
Na pewno świetnie opanował obróbkę. Niektóre zdjęcia składają się ze 130 składowych.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: Rafał Celadyn »

PawełB pisze: oraz dobrych obiektywów mikroskopowych
No i to jest właśnie przyczyną tego o czym piszesz :arrow:
PawełB pisze:Szczegółowość niektórych zdjęć zadziwia !!
Technicznie, wiadomo że trzeba trzymać pewien poziom ;) ,a wiec w kwestie oświetlenia czy obróbki nie wchodzę, tym bardziej, że w tym momencie praktycznie wszyscy ci z górnej półki fotograficy maja to opanowane ,więc w tym momencie, to juz bardziej wyścig technologiczny niz techniczny...
Temat dobry, bo można się wiele nauczyć o panowaniu nad światłem...
Co do ilości fot ,to przy takim sprzęcie, po prostu , aparat musi zrobić tyle fot ,żeby cały owad znalazł sie w GO ,tym bardziej, że takie połączenia obiektywów przy kosmicznych powiększeniach charakteryzują się minimalną głębią,więc jak juz coś się zacznie robić to trzeba skończyć ;) ,reszte robi matryca aparatu i rozdzielczość...
Warto też pooglądać fotki Andrea Halglassa,Cosmina Manci ,jak dla mnie to kwintesencja panowania nad światłem i technologią,chociaż zdarza się i im że coś nie pójdzie ,albo maja mniej czasu i im sie nie chce ;) .
:papa:
Rafał
nie mam czasu szukać, ale tu np. jest spreżyk Cosmina :arrow: http://cosmln.nature4stock.com/wp-conte ... atus_w.jpg ,fota jak fota ,ale ja swoim panasłonikiem takich szczegółów nie uzyskam ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: Rafał Celadyn »

bardzo fajne fotki robi też Lechu ,jego dokonania moge zlinkować bo jest moim "follovers" ;) :arrow: https://www.flickr.com/photos/119116584@N04/
Noel Mal(mistrz layoutu) :arrow: https://www.flickr.com/photos/worldwidebeetles/
Nicola-mistrz,mistrz :mrgreen: https://www.flickr.com/photos/eurythyrea/
itd.itd....Oni się bawia światłem...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: Przemek Zięba »

Stackowanie średnio mi się podoba, ale fakt niektóre galerie są wspaniałe, nie można nie wspomnieć jednak naszego Pawła Niemca, zdobywcę europejskich laurów w dziedzinie makro, mojego nauczyciela niestrudzonego :-)
Przyznam, że strona zniknęła z sieci, a szkoda, ale wpisując w wyszukiwarkę zobaczyć można naprawdę wspaniałe fotki!
Bardzo ładne fotki robi Krzysiek Sztaba, oraz Paweł założyciel tego wątku, Lech Kruszelnicki !! I wśród naszych kolegów entomologów jest się od kogo uczyć! I nie stackują :-) I fotografują w naturze, nie martwe, tylko żywe in situ !!
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mistrzowie makrofotografi i  stackowania

Post autor: panczo »

Mnie nikt nie zna ale też dobrze to robię nie chwaląc się ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”