Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: kiczy »

przeglądając rodzinne archiwum trafiłem na zapomniane zdjęcie z przed około trzydziestu lat ,które wykonałem kiedy rozpoczynałem przygodę z fotografią amatorską . Zafascynowany możliwościami jakie daje własna ciemnia fotograficzna eksperymentowałem ,wykonałem zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki ,
co ciekawe zdjęcie zostało wykonane bez użycia aparatu fotograficznego.Wykonane zostało w ten sposób
że skrzydło ważki zostało ułożone na tzw. papierze stykowym i naświetlone , po czym poddane zostało procesowi wywoływania. Nie jest ono naświetlone dobrze i pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o naświetlenie , ale chcę tylko pokazać jak to robiło się kiedyś i jaką techniką , a może ktoś zechce skorzystać , iw ten sposób można dokumentować użyłkowanie skrzydeł nie tylko ważek,
Załączniki
a1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.06 KiB)
A2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.24 KiB)
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: kiczy »

jestem ciekaw czy na podstawie tego zdjęcia można określić gatunek ważki, czy w ogóle jest możliwe określenie gatunku przedstawiciela - Odonata , Diptera, Lepidoptera , na podstawie zdjęcia użyłkowania skrzydła.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: PawełB »

dużo lepszy efekt można było uzyskać wkładając skrzydło owada do ramki powiększalnika
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: Brachytron »

Wygląda na samicę Calopteryx splendens.

Też się tak kiedyś bawiłem, mam gdzieś tak zrobione skrzydła żagnic ale skrzydło nakrywałem cienką szybką (1mm - od jakichś analiz chemicznych) i wtedy nie było cieni spowodowanych głównie wygięciem papieru i trójwymiarową budową skrzydła. Podejrzewam też, że w ten sposób robiono zdjęcia skrzydeł pół wieku temu i wcześniej zamieszczając do druku negatyw (np. The Dragonflies of North America Needhama i Westfala wydanie z 1955).
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: kiczy »

PawełB pisze:dużo lepszy efekt można było uzyskać wkładając skrzydło owada do ramki powiększalnika

no nie bardzo ,ramka powiększalnika służy do umieszczania w niej negatywu , nie ma tam żadnej możliwości umieszczenia delikatnego skrzydła ważki .
Brachytron pisze:Wygląda na samicę Calopteryx splendens.

Też się tak kiedyś bawiłem, mam gdzieś tak zrobione skrzydła żagnic ale skrzydło nakrywałem cienką szybką (1mm - od jakichś analiz chemicznych) i wtedy nie było cieni spowodowanych głównie wygięciem papieru i trójwymiarową budową skrzydła. Podejrzewam też, że w ten sposób robiono zdjęcia skrzydeł pół wieku temu i wcześniej zamieszczając do druku negatyw (np. The Dragonflies of North America Needhama i Westfala wydanie z 1955).
tak , to nie jest mój patent , pomysł musiałem zaczerpnąć z jakiejś literatury fotograficznej.
Wyżej napisałem że eksperymentowałem , zdjęcie też jakościowo nie najlepsze , generalnie chodziło mi o przypomnienie (starego bo starego) pewnego sposobu , techniki , mogącej być może przydatnej komuś .
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: PawełB »

kiczy pisze:
PawełB pisze:dużo lepszy efekt można było uzyskać wkładając skrzydło owada do ramki powiększalnika

no nie bardzo ,ramka powiększalnika służy do umieszczania w niej negatywu , nie ma tam żadnej możliwości umieszczenia delikatnego skrzydła ważki .
.
Alez oczywiście, wkładasz skrzydło między szybki dla negartwu 6x9, uzyskujesz duże powiększenie szczegółów, polecam stare książki o owadach i fotografii prof Wiktora Strojnego, tam są przykłady
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: kiczy »

Oczywiście Paweł tu masz rację , jak pisałem bawiłem się w to ponad trzydzieści lat temu , ja już zapomniałem jak te ramki były zbudowane, stad moje wątpliwości .Poszukałem na internecie i rzeczywiście była by możliwość zrobić to tak jak sugerowałeś . :tak:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zdjęcie użyłkowania skrzydła ważki z przed trzydziestu lat .

Post autor: Jacek Kurzawa »

Techniką skanowania skanerem skrzydeł można osiągnąć dobre wyniki.

Uzyłkowanie skrzydeł może być dobrą cechą diagnostyczną w pewnych grupach. Można samemu spróbować sprawdzić, na ile w danej grupie da znaleźć się cechy stałe na tyle, że będą pomocne przy rozróżnianiu taksonów lub grup taksonów. Obecnie badania poszły w tym kierunku w wielu grupach (muchówki, chrząszcze...)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”