Statyw

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Statyw

Post autor: GrzegorzGG »

Nigdy nie używałem statywów i nie jestem zorientowany w temacie. Poszukuję statywu, który pozwoli mi tak umocować aparat, że będę mógł robić zdjęcia pionowo w dół (pod kątem prostym do podłoża). Czy do tego trzeba specjalny statyw? Czy każdy daje się tak ustawić?

Przeglądałem w sieci statywy z głowicami, lecz koszty takiego statywu są strasznie duże.

Ogólnie chciałbym robić serie zdjęć pod Helicona, wiem że są do tego sanki, ale te poruszają się w poziomie. Ja skonstruowałem sobie tackę, na której mogę położyć fotografowany obiekt; sama tacka zaś porusza się płynnie w górę i w dół. Stąd też potrzeba takiego usadowienia aparatu, żeby "patrzył" w dół.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Rafał Celadyn »

...do stacków twoja konstrukcja się nie sprawdzi....drgania zniszczą cała robotę-odradzam.
Co do statywu to porządny musi kosztować koło 200 pln-trzeba zwracać uwagę na mechanikę(plastik jest do bani). Te aluminiowe pasci za 40 -80 pln w ogóle można sobie podarować- jesli chodzi o teren,te ciut droższe- w domu do jakichs fotek(nie składaków!)powinny ogarnąć.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statyw

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Od pewnego czasu używam statywu Manfrotto z głowicą 496Rc2. Kolumna statywu bardzo szybko przestawia się z pozycji pionowej do poziomej (zdjęcie). Koszt ok. 700 zł. POLECAM :ok: :brawo:
Załączniki
Manfrotto 190 x PROB.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.11 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: GrzegorzGG »

Rafał Celadyn pisze:...do stacków twoja konstrukcja się nie sprawdzi....drgania zniszczą cała robotę-odradzam.
Co do statywu to porządny musi kosztować koło 200 pln-trzeba zwracać uwagę na mechanikę(plastik jest do bani). Te aluminiowe pasci za 40 -80 pln w ogóle można sobie podarować- jesli chodzi o teren,te ciut droższe- w domu do jakichs fotek(nie składaków!)powinny ogarnąć.
:papa:
Rafał
No to jak robić stacki w pionie ?

Wszędzie tam gdzie w grę wchodzi większa kasa, na razie muszę odpuścić.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Rafał Celadyn »

GrzegorzGG pisze:No to jak robić stacki w pionie ?
...w poziomie. ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja robię stacki w pionie. Szkoły są dwie, jedni robią tak drudzy tak. Aparat z obiektywem jest niemal symetryczny wzdłuz osi obiektywu i jesli jest pionowo, moment gnący, działający na statyw jest o wiele mniejszy niż gdy aparat jest poziomo (moment gnący to iloraz siły i ramienia: siła to ciężar aparatu z obiektywem a ramię to odległość od środka ciężkości do punktu mocowania). Ciężar mamy stały, ale ramię w pozycji pionowej (obiektywem w dół) mamy o wiele mniejsze, stąd też ewentualne drgania powinny być znaczanie mniejsze, stabilność zestawu jakby większa. 8)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze: Ciężar mamy stały, ale ramię w pozycji pionowej (obiektywem w dół) mamy o wiele mniejsze, stąd też ewentualne drgania powinny być znaczanie mniejsze, stabilność zestawu jakby większa.  
...cóż ...wszystko zależy od podłogi...generalnie uważam ,że moze w pewnych przypadkach uda się Grzeskowi cos złożyć ,ale jak wspomniałem wczesniej nie wróżę takiej konstrukcji powodzenia...mozna robić w pionie ,ale nie przy tego typu rozwiązaniu-ale to tylko mój pogląd na sprawę.... :tiaa:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z fotografowania na podłodze dawno zrezygnowałem, ponieważ panele podłogowe są podłożem ruchomym i wszystko pływa i rusza się. Jesli ktoś ma np. w domku posadzkę to jest ok. Całe budynki niestety drżą i poruszają się, co przy duzych powiększeniach zaczyna być widoczne i wpływa na drgania obiektu w kadrze. Po wielu testach w moich warunkach wybrałem ustawienie pionowe aparatu na solidnym blacie (jak zabudowa w kuchni). Tu oczywiscie można byłoby poziomo, ale w pionie to wszystko jest jednak stabilniejsze.
Ciekawe, jakie przemyślenia mają inni?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Rafał Celadyn »

...wiadomo że wszystko zależy od możliwosci finansowych i ilosci miejsca wdomu...ja nie miałbym gdzie w swoim pokoiku wstawić na stałe takiej pionowej kolumny....sanki na deseczce jeszcze jakos sie mieszczą ,no i mam mozliwosc dowolnosci manewru jesli chodzi o swiatło...ze statywu jest ciężko zrobić nie poruszony stos-stąd moja uwaga o błędnym założeniu,nawet jak ten statyw będzie stał na stole(nie zamocowany) to zawsze będą jakies drgania i przesunięcia...
:papa:
Rafał
...w skrócie; uważam, że i element do którego wpinamy owada i aparat powinny byc przymocowane do tego samego elementu(podstawy)-inną sprawą jest ustabilizowanie całosci...
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Przemek Zięba »

Wiele czynników może rozłozyc Grześka projekt, jak pisze Rafał, chociaż jeżeli sanki bedą miały właściwa jakość a aparat nie będzie przesadnie ciężki, to może, może..
Ale dlaczego upierać się przy fotografowaniu stackowym koniecznie na ziemi, czy podłodze ( bo sens takiego stackowania w terenie to chyba dyskusyjny, przynajmniej w odniesieniu do żywych)? Dużo większa stabilność zapewni raczej ustawienie tacki z przypiętym owadem na przedłużeniu sanek a mocowanie tychże i aparatu w pozycji horyzontalnej. Mam ciężki statyw Slik 700, i pomimo dosyć dobrych sanek wszelkie próby wykonywania zdjęć lustrzanka były mocno kontrowersyjne. Ktos kiedyś pokazywał tutaj taki ,,statyw" w oparciu o elementy mocowania głowicy powiększalnika i to chyba miałoby zastosowanie do Grześka fotografii oczywiście studyjnej. No ale jeśli teren to drogi i ciężki statyw, no ale w terenie stacki?? Sa i tacy ekstremaliści, którzy jakoby potrafią ustrzelić i 40 fotek w terenie i poskładać do kupy żeby miało ręce i nogi...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze: ...w skrócie; uważam, że i element do którego wpinamy owada  i aparat powinny byc przymocowane do tego samego elementu(podstawy)-inną sprawą jest ustabilizowanie całosci...
Dokładnie tak! Dlatego wspólna (dla układu "aparat-obiekt") kolumna reprodukcyjna załatwia tą sprawę. W poziomie też, jeśli już ktoś tak robi, to na wspólnej, najlepiej ciężkiej, podstawie.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: GrzegorzGG »

Ponieważ na chwilę obecną nie mam nic (zarówno jeśli chodzi o wiedzę praktyczną o stackowaniu, jak i sprzęt do tego) to kupię najzwyklejsze sanki do makro (na allegro za 55) i będę się uczył.
Dziękuję za wskazówki odnośnie kompozycji aparat-obiekt. Tego się będę trzymał.

A same stacki będą mi potrzebne do kluczy (na własny użytek chciałbym zrobić klucz obrazkowy do rodzin które mnie interesują - na początek Pentatomoidea, Coreoidea, Curculionidae), do robienia wyraźnych zdjęć części anatomicznych istotnych w kluczach.
Ostatnio próbowałem na przykładzie wtyka zrobić zdjęcie ujścia gruczołu potowego, próby były w terenie i rezultaty marne (choć owo ujście udało mi się zobaczyć).

:)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: Przemek Zięba »

a aparat masz czy tez w sferze projektów zakupu???
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Statyw

Post autor: GrzegorzGG »

Mam FujiFilm FinePix S 3400, szału nie robi, ale nauczyłem się już robić zdjęcia na których coś widać. Jednak w przyszłości będę chciał kupić, może coś co dzisiaj jest dobre za kilka lat bedzie w przystępnych cenach :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”