Parę zdjęć. Co poprawić?

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
michaju
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 14:59
UTM: CB11
Lokalizacja: Opole

Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: michaju »

Po pierwsze witam, bo jestem nowy na forum, a teraz do rzeczy: proszę o opinie zdjęć. Konstruktywna krytyka mile widziana. :) Sprzęt: canon 1100d, canon EF 100mm f/2.8, pierścienie pośrednie. Chyba będę musiał się zaopatrzyć w jakąś dodatkową lampę aby móc uzyskać większą ostrość. Kiedy zwiększam przysłonę zdjęcia strasznie ciemne wychodzą.
#1 http://i.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/YM26FIM.jpg Tipulidae
#2 http://i.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/5Bkihh5.jpg Chrysomelidae
#3 http://i.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/nleXdC4.jpg Phyllobius oblongus
#4 http://i.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/eVHmmJ5.jpg Diptera
#5 http://i.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/0JMrLE1.jpg Diptera
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Witaj,

Jesteś chyba (?) nowym Gosciem na Forum, tu wrzucamy zdjęcia, nie linkujemy na zewnętrzne serwery.
Awatar użytkownika
michaju
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 14:59
UTM: CB11
Lokalizacja: Opole

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: michaju »

Już naprawiam.
Załączniki
Tipulidae
Tipulidae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.32 KiB)
Diptera
Diptera
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.42 KiB)
Diptera
Diptera
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.53 KiB)
Phyllobius oblongus
Phyllobius oblongus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (26.39 KiB)
Chrysomelidae
Chrysomelidae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.9 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: Brachytron »

Ja akurat nie jestem ekspertem od zdjęć, ale jak znam ekspertów to oni powiedzą że raczej wszystko :P

I masz gdzieś bruda, może w szkle...
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: ricosz »

Tak sobie myślę czy trafiłeś pod dobry adres. To forum to raczej nie o fotografii. W kwestii opinii na temat jakości zdjęć spróbowałbym np. na fotoprzyroda.pl lub innych bliższych fotografii.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: Brachytron »

Moim zdaniem dobrze trafił bo entomolodzy są najbardziej wyczuleni na owadzi szczegół. Poza tym Darek, Paweł, Rafał (kolejność alpha) i inni są w tym specami a nawet w pewnych działkach. Boję się, że raczej oberwie mu się za to, że nie przeczytał forum - tego czy innego, bo skoro się dziwi, że zdjęcie mu ciemnieje z przymykaniem przesłony to sugeruje, że pojęcie jest mgliste i jak takiemu wytłumaczyć co poprawić...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na wszystkich zdjęciach zauważam nieostrośc wynikającą albo z poruszenia albo z brudu szkła. Tak czy inaczej w takiej sytuacji może lepiej oddalić się od obiektu zyskując światło i większą stabilność obrazu?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: Brachytron »

Jak napisałem nie jestem znawcą w temacie ale mam do K10 100 macro Soligora (nic specjalnego ale motyle i ważki ogarnia) i lepsze efekty uzyskiwałem z soczewką też Soligora 1:1. Do pierścieni zakładałem raczej standard 1,4 albo 1,7. 2,8 to jednak ciemność chociaż zaraz ktoś może powiedzieć, że pierścienie nie ściemniają itd., itp.
Awatar użytkownika
michaju
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 14:59
UTM: CB11
Lokalizacja: Opole

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: michaju »

Boję się, że raczej oberwie mu się za to, że nie przeczytał forum - tego czy innego, bo skoro się dziwi, że zdjęcie mu ciemnieje z przymykaniem przesłony to sugeruje, że pojęcie jest mgliste i jak takiemu wytłumaczyć co poprawić...
Krytyka jak najbardziej wskazana, przynajmniej będę wiedział co poprawiać. Co do tej lampy to może się źle wyraziłem: kiedy chcę zwiększyć głębię ostrości przymykam przysłonę, a z racji często małej odległości po prostu zaczyna brakować światła. Za bardzo nie mogę wydłużać czasu naświetlania, bo zdjęcia są robione bez statywu i przy najmniejszym wietrze tracę ostrość...
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: Dark »

To jeśli już zostałem wywołany do tablicy... ;)

Opanuj światło. Koziułka i stonka jest mocno niedoświetlona, na pozostałych kadrach widać spore przepały. Staraj się unikać kierunkowego, ostrego światła. Często lepiej robić zdjęcie w cieniu, choć ryzykuje się wtedy poruszenie zdjęcia. Na pewno będzie to jednak wyglądało lepiej. Będą zachowane szczegóły w cieniach i światłach. Im większa rozpiętość tonalna sceny, tym bardziej wychodzą niedomagania matryc aparatów.

Kadr. Zwierzaków się nie tnie (czułki, odnóża, skrzydła)... chyba, że tego wymaga kompozycja (na 1 np. jest OK bo to duże zbliżenie). Staramy się nie kadrować centralnie, bo to kadr statyczny i nudny. Ten startujący do lotu ryjek ma potencjał, gdyby go zrobić z większej odległości i gdyby był ostry, to byłoby super.

Ostrość. Standardem jest umieszczanie jej na oczach obiektu. W makro problemem jest mało światła. Fotografuj z dobrej podpory (woreczek z grochem, statyw itp.) a jeśli sytuacja jest dynamiczna, dopal lampą, ale z jakimś dyfuzorem.
Awatar użytkownika
michaju
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 14:59
UTM: CB11
Lokalizacja: Opole

Re: Parę zdjęć. Co poprawić?

Post autor: michaju »

Dziękuję! :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”