Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Delta Optical
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:23
Lokalizacja: Nowe Osiny

Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Delta Optical »

Witamy,

Zapraszamy wszystkich Użytkowników strony entomo.pl do uczestnictwa w tegorocznej edycji Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej.

W tym roku, w odróżnieniu od lat ubiegłych, warsztaty są adresowane wyłącznie do profesjonalistów i amatorów powyżej 18 roku życia.
W tym roku LSMO ( dla profesjonalistów) będzie odbywać się w dniach 27-29 czerwca 2014
w pięknej okolicy nad Zalewem Zegrzyńskim w ośrodku wypoczynkowym REWITA WDW Rynia.
http://www.rewita.pl/wdw-rynia/o-osrodku

Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej jest jedyną taką imprezą w Europie Centralnej, gdzie uczestnicy podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie mikroskopii optycznej, budowy mikroskopów, technik mikroskopowych. W ramach zajęć fakultatywnych będzie można zapoznać się także z zasadą działania i obsługą mikroskopów fluorescencyjnych, polaryzacyjnych i metalograficznych. Uczestnik praktycznie zapozna się z parametrami różnych mikroskopów, zasadami ich obsługi, takimi technikami mikroskopowymi jak jasne pole, ciemne pole, kontrast fazowy czy polaryzacja.
Uczestnik zapozna się z parametrami i bogatymi funkcjami cyfrowych kamer mikroskopowych, nauczy się doboru kamer i ich obsługi , obsługi mikroskopów biologicznych i stereoskopowych, współpracy cyfrowych kamer mikroskopowych z komputerami i rzutnikami multimedialnymi. Uczestnik nauczy się kalibrować mikroskopy oraz kamery i przeprowadzać pomiary, zarejestruje mikroskopowy obraz fotograficzny i filmowy przy wykorzystaniu różnych technik mikroskopowych.
Zostanie przeprowadzony blok zajęć poświęcony przydatnemu i niedrogiemu oprogramowaniu Helicon Focus Pro (z dodatkowym programem Filter), dzięki któremu otrzymujemy ostry obraz złożony ze stosu pojedynczych zdjęć uzyskanych z różnych płaszczyzn ostrości. Na ich podstawie otrzymujemy także trójwymiarowe zdjęcia, które oglądamy przez okulary anaglifowe. Dzięki temu będzie można wykonać galerię trójwymiarowych obrazów owadów i preparatów biologicznych np. przekroju igły sosny.
W ramach zajęć fakultatywnych uczestnik przypomni sobie sposoby przygotowania preparatów z wykorzystaniem narzędzi preparacyjnych i ręcznego mikrotomu, zapozna się z badaniami żywych mikroorganizmów wodnych, nauczy się przygotowania preparatów okrzemkowych. Uczestnicy będą mieli możliwość przeanalizowania szeregu preparatów mineralogicznych, a także przygotowania szeregu interesujących preparatów różnych substancji chemicznych, wyszukania kryształy szczawianu wapnia w próbkach biologicznych, zapoznania się z kolekcją szlifów skał i minerałów, czy obejrzenia przekroju skamieniałego drewna, paleontologiczych okrzemek czy meteorytu.
Będzie to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń w zakresie mikroskopii optycznej.
Tak, jak w latach ubiegłych, zostanie przeprowadzony konkurs na najlepsze zdjęcie i film spod mikroskopu, najlepsze mikroskopowe zdjęcie trójwymiarowe a także konkurs na najlepsze zdjęcie reportażowe dokumentujące wykłady i zajęcia Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej.

Zapisy i wpłaty tylko do 10 maja lub wcześniej do wyczerpania miejsc, z rabatem do 15 kwietnia.
Pełny program i karta zgłoszenia znajduje się na naszej stronie:
http://lsmo2014.deltaoptical.pl/

Czekamy także na sugestie i uwagi.

Serdecznie zapraszamy!

Zespół Delta Optical
mail: mikroskopy(et)deltaoptical
tel. 25 786 05 24
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Najprawdopodobniej w tym roku również będę obecny na LSMO (warsztaty odbędą się na Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą) w sobotę i niedzielę, gdzie będziemy zajmować się wykonywaniem zdjęć warstwowych z wykorzystaniem pakietu Helicon Focus. Warsztaty LSMO są okazją do zapoznania się ze sprzętem i osprzętem oraz technikami fotografii wykonywanej przy uzyciu mikroskopów. Moim zdaniem LSMO doskonale zapełniają lukę warsztatów entomologicznych, których nie byliśmy w stanie zorganizować wspólnym sumptem w ostatnim czasie, a pomysły o zorganizowaniu warsztatów o takim własnie profilu były. Ponieważ dowiedziałem się własnie od organizatora LSMO Delta Optical, że jest jeszcze kilka miejsc wolnych czuję się w obowiązku napisać o tym, bo jest jeszcze szansa załapać się na te warsztaty.

Ja będę tam z kilku powodów: chęci podzielenia się wiedzą (skromną co prawda, ale są mozliwości), poznania bogatej oferty mikroskopów i osprzętu oferowanego przez Delta Optical (w zeszłym roku zabrakło mi czasu na testowanie, spowodowane.... natłokiem sprzętu i tempa prac i rozmów i podpatrzenia organizacji takich warsztatów. Muszę przyznać, że organizacja LSMO przebiegła bardzo sprawnie, rzekłbym "wzorcowo" a ilość sprzętu była ... "wystarczająca" (wystarczy spojrzeć na fotki).

Zajęcia odbywają się równolegle w kilku salach, więc jest możliwość ustawienia się na tych, którymi jesteśmy akurat najbardziej zainteresowani.

Program LSMO 2014 jest dostępny tutaj: http://lsmo2014.deltaoptical.pl/
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Hmmm szkoda, że przegapiłem jest już po terminie zgłoszeń
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:...Ponieważ dowiedziałem się własnie od organizatora LSMO Delta Optical, że jest jeszcze kilka miejsc wolnych czuję się w obowiązku napisać o tym, bo jest jeszcze szansa załapać się na te warsztaty.
Są jeszcze wolne miejsca, dosłownie kilka, więc można się z pewnością zapisać. Dlatego własnie napisałem o tym, bo na Forum z pewnie znajdą się osoby, które mogą być tym zainteresowane.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Postaram się jeszcze zdobył pieniądze, bo istnieje szansa (samego mnie nie stać) na sfinansowanie tego w ramach szkolenia - jak sie uda przyjechałbym z 2-3 pracownikami.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Przemek Zięba »

lipa juz chyba za późno ..brak odzewu na mail, nic to za rok przyjadę :-)
Delta Optical
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:23
Lokalizacja: Nowe Osiny

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Delta Optical »

Witamy,

Dla uczestników Forum zawsze znajdzie się kilka miejsc.
W zgłoszeniu jedynie należy zaznaczyć uczestnik forum entomo.pl

Zapraszamy i pozdrawiamy,

Zespół Delta Optical
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Przemek Zięba »

Ja miałem jechać i niestety zbyt późno się dowiedziałem a była szansa zrealizować wyjazd w formie oficjalnego szkolenia z zakładu pracy. No ale za późno nie dosyć że finanse były już trudne do uzyskania to względy natury rodzinnej zmusiły mnie do zrezygnowania, ale w przyszłym roku pojadę z z 2-3 moimi pracownikami z laboratorium.
Delta Optical
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:23
Lokalizacja: Nowe Osiny

Re: Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej LSMO 2014

Post autor: Delta Optical »

Witamy,

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznej Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej 2014 dla Profesjonalistów:
http://lsmo2014.deltaoptical.pl/relacja_LSMO_2014.php

Początkujących amatorów i młodych badaczy wraz z rodzicami zapraszamy do LSMO 2014 dla Młodych Badaczy w ramach większej imprezy astronomicznej ASTROSHOW
Miejscowość - Piaski koło Rucianego-Nidy
Zlot tradycyjnie odbędzie się w ostatni weekend sierpnia – od 28 do 31 sierpnia 2014 roku.

http://astroshow.deltaoptical.pl/:


Zapraszamy!

Zespół Delta Optical
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”