Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Jarosław Wenta »

Stanowczo preferuję fotografowanie w terenie, jednak nie sposób ignorować tego, co ma się w domowej hodowli. Światło na balkonie nie zawsze dopisuje (zwłaszcza w Zakopanem :-( ), więc postanowiłem w końcu poszukać jakiejś alternatywy balkonu. Wybór padł na zestaw http://winmar.pl/p17360,Simp-Q_L_zestaw ... niowy.html. Pierwsze próby mam już za sobą - konieczne jest dodatkowe oświetlenie. Szczęśliwie miałem możliwość wypróbowania dodatkowych lamp. Posługując się moim odwiecznym sprzętem (Lumix FZ-50 + soczewki Raynox) uzyskiwałem czasy od 1/60 do 1/125 przy przesłonie f/7.1. Najlepsze rezultaty były przy dodatkowym oświetleniu wbudowanym w aparat flashem z dyfuzorem.

Pełna galeria: https://www.facebook.com/media/set/?set ... a7d6b42f36

Po kilku godzinach fotografowania i obrabiania zdjęć mam już oczopląs, zwłaszcza jeśli chodzi o balans bieli, więc ciekaw jestem Waszej opinii: wyszło coś z tego, czy nie?
Załączniki
P1890116.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.03 KiB)
P1890121.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.19 KiB)
P1140935.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.09 KiB)
P1140941.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.74 KiB)
P1140957.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.84 KiB)
P1140958.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.17 KiB)
P1140962.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.38 KiB)
P1140965.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.5 KiB)
P1140969.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.8 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Rafał Celadyn »

...git jest :ok: ,tylko sugeruję zmienić fototapetę na bardziej "plastyczną", bo ta gładkość jest tak perfekcyjna ,że aż perfekcyjna :P :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: PawełB »

idzie ci bardzo dobrze, tez bym popracował nad tłem, ja wolę mniej gładkie -ja najczęściej mam kilka dyżurnych roślinek w doniczkach - np. trawa, bazylia (przyprawa ze sklepu ;-) - ładne duże liscie). Rozmazanie tła nie jest wtedy tak zupełne.

Co do balansu światła to mieszając świetlówki z fleszem będziesz miał kłopoty. Zobacz na allegro filtry z folii do lamp błyskowych - na pewno jest do świetlówek. Po założeniu na aparat powinno byc lepiej - zwłaszcza jeśli będzie podane, jaka temp barwowa mają lampy z zestawu (w kelvinach). Wtedy można by dość dokładnie wyrównać temperatury odp. filtrem

przy dwóch lampach tak naprawdę namiot nie jest ci już potrzebny. Zbytnio rozpłaszcza ci światło, zanika "trójwymiarowość" brył
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Jarosław Wenta »

Dziś urozmaiciłem tło - świeże gałązki brzozy i osiki (przyniesione wraz ze statystkami: Lasiocampa quercus i Drepana falcataria). Gałązki wstawiłem na ten czas do niskiego pojemnika z wodą (przypadkiem go potrąciwszy uzyskałem też ładny plener do fotografowania żyjątek wodolubnych, który dość szybko zajął całą powierzchnię zestawu - wesoło było!).

Więcej zdjęć zamieściłem tu: https://www.facebook.com/media/set/?set ... a7d6b42f36

A dzisiejsze fotki ze spaceru odbytego celem zwerbowania statystek tu: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 27e56eed24

W obu wymienionych wyżej galeriach jest ta sama gąsienica Drepana falcataria - warto porównać efekt wykonywania zdjęć w naturze z zestawem.

Oświetlenie bezcieniowe w istocie odejmuje głębi - podejmę próby oświetlania z jednej tylko strony.

Za uwagi, oczywiście wdzięczny jestem.
Załączniki
P1890127.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.73 KiB)
P1890129.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.56 KiB)
P1150065.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.54 KiB)
P1150063.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.5 KiB)
P1150060.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.01 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Rafał Celadyn »

...teraz ,jak dla mnie poszedłeś za daleko w drugą stronę :wink: ,zrobił się bałagan w kadrze ,a ogonki listków burzą odbiór przy zblizeniu...jakoś musisz to wypośrodkować...Co do światła to dla mnie i z jedną i z dwoma lampami jest ok.
...chwasty są po prostu za blisko ,a przy użyciu namiotu dalej ich nie odstawisz- a tym samym nie rozmyjesz tła ...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: PawełB »

jak dla mnie nr 063 idealny pod względem tła - chyba robiłeś na najdłuższym tele, inne rzeczywiście za ostre w tle
co do koloru to u mnie brzoza jakby za żółta

wyjmij to wszystko z namiotu, będzie ci lepiej. Namiot może się sprawdzić przy fotografowaniu biżuterii na allegro, aby usunąć odbłyski, ewentualnie do odblaskowych chrząszczy jak kruszczyce czy wonnica piżmówka. Do matowych gąsienic będzie ci tylko przeszkadzał. Wystarczy ci jedna lampa z boku + odbłyśnik z papieru po drugiej. światło kontrujące musi być słabsze bo inaczej jest płasko. Moim zdaniem też rozpłaszcza śwatło z flesza wbudowanego.

co do powodzi - roślinka w doniczce jest pewniejsza i nie więdnie. w rozmytych liściach nie poznasz że to "fałszywe tło" . jesli już cięte - polecam zakręcony słoiczek, w pokrywce dziura, całość uszczelniona plasteliną
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Dark »

Nie no, rezultaty są świetne. Faktycznie, utrzymanie tła w odpowiednim rozmyciu, ale bez przesadnej, "chirurgicznej", sterylności dużo daje przy ostatecznym odbiorze zdjęcia. Jest bardziej naturalnie, a jednocześnie nie przeszkadza bałagan.

Namiot jak widać się sprawdza. Choć bardzo praktycznym jego zastosowaniem jest również fotografowanie obiektów szybko zrywających się do lotu. Z reguły lądują wtedy na ścianach i łatwo je zebrać.

Ostatnio znalazłem ciekawą stronę z kapitalnymi zdjęciami. Jest tam też trochę informacji o fotografowaniu na czarnym tle, "ustawianiu" obiektów i planu wraz z oświetleniem.

http://thesmallermajority.com/
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Jarosław Wenta »

Dziś kolejne testy: oświetlenie bardziej z boku, to znaczy obie lampy przymocowane do lewej ścianki, lekki flash z dyfuzorem. Jako tło użyta kora świerka (właściwie: smreka). Okazy świeże, prosto z Kuźnic. Tak na marginesie: Helicoverpa armigera i Antitipe chi, jak mniemam?

Duże fotki dodałem do wątku na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set ... a7d6b42f36
Załączniki
P1150071.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.16 KiB)
P1150078.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.8 KiB)
P1150081.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.75 KiB)
P1150098.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.91 KiB)
P1150084.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.37 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Rafał Celadyn »

...prawie 3D :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: PawełB »

no i to jest właśnie to !!!
Jak widać frontalne równomierne oświetlenie zabija przestrzenny widok. Tu masz ideał
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Malko »

Mam pytanie jakiej mocy masz żarówki i firmy, napisz pokrótce jak Ci się spisują.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Jarosław Wenta »

Malko pisze:Mam pytanie jakiej mocy masz żarówki i firmy, napisz pokrótce jak Ci się spisują.
http://fripers.pl/product_info.php/info ... Power.html
Czyli 105W energooszczędna (odpowiednik 500W).

Grzeją trochę mniej niż zwykłe 500W, ale grzeją; w namiocie dość szybko rośnie temperatura, co praktycznie wyklucza fotografowanie schłodzonych motyli - błyskawicznie się wybudzają. Do fotografowania gąsienic, jaj, poczwarek - w sam raz. Nie trzeba doświetlać błyskiem. Jednak widać spadek mocy światła wraz z odległością od żarówki już na przestrzeni kilku centymetrów - zatem gdyby miały moc nieco większą (150W ?) pewnie byłbym bardziej zadowolony i może nie musiałbym tak mocno przysuwać ich do obiektu.

Reasumując: dają możliwość zrobienia dobrego zdjęcia ale światła słonecznego nie zastąpią; przy ładnej pogodzie wybieram balkon.

Inna sprawa, że ich temperatura barwna jest dobra do wabienia na światło (próbowałem z pozytywnym skutkiem oświetlając prześcieradło), a przy pochmurnej pogodzie mobilizuje motyle w pojemnikach do składania jaj (próbowałem na Erebia sp., które siedziały osowiałe i nie chciały znosić jaj.
Załączniki
P1250005_resize.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.65 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Dark »

Ja ostatnio odkryłem, że w fotografii studyjnej (typu "stock") dość dobrze sprawdzają się i "gołe" lampy błyskowe, ale ze światłem odbijanym od sufitu i ścian. Warunek, musimy mieć w miarę małe pomieszczenie i oczywiście, białe ściany.
Jako przykład dałem coś "nie owadziego", ale model wyjątkowo trudny, ze względu na mocno odblaskowy pancerz. Jak widać jakoś to działa.
Załączniki
Pandinus cavimatus
Pandinus cavimatus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.51 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zestaw do fotografii bezcieniowej i jego zastosowanie do makro fotografii owadów.

Post autor: Dark »

Mały upgrade. Przy powyższym systemie, zawsze pojawiał się cień pod obiektem. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest stół bezcieniowy. Wystarczy kawałek matowej, białej pleksy (koniecznie gładkiej, bez jakiejkolwiek faktury) i światło od spodu. Wszystkie cienie całkowicie znikają.

Poniżej kilka pierwszych prób.
Załączniki
Staphylinus sp.
Staphylinus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.78 KiB)
Geotrupes sp.
Geotrupes sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.46 KiB)
Evarcha arcuata
Evarcha arcuata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.54 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”