Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 18 listopada 2019, 08:19

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Manipulatory
PostNapisane: wtorek, 16 kwietnia 2019, 17:33 

UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Istnieją różne metody pozycjonowania owadów w trakcie ich fotografowania lub zwyczajnego oglądania pod mikroskopem stereoskopowym. Najtańszą i najprostszą  jest wpięcie naszego przedmiotu badań w plaster pianki poliuretanowej.
Widziałem przedziwne konstrukcje i robiłem osobiście, takie przypominające "stołeczki, balkoniki" wykonane z kawałków drewna, kartonu i innych materiałów ogólnego zastosowania. Wszystko zależy od naszej inwencji i zdolności manualnych.
Przy większym zaangażowaniu środków, jesteśmy w stanie wykonać  naprawdę przydatne i poręczne narzędzie, które będzie nam służyć przez dłuższy czas. Znajdują się w użyciu również profesjonalne przyrządy, produkowane przez wyspecjalizowane firmy.
Wielokrotnie zmieniałem i udoskonalałem takie przedmioty, korzystając z obcych pomysłów nie kopiując ich w całości. Pokażę takie dwa, praktyczne i przetestowane.
Pierwszy jest przegubem kulowy z białym tłem, sprawdza się fotografując pod binokularem. Można na nim precyzyjnie ustawić  np. motyla do toru wizyjnego niwelując jego wady powstałe podczas preparowania.
Nie przerywając obserwacji, korygujemy położenie bez zbędnego i czasochłonnego wyciągania obiektu z pola widzenia (tylko raz wbijamy szpilkę, niekoniecznie pod kątem prostym).
Poniżej pierwsza konstrukcja manipulatora, całkiem nietrudnego do wykonania w warunkach domowych. W tym na zdjęciach, elementy metalowe można zastąpić solidnymi i ciężkimi z tworzywa sztucznego.
Kulę mosiężną chromowaną, na piłkę do golfa itp.
Drugi przyrząd pokażę niebawem.

Załączniki:
Komentarz: manipulator z białym, matowym tłem
a-3.jpg
a-3.jpg [ 191.9 KiB | Przeglądane 922 razy ]
Komentarz: przykładowe położenia kuli z piankową wkładką
20190415_172629-1.jpg
20190415_172629-1.jpg [ 179.64 KiB | Przeglądane 922 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Manipulatory
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 18:46 

Manipulator kulowy sprawdzi się wówczas, gdy okaz będzie umieszczony w geometrycznym środku kuli. W innym przypadku, takim jak na zdjęciach, kulę trzeba będzie przesuwać tak, aby owad znalazł się w polu widzenia. Zadanie można sobie ułatwić poprzez umieszczenie tego ustrojstwa na stoliku ślizgowym (przesuwnym).

PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 18:50 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Przypomnę viewtopic.php?f=33&t=30248

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 20:00 

M. Stachowiak napisał(a):
Manipulator kulowy sprawdzi się wówczas, gdy okaz będzie umieszczony w geometrycznym środku kuli. W innym przypadku, takim jak na zdjęciach, kulę trzeba będzie przesuwać tak, aby owad znalazł się w polu widzenia. Zadanie można sobie ułatwić poprzez umieszczenie tego ustrojstwa na stoliku ślizgowym (przesuwnym).

I tak w tym przypadku jest. Jarzmo przemieszcza się po stole mikroskopu, pod spodem wyścielone miękkim materiałem lub irchą zapewniającą łagodny ruch bez wstrząsów. Cztery otwory w nim nie służą do mocowania, są przypadkowe.
Miałeś na myśli pewnie taki jak ten drugi manipulator, utrzymuje owada w osi. Jest lepszy, bardziej skomplikowany lecz wolę stosować do fotografowania (kulowy) pierwszy.

Załączniki:
20190415_172401-1.jpg
20190415_172401-1.jpg [ 207.27 KiB | Przeglądane 779 razy ]
5 (2)-1.jpg
5 (2)-1.jpg [ 205.77 KiB | Przeglądane 779 razy ]

PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 20:34 

Niezupełnie mi chodziło o takie rozwiązanie techniczne, ale o ideę ogólnie tak :-).

PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 21:09 

Najdokładniejsze "zachowanie" osi, można osiągnąć stosując prowadnicę łukową (1/2) okręgu, prawie jak w sextansie. Opisywanie słowne całego przyrządu byłoby trudne i mylące.

PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 21:53 

Kulowy ma ciekawą zaletę mianowicie wcale nie jest łatwo złapać odpowiedni kąt do fotografowania, bowiem tor aparatu ma kilka stopni odchylenia od pionu a owad na szpilce nie jest prostopadle albo powierzchnia pokryw nie jest prostopadła. Ustawienie owada musi być więc korygowane a poprzez przepinanie szpilki można tak próbować wielokrotnie z różnym skutkiem. Tymczasem ten stolik kulowy daje możliwość płynnego i szybkiego wpasowania się w kadr. I to dlatego już mi się podoba  :okok:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 22:15 

Jacek Kurzawa napisał(a):
Ustawienie owada musi być więc korygowane a poprzez przepinanie szpilki można tak próbować wielokrotnie z różnym skutkiem. Tymczasem ten stolik kulowy daje możliwość płynnego i szybkiego wpasowania się w kadr. I to dlatego już mi się podoba  :okok:

Średni czas poprawnego ustawienia do zdjęcia zajmuje maksimum dziesięć sekund, jest świetnym sprzętem. Tło podąża za obiektem.

PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:25 

Wczoraj właśnie fotografowałem Dorcadiony  TU i ich prostopadłe ( ale do czego?) ustawianie jest niemal kluczowym problemem, jak go poprawnie odwzorować na płaskiej matrycy. Nie dość że Dorcadiony są okrągłe, wypukłe, to przedplecze jest całkowicie pod innym kątem. Do tego kwestia symetrii, gdzie przy niewielkim odchyleniu w bok wydłużają nam się nogi i Dorcadion "traci kształt". Taka kula rozwiązuje ten problem. Tak więc oficjalnie ZAMAWIAM taką kulę - oczywiście to jest prośba o jedną taką..., ale zamiast pisać na PW postanowiłem to wrzucić na Forum.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]