Katalog Fauny Puszczy Noteckiej

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Katalog Fauny Puszczy Noteckiej

Post autor: Hubert Adamek »

Od kilkunastu lat zajmuję się zbieraniem danych o owadach Puszczy Noteckiej. Z tego co wiem publikacji faunistycznych z tego regionu jest niewiele, dlatego postanowiłem w wolnym czasie podsumować swoje obserwacje i poczynić nowe. Przy okazji chciałbym zapytać innych entomologów co sądzą o tego typu pomyśle i czy znajdą się osoby chętne do współpracy.

Wyobrażam więc sobie prace nad powiedzmy "katalogiem" w ten sposób, że w większości przypadków osobiście będę penetrował pewne rejony puszczy (zachęcam też i innych) i pozyskiwał materiał do badań. Potrzebuję jednak specjalistów gotowych oznaczyć zebrany materiał. W zamian za to specjalista będzie mógł opublikować zebrane dane.

Projekt przewidziany jest na kilka lat.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Wszystkie wodne chrząszcze bez problemów obrobię.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Mogę pisać się na ryje ;)
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Ja mogę podjąć się oznaczenia piewików (o ile takowe znajdą się – zależy od metodyki prowadzenia odłowów).
Nie powinno być problemów też z chrząszczami z większości rodzin, oprócz kilku, w których orientują się tylko wysoce wyspecjalizowani badacze z odpowiednim zbiorem porównawczym.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Ważki (imago) ze zdjęć, ważki (larwy, wylinki), pszczoły i złotolitki z okazów. Abyś się nie "zaorał" materiały dla mnie mogą być w alkoholu. Będzie lepiej i z tego względu, że wypreparuję co trzeba przy nabijaniu. Zbierzesz duży materiał stawiając pułapki Moerickego (ponad to 100% gatunków więcej niż tylko z siatki), choć w Barbera też wchodzą.

Pozdrawiam
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ja się pisze na mrówki, jeśli można
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

A ja sie pisze na muchy z grupy krótkoczułkich (Acalyptrata) ale bez typowych muscidopodobnych ! proponuję pułąpki Malaise'a z PARADOXA - są małe, niedrogie i wygodne !
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Andrzej J. Woźnica pisze:proponuję pułąpki Malaise'a z PARADOXA - są małe, niedrogie i wygodne !
A co to jest ?
Nie znalazłem tego z ofercie Paradoxa :shock:
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

no pułapki Malaise'a nie znasz a bioróżnorodnością się zajmujesz :twisted:
OKI ! . taki namiocik do łapania (szukaj w necie: Malaise trap a znajdziesz ! na pewno)
pzdr :twisted:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Namiocik znalem ale że tak się fachowo nazywa to nie wiedziałem ;)
Chrząszcza tym nie złapiesz :twisted:
Człowiek codziennie uczy się czegoś nowego :mrgreen:
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

No nie byłbym taki pewien :mrgreen: . Sam widzialem "ryje" (jakieś apioniki i chyba chowacze) wpadające do tej pułapki !.

a tak a propos uczenia i szkoły - jest mi znana taka sentencja (wciąz chyba aktualna): ucz się ucz ... bo kto się uczy ten ma dużo kluczy ... a jak będziesz miał dużo kluczy to zostaniesz ... woźnym :mrgreen:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Staaaareee ;)
Całe życie się uczymi a i tak głupimi umieramy ;)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Nooo do takiego grona to i ja się z chęcią dołączę, moja propozycja: lądowe pluskwiaki różnoskrzydłe. Można wszystko do dużych probówek lub ependorfek (mogę wysłać) albo do rozcieńczonego alkoholu (mogę wypić).
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Chiffchaff to ty rozcieńczony pijesz :shock:
Myslałem że twardszy jesteś ;)
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Post autor: Hubert Adamek »

Fajnie, jest już początkowe grono. A może znajdzie się też specjalista od Elateridae ?
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Katalog

Post autor: Andrzej 54 † »

Ewentualnie jakby nie było chętnych mogę się zmierzyć z Histeridae,
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

motyle mogę wziąć ja, brałem udział w podobnych już projekcie.
noctua
Posty: 113
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

Od kilku lat prowadzę badania na omawianym terenie: stanowiska w okilicy Międzychodu, Wronek, Drezdenka i Skwierzyny (samołówki świetlne, oraz odłowy do światła - agregat), oznaczam głównie motyle a chrząszcze przekazuje specjaliście za ścianą w katedrze. Jestem otwarty na współpracę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Do mnie trafiły wodniaki z tych stanowisk :smile: więc już w razie czego dane z tej grupy sa lub będą w miare oznaczania
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Post autor: Hubert Adamek »

Na dniach zainteresowanym roześlę formularze i postaram się opublikować na forum zasady programu.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

mogę spróbowac dzienne (z niektórych nocnych tylko wybrane rodziny) i prostoskrzydłe (ważki juz kolega brachytron dobrze zrobi)

potrzebował bym zdjęcia (w przypadku prostoskrzydłych tez materiał z łapek Barbera lub nawet tych używanych w nadleśnictwach projektowanych przez IBL w formie lezących walców - na sprawdzanie na zrębach choćby obecności wielkości populacji szeliniaka sosnowca).

można by z zakładanych pzrez lesników pułapek wybierac schwytane prostoskrzydłe

za podobne prace sie brałem i wykonywałem - na zasadzie inwentaryzacji i spisu check listy - kiedyś mieszkałem w Bydgoszczy i nieco ten teren znam

w przrypadku bardzo wątpliwych i trudnych do oznavczenia okazów miałbym też dobrych fachowców do pomocy (czasami co dwie głowy to nie jedna)
dodam, że mam też bogatą bibliotekę w domu (nie będę musiał aż tak biegać w poszukiwaniu literatury z tego obszaru)
jestem gotowy na współpracę
pozdr
Mk
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Hubert Adamek pisze:Przy okazji chciałbym zapytać innych entomologów co sądzą o tego typu pomyśle i czy znajdą się osoby chętne do współpracy.
Hubert, pomysł bardzo dobry. Osobiście, oprócz motyli, jestem szczególnie zainteresowany Neuroptera i Raphidioptera, które chętnie opracuję. W tym sezonie już na pewno nie dam rady, ale w następnym/ych wybiorę się do Puszczy. Jeśli jesteś w stanie zbierać sieciarki, choćby przy ekranie, to piszę się na wszystko co się uda złowić, i w każdej ilości. Sposób na to jest prosty. Najlepiej sprawdzają się zwykłe, szklane probówki, zaczopowane zwitkiem waty. Na watkę daję od czasu do czasu 1-2 krople octanu. Dla złotooków stosuję osobną probówkę, gdyż podczas usypiania strasznie "plują" i paskudziłyby inne owady. Wielbłądki i życiorki (Hemerobiidae) mogą być umieszczane wspólnie. Po powrocie z terenu owady należy przełożyć do eppendorfek i zaetykietować ołówkiem. Pozdrawiam.
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Wracamy do tematu

Post autor: Hubert Adamek »

Temat owadów Puszczy Noteckiej troszkę zapomniany powraca na nowo. Co prawda w chwili obecnej jestem na etapie przeprowadzki na drugi koniec puszczy, jednak myślę, że od czerwca zacznę łowy. Z góry uprzedzam, że jako posiadacz dwójki małych dzieci raczej ciężko mi będzie wybierać się na typowe owadzie łowy w związku z tym cały materiał będę zbierał przy okazji rodzinnych wypadów na łono natury. Na dzień dzisiejszy mam przygotowane mróweczki do oznaczenia (wysyłam je za kilka dni). Posiadam też Eleteridae i Curculionidae. Na pewno w trakcie sezonu będę też miał przedstawicieli innych rodzin, ale wówczas ogłoszę co i jak w temacie. Co do powyższych zgłoszeń od specjalistów to pamiętam o wszystkich i jak tylko ponownie ruszę z pracami nad projektem wyślę zebrane materiały.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Katalog Fauny Puszczy Noteckiej

Post autor: rysiaty »

a ja jestem ciekaw, czy wypaliła ta inicjatywa ... można prosić o garść informacji jak idzie praca w Puszczy Noteckiej?
jakie rzędy/rodziny opracowano, ile gatunków?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”