Atlas rozmieszcznia prostoskrzydłych Polski

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Atlas rozmieszcznia prostoskrzydłych Polski

Post autor: Przemek Żurawlew »

Ostatnio otrzymałem od znajomego niepotwierdzoną informację (bez żadnych konkretów), iż przygotowywany jest Atlas rozmieszczenia prostoskrzydłych Polski.
Czy ktoś z Forumowiczów może potwierdzić/zanegować tą informację.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

kiedyś rozmawaiłem z Michałem Borowiakiem, który kilka lat temu rozważał z prof. Lianą o takim atlasie. Pani profesor jak najbardziej była zainteresowana wydaniem takiego opracowania. widziałem takie atlasy z różnych krajów Europy u prof. Liany.
no jest troche danych z naszego kraju, sam się nimi zacząłem ostro zajmowac od 3 lat.
mam sporo fajnych rekordów.
pozdr
MK
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Czyli rozumiem, że na projekcie atlasu prostoskrzydłych stanęło.
Ja również od roku zacząłem się nimi zajmować.
Czy poza kluczem Bazyluka z lat. 50, jest jakaś pozycja całościowo obejmująca prostoskrzydłe Polski i Europy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

jest jeszcze katalog fauny polski - prostoskrzydłe z 2000 roku prof Anny Liany - systematyka i wszystkie dane literaturowe i ustne nt stanowisk wszystkich stwierdzonych gatunków - łącznie z polysarcus denticauda. świetna pozycja - informacje dokładne i bardzo konsekwentnie uszeregowane. dobrze by było porozmawiać z prof. Lianą n.t atlasu. układ mógłby przypominać atlas rozm motyli dziennych. myślę o siatce utm i oczywiście jakieś zaznaczenie danych z określonego przedziału lat badań
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Przemek Żurawlew pisze:Czyli rozumiem, że na projekcie atlasu prostoskrzydłych stanęło.
Ja również od roku zacząłem się nimi zajmować.
Czy poza kluczem Bazyluka z lat. 50, jest jakaś pozycja całościowo obejmująca prostoskrzydłe Polski i Europy.
Pozdrawiam
Ostatnio się zaopatrzyłem w dwa świetne opracowania poruszające rozmieszczenie większości Europejskich gatunków prostoskrzydłych Europy omawiając szczególowe badania w dwóch landach Niemiec:

Detzel P. 1998. Die Heuschrecken Baden - Wurttembergs. Verlag Eugen Ulmer. 580 pp.
Schlumprecht H., Waeber G. 2003. Heuschrecken in Bayern. Verlag Eugen Ulmer. 515 pp.

Ostatnio ukazał się po polsku przewodnik z wydawnictwa "Multico" - prostoskrzydłe Haiko Bellmana.
Ja mam to opracowanie w języku niemieckim (widziałem też u dobrego znajomego Nigel'a Spring'a w języku angielskim). Jest bardzo fajne - dużo dobrych zdjęć, dobre opisy.
Gorąco je polecam
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

viewtopic.php?t=10598 tutaj link do opisu tej książki o której wspomniałeś Marcin:)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Zgadza się (w wersji niemieckiej przynajmniej tak jest jak opisałeś Dawidzie tą książkę oraz jej zalety)
Widzę, ze inna okładka w wersji polskiej jest Eutystira brachyptera natomiast w wersji niemieckiej Podisima pedestris. Okładka angielskiej wersji to chyba poprostu Tettigonia viridissima
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Zacznijmy od tego czy już się doliczyliście, ile gatunków prostoskrzydłych występuje w Polsce ? :razz:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”