Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Witas

Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: Witas »

Grzegorz Banasiak pisze:Ja myślę, że czas na mikra - które nie doczekały się jeszcze takiego opracowania a są bardzo zaniedbane jeśli chodzi o zainteresowanie nimi. Każde takie wydawnictwo zwiększa potencjalne grono zainteresowanych daną grupą. Makra są duże, ładne, atrakcyjne i większość (jeśli nie prawie wszyscy) się nimi zajmuje.
Oczywiście kompleksowe opracowanie mikr nie wchodzi w rachubę bo jest za dużo gatunków i wiele z nich nie ma nawet poznanej biologii. Natomiast pojedyńcze rodziny są stosunkowo nieźle poznane i je można "zrobić".
Niejako Grzesiek wywołał nas do tablicy, pewnie celowo. :mrgreen:

Szanowni Koledzy,

Od pewnego czasu trwają prace nad kolejna częścią Atlasu motyli Polski – zwójkowate (Tortricidae). Zamysłem autorów – Wojciecha Kubasika i mnie, Witolda Zajdy jest wydanie atlasu polskojęzycznego w/w rodziny, książki która wkomponowałby się na półce odbiorcy w wydane już części, atlasu który swoją kompozycją do maksimum ułatwiłby prawidłowe oznaczenie motyli.
Ambicją autorów jest sprostowanie nieścisłości pojawiających się w literaturze i tu jest niestety pies pogrzebany. Wbrew obiegowym opiniom, że zwójki są stosunkowo dobrze poznane, białych plam i nieścisłości jest mnóstwo :shock:
Cały czas trwa weryfikacja motyli użytych do zdjęć i pojawiają się coraz to nowe znaki zapytania. Czy to, co ryciny „kopulatorów” w dostępnej literaturze oddają to co mamy na szkle, czy są jakieś zaszłości i powielane pomyłki.
I tu apel do Szanownej Braci entomologicznej. Interesują nas każde, nawet najbardziej banalne obserwacje dotyczące biologii zwójek, ponieważ poza gatunkami pospolitymi wiadomości jest niewiele.
Poniżej przedstawiam „pilota” tablicy nr 1. Zaznaczam, jest to wersja robocza, ostateczny układ nie jest znany nawet autorom :?: . Motyle czarno-białe są „na warsztacie” i będą wymienione.
Bardziej szczegółowe informacje pragniemy przedstawić na sympozjum sekcji Lepideptorologicznej.
Na wszelkie pytania chętnie odpowiemy i czekamy także na Wasze uwagi.
Załączniki
Tablica 01.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.08 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Witas pisze:Niejako Grzesiek wywołał nas do tablicy, pewnie celowo. :mrgreen:
Jaaaaaaa ???? Ceeeloooowwooo ????
No oczywiście że tak ! W końcu ktoś Was musi z ukrycia za włosy wyciągnąć :)
Zwójki to duża rodzina więc nie zazdroszczę Wam pracy, prostowania błędów z innych wydawnictw. Jednakże będzie to wydawnictwo potrzebne, oczekiwane i mam nadzieję niezbyt drogie (w co wątpię ;))
Trzymam kciuki i rozważam (na razie) oddanie zwójek z mojego zbioru w dobre ręce. Do Sympozjum w Kampinoskiej się zastanowię :)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: Łukasz »

Fajna inicjatywa, nie ukrywam, że czekałem na coś takiego :) Oby układ był przejrzysty, z pomysłem i pozwalał na łatwą identyfikację tych prostszych gatunków.
Kiedy orientacyjnie można się spodziewać wydania? Za rok, dwa, 10 lat?
Witas

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: Witas »

Grzegorz Banasiak pisze:Trzymam kciuki i rozważam (na razie) oddanie zwójek z mojego zbioru w dobre ręce. Do Sympozjum w Kampinoskiej się zastanowię :)
Jeżeli się zdecydujesz, to proponuję kierunek poznański :arrow:
Łukasz pisze:Kiedy orientacyjnie można się spodziewać wydania? Za rok, dwa, 10 lat?
Ambitne plany były na grudzień 2012 :P , lecz to są bardzo ambitne plany :mrgreen:
Myślę, ze jest szansa, aby przed sezonem 2013 książka się ukazała.
Awatar użytkownika
Wojciech Kubasik
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 14:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: Wojciech Kubasik »

Siedzę i piszę - 460 gatunków, jest co robić, czas ucieka a im dalej w las tym pytań więcej niż odpowiedzi... :lol:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Witas pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Trzymam kciuki i rozważam (na razie) oddanie zwójek z mojego zbioru w dobre ręce. Do Sympozjum w Kampinoskiej się zastanowię :)
Jeżeli się zdecydujesz, to proponuję kierunek poznański :arrow:
Ok, spoko, komu mam dać jak nie Wam ? Cudów pewnie tam nie ma, sporo do oznaczenia ale dacie radę w razie czego :)
dany561 †
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 21 października 2007, 19:53
Lokalizacja: Sławęcice(XV07)

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: dany561 † »

No i takich właśnie informacji jak najbardziej nam potrzeba.Wreszcie koledzy entomolodzy z naszego jakże pięknego kraju wychodzą z podziemi i pokazują, że Polak też potrafi.Oby tak dalej, bo i jest jeszcze tego i owego trochę co warto by złożyć w całość np.Przezierniki.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Atlas motyli Polski - Zwójkowate (Tortricidae)

Post autor: krzysztof570630 »

Witek. Bardzo sie cieszę , że nastepna POLSKA pozycja, odnośnie lepidoptery, jest w fazie produktywnej.Termin nie ważny, cieszę się, że to już się "produkuje". Witas, tak trzymaj.,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”