moja replika Parnassius apollo

Zagadki entomologiczne, humor i inne - na luzie! (ale o entomologii)
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

moja replika Parnassius apollo

Post autor: durczok1982 »

Jeśli w złym miejscu zamieściłem na forum to proszę przenieść. Wątek ten jest tak jakby kontynuacją http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=30035, gdzie pytałem o prawidłowe mierzenie rozpiętości skrzydeł motyli. Jak już wiadomo mam zamiar wykonać jak najbardziej realistyczną replikę chronionego Parnassius apollo w (barwach) odmianie pienińskiej. W w/w wątku obiecałem, że będę relacjonował postępy z budowy modelu, więc dzisiaj stworzyłem wzór przedniego skrzydła (fot. poniżej). Do budowy wykorzystałem przeźroczysty papier (kalkę) z której wykonałem kontur, następnie przybieliłem białą farbą akrylową, reszta czarnych plamek ołówkami miękkości 2B i 5B. Żyłki uwypuklone od dolnej strony (wypisanym) długopisem i poprawione ołówkiem. Na zamieszczonych zdjęciach widać fajny efekt wykorzystania półprzeźroczystej kalki, gdzie brzeg skrzydła jest przejrzysty, zupełnie jak u gatunku, a zdjęcia celowo wykonałem na jaskrawym tle (nożyczki), żeby Wam to pokazać. :rotfl: Oczywiście skrzydełko to zbudowałem w celu udoskonalenia techniki malowania (jedno już wyrzuciłem - nie wyszło! :( ), gotowy wzór będę chciał jeszcze dokładniej wybarwić. Trudno jest mi oceniać swoja pracę, ale wydaje mi się, że wyszło całkiem przyzwoicie. Oczywiście czekam na pierwsze uwagi, propozycję i komentarze.
Załączniki
apollo1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.56 KiB)
apollo2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.99 KiB)
czarno-biały wydruk motyla w skali 1:1, rozpiętość skrzydeł 85mm, z nałożoną kalką do wykonania skrzydeł
czarno-biały wydruk motyla w skali 1:1, rozpiętość skrzydeł 85mm, z nałożoną kalką do wykonania skrzydeł
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.19 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ładnie. Należy poprawić przebieg użyłkowania, który nie jest zgodny z oryginałem. Dla przeciętnego oglądacza nie będzie to miało znaczenia ale jesteś na forum entomologicznym i takie rzeczy rzucają się w oczy. Poza tym ok.
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: durczok1982 »

Wiem i dziękuję za pierwsza opinię! Tak jak napisałem to tylko wzór, chciałem sprawdzić jak to wyjdzie. Do wykonania gotowego już skrzydła beż wątpienia mam zamiar się bardziej dołożyć!

Czy unerwienie na poniższym rysunku jest prawidłowe, czy to tylko rysunek poglądowy (znalazłem w internecie!)???
Załączniki
apollo-skrzydla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.14 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: Brachytron »

Porównaj z Krzywickim.
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: durczok1982 »

Bardzo przydatna ta rycina skrzydeł apolla. Dziękuję i od razu mam pytanie. Otóż mój wcześniejszy rysunek jest podobno opracowany na podstawie Krzywickiego, tylko że autor w oryginale nie zaznaczył tej żyłki (zaznaczona strzałką na rys.), czy ona istnieje, czy zakradł się tutaj błąd. Na zdjęciach w internecie nie mogę się dopatrzeć bo rzekoma żyłka ma znajdować się na ciemnej plamie. Jaka jest prawda???
Załączniki
apollo-skrzydla2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.93 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Żyłka istnieje, na wielu zdjęciach w internecie jest dość dobrze widoczna.
Pietras
Posty: 84
Rejestracja: czwartek, 20 października 2011, 19:36
UTM: WV00
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Stargard

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: Pietras »

Łał!
Skrzydło prawie jak żywe (t.j. spreparowane :mrgreen: ). Świetny pomysł z ołówkiem - daje efekt opylenia. To samo z "wypchnięciem" ożyłkowania. Jestem pod wrażeniem. :bravo:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: Dispar »

Czy ktoś z Was widział spreparowany lub żywy okaz P. apollo???
Zamiast P. apollo frankenbergerii wyszedł P. apollo nigra.
Żyłki zdecydowanie za grube i za ciemne, opylenie skrzydeł zbyt ciemne i bogate, ciemne plamy na skrzydłach zbyt regularne. Użyłkowanie skrzydeł P. apollo ma w kolorze beżu lub jak kto woli jasnego brązu.
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: durczok1982 »

Nad żyłkami da się jeszcze popracować, żeby były cieńsze i kolor jaśniejszy. Zdjęcia mojego skrzydełka były robione bez flasha przy świetle lampki halogenowej, więc kolorystyka może nieco odbiegać od oryginału. Zamieszczam jeszcze raz zdjęcie skrzydełka w innym świetle.

Niestety nie było mi dane oglądać P. apollo ani to w gablocie ani w naturze, więc nie mam wizualnego porównania kolorystyki skrzydeł, a opieram się jedynie na fotografiach w internecie. Nie jestem entomologiem tylko amatorem, ale wiem, że P. apollo to "trudny" gatunek (bardzo liczne odmiany), a i ubarwienie skrzydeł w obrębie poszczególnych odmian jest bardzo różne.

Poniżej kilka foto z różnych stron z okazami sfotografowanymi rzekomo w Pieninach, widać, że osobniki są białe a nie jak pisałeś "beżowe"!

http://www.butterflyconservation.ie/wor ... 120075.jpg
http://forum.przyroda.org/topics9/niepy ... t13987.htm
http://www.wpieniny.pl/_galeria/g/fd879 ... 275b56.jpg

Gdzie mogę znaleźć spreparowany okaz (najlepiej duża rozdzielczość) P. apollo frankenbergerii, żebym mógł prawidłowo wykonać plamy na skrzydłach?
Załączniki
P.apollo1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.85 KiB)
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: durczok1982 »

Dispar pisze:Użyłkowanie skrzydeł P. apollo ma w kolorze beżu lub jak kto woli jasnego brązu.
Ups! Ale wtopa! Nie przeczytałem dokładnie. Sorki :gl:
durczok1982
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2013, 11:15
UTM: Limanowa
Kontakt:

Re: moja replika Parnassius apollo

Post autor: durczok1982 »

Stosując się do Waszych uwaga i komentarzy stworzyłem następny model skrzydła z ubarwieniem wyrysowanym przez Krzywickiego. Niestety cieńsze użyłkowanie będzie dosyć trudne do wykonania, użyłem już najcieńszy długopis, a nożyk nie wchodzi w grę do kalka się szybko przecina, co widać doskonale na zdjęciu.
Załączniki
apollo-2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.36 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Humor, zagadki (entom.)”