Co to za roślina (jagódki)

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Może ktoś rozpozna, co to może być za roślinka? Zebrana w dn. 29.10.2004 koło Bełchatowa na stanowisku ruderalnym, gleby ubogie, piaszczyste. Jeden krzaczek rósł wśród poziomek z truskawkami w ogródku, drugi pod betonowym płotem, w słońcu. Nieopodal są rozległe mokre łąki z resztkami bagna zwyczjanego na obrzeżach lasku, ale myślę, że raczej ona nie ma z nimi związku. Roślinka ma tylko ok. 15 cm wyskosci, raczej płożąca się po ziemi, owoce (czarne jagódki) w smaku są całkiem przyjemne, nie mają żadnego odcienia goryczki. Gałązki dość twarde, szczególnie niżej, w przekroju okrągłe. Część gałązek z jagodami jest uschnięta, co wskazywałoby na jednoroczną ... (?).
Załączniki
krzewinka1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.83 KiB)
krzewinka2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.25 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Szczerze się zaciekawiłem tą roślinką. Jednak nie mogę podać pewnej odpowiedzi. Powiedziałbym, że to borówka bagienna, ale ona przede wszystkim osiąga nawet 1 m wysokości a owoce są nie czarne, ale ciemno niebieskie. Może to być coś z psianek lub wyżpinów, ale też nie jestem pewien. Może borówka czarna, ale naprwadę trudno coś stwierdzić. Reszta roślinek o podobnej budowie i kolorze owców już nie pasuje, przede wszystkim ze względu na zbyt dużą wysokość. Jednak duża część z nich jest... niejadalna. Borówki owszem, ale reszta raczej nie. Naprawde ciężko mi coś powiedzieć, zresztą botaniką zajmuje się tylko wolnymi chwilami, których mam mało ;-(

pozdr.
Paweł

[ Dodano: 29-10-2004, 18:21 ]
A jeszcze moje pytanie: Czy one tak wysoko rosły czy tylko taka część została urwana czy znaleziona???
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Pokrzyk wilcza-jagoda (Atropa belladonna L.) Roślina trująca i lecznicza. Zawiera atropinę, lek powodujący m. in. rozszerzanie źrenic.

Pzdr.

P.S. Jacku, mam nadzieję, że nie zjadłeś zbyt wiele bo entomologia polska poniosłaby niepowetowaną stratę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję! Bardzo interesująca roślinka !!! Piszą o niej m.in. tak: http://www.zielarnia.pl/art.php?tid=57
"..Oznacza to, że każda substancja, która może zaszkodzić organizmowi, może mu również pomóc pod warunkiem, że zażywa się je w odpowiednio małych a więc bezpiecznych, nietoksycznych dawkach. Jest to zgodne z podstawowym prawem biologii, że słabe bodźce wpływają na uaktywnienie zakłóconych czynności organizmu a w szczególności systemów obronnych. Bardzo dobrym przykładem jest wilcza jagoda "atropa belladonna". Wystarczy zjeść jedna lub dwie jagody aby wystąpiły następujące objawy : ostry pulsujący ból głowy, zaczerwienienie twarzy, przyspieszone bicie serca, wysoka gorączka, ..... "

Zjadłem jedną - czuję się wyśmienicie! ;-)
Ponadto jest to roślinka prawnie chroniona i rzadka - cieszę się, że ją poznałem, a ziołolecznictwo jest całkiem interesującym tematem (zresztą znajomość roślin dla entomologa powinna być "obowiązkowa" - tak więc, wiedzę trzeba pogłębiać....).
PS. Cieszę się Romanie, że jak zawsze humor Ci dopisuje!!!
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Masz więc pociąg do pieknych pań "atropa bella donna" to dosłownie tłumacząc: okrutna, piękna pani. Widzę, że zostawiła Cię przy życiu :)
Ja też wszystkiego próbuję a potem sprawdzam, co to było. Taka już natura badacza. żyjemy w dość bezpiecznym regionie, raczej nie mamy na swym terenie roślin z substancjami w stylu: kurara ani zwierzątek a'la kobra królewska.
Ciekawe, że są żywiołki, które jedzą Twoją roślinkę i zyją (patrz Leptinotarsa decemlineata).
Pzdr.
marko

psianka

Post autor: marko »

Przedstawiona na zdjęciu roślina to Solanum nigrum L. - psianka czarna. Jest to typowa roślina ruderalna.
Pokrzyk wilcza-jagoda rośnie w lasach i jest dosyć dużą rośliną, nie płożącą się. Owoce pojedyńcze i większe niż na zdjęciu.

pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

Wiem, że nie zabrzmi to wiarygodnie, ale tak myślałem, że nie jest to belladonna a psianka tylko nie byłem pewien która...myślałem że dulcamara tylko już zwiędła, bo jak ma świeże owoce to są one czerwone


A propos psianek:)
Kolega Marko pewnie będzie wiedział

Wie ktoś co to jest Salana tuberosum??


Pozdrawiam
Zibi
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Czesc Zibi :)

Jeśli Ci chodziło o Solanum tuberosum - to to jest zwykły ziemniak :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

taak dokładnie!!

Solanum tuberosum to Psianka bulwiasta czyli najzwyklejszy Kartofel:)

Pozdrawiam
Zibi
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Racja to nie A. belladonna. Zmyliły mnie te podwiędnięte listki, które wydawały się sercowatego kształtu. A przecież owoce u tego gatunku występują pojedynczo w kątach liści a nie wgronach.
Dzięki za sprostowanie.
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

mam 2 rośliny do oznaczenia :)

pierwsza roślina ma kwiatu podobne do jakiegoś ślazu
druga roślina wydaje mi się że to czyściec ale właśnie niemam pewności
Załączniki
czy?ciec.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.58 KiB)
kwiatek.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.51 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Kosut
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2004, 13:39
UTM: CA37
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tomasz Kosut »

Na pierwszym zdjęciu jest jakaś wierzbownica Epilobium, ale co do gatunku nie oznaczę. Wrzuć fotę na Forum Przyroda to Ci jakiś spec pomoże.
Na drugiej focie jest czyściec błotny Stachys palustris.
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Paweł Torba »

"Podpinam" się pod ten post aby nie zaśmiecać forum następnymi. Co to za roślina? Znalazłem ją na Haliczu(1333 m n.p.m) w Bieszczadach 11.09.2011 czyli w minioną niedziele. Przepraszam za jakość.
Załączniki
Obraz 010.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.29 KiB)
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Tomek Paszkowski »

Zdjęcie rzeczywiście niezbyt dobre. Mało informacji podajesz (przydałoby się podać biotop, wysokość rośliny) żeby pewnie powiedzieć, bo zdjęcia bywają mylące. Najpewniej bagno zwyczajne (Ledum palustre) lub jako alternatywa - cis pospolity (Taxus baccata). Najpewniej jednak ten pierwszy. Obie rośliny silnie trujące i obie pod ścisłą ochroną :wink:

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Paweł Torba »

znalazłem ją na szczycie halicz na wysokości 1333 m n.p.m. (połoniny) niska roślina rosła miedzy skałami, rosła gęsto na 1,5 m2.
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Tomek Paszkowski »

Napiszę tak. Niestety materiały do których mam dostęp nie podają wysokości do jakiej L. palustre można spotkać. Roślina lubi gleby wilgotne, jest związana zazwyczaj z torfowiskami. Najpewniej o ten gatunek właśnie chodzi. Jeśli roślinka ma nieprzyjemny, ostry zapach - na pewno jest to bagno zwyczajne (kiedyś było używane do odstraszania moli).
Natomiast cis osiąga wschodnią granicę zasięgu w Polsce, jednakże w Bieszczadach powinien występować (jeśli nie naturalnie, to z nasadzeń przez człowieka), ale rośnie raczej w rozproszeniu, więc nie o nim mowa w tym temacie. W tatrach występuje do wysokości 1380m.n.p.m.
To, że w/w roślina rosła gęsto i była niska jak najbardziej przemawia za L. palustre i tego bym się trzymał.

Pozdrawiam
Tomek
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Tomek Paszkowski »

Kurczę.... trochę mi spokoju nie dają te skałki i szczyt połonin. Jeśli ktoś ze stałych bywalców Bieszczad jest w stanie zweryfikować, będzie pewniej, może widzicie częściej rośliny tych regionów. Jeśli dobrze widzę, pęd jest zdrewniały?
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Tomek Klejdysz »

To bażyna (Empetrum). Widziałem jej spore płaty pod Tarnicą.
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Tomek Paszkowski »

No i wyszło szydło z worka :oops: :mrgreen:
Na usprawiedliwienie powiem, że na załączonym zdjęciu są strasznie do siebie podobne, a że w Bieszczadach byłem tylko raz.... Zapomniałem zupełnie o bażynie.

Pozdrawiam i dzięki za sprostowanie
(Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską (św. Augustyn))
Tata Jania
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 13 czerwca 2010, 19:28

Re: Co to za roślina (jagódki)

Post autor: Tata Jania »

I za to lubię to forum...za tą interdyscyplinarność )))) I o roślinkach,fotografii a i podróżach wiele można się dowiedzieć )))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”