MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Tomasz Świderski »

Jak w temacie, roślina nie jest krajowa. Znajdowałem na niej gąsienice Junonia hierta
może ktoś wie cóż to za roślina...?
Załączniki
WP_20140922_005.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.09 KiB)
bez tytułu.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.39 KiB)
bez tytułu1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.56 KiB)
WP_20140922_006.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.66 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Rafał Celadyn »

...wygląda na tytoń skrzydlaty...http://olx.pl/oferta/tyton-skrzydlaty-n ... 1Hk53.html
:papa:
Rafał
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Tomasz Świderski »

Niestety Rafale, zdecydowanie nie to- inny kształt liści/ inny kolor ( ciemna zieleń) Kształt kwiatów podobny aczkolwiek też nie taki sam.. może ktoś będzie wiedzieć.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: GrzegorzGG »

Sugeruje zapytać na http://www.bio-forum.pl :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jak już Ci wspomniałem w sms-ie, nie znam tej rośliny, ale podszedłem do zagadnienia "od końca". Gąsienice rusałki Junonia hierta żerują na roślinach z rodziny akantowatych (Acanthaceae). W literaturze wymienia się (dla rejonu Afryki) następujace rodzaje, na których spotkano tą gąsienicę: Adhatoda, Asystasia, Barleria, Blepharis, Chaetacanthus, Hygrophila, Isoglossa, Justicia, Paulowilhelmia, Ruellia.
Spróbuj poszukać te rośliny w Internecie - a nuż Ci się uda. Jeśli znajdę trochę czasu, też spróbuję je znaleźć.
PS.
Znalazłem taką stronkę z roślinami z Acanthaceae: https://www.flickr.com/groups/acanthace ... 08294@N05/
Niektóre rośliny mają podobne listki - choć nie wszystkie są z kwiatami.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Tomasz Świderski »

Dzięki, wprawdzie próbowałem również podejść do zagadnienia od tej strony...ale z marnym efektem. Linki które Podałeś naprowadziły mnie na rodzaj Ruelia. Najbardziej podobnie wygląda Ruelia brittoniana choć ma nieco węższe liście...no ale mogą być jakiejś kultywary ogrodnicze etc...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Antek Kwiczala † »

Weź jeszcze Tomku pod uwagę, że gatunki z rodzaju Ruellia rosną w naturze w Ameryce od Meksyku w kierunku południowym. Jeśli Twoje rośliny rosły w hotelu - to oczywiście mogło tam być posadzone wszystko. Jeśli jednak widziałeś je w naturze - to sam musisz zadecydować czy było to stanowisko sztucznie posadzonych roślin.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: MOŻE KTOŚ WIE CO TO ZA ROŚLINA

Post autor: Tomasz Świderski »

Ewidentnie sztuczne nasadzenie, więc mogło to być wszystko- tym niemniej podobieństwo tej Ruelii do tych roślin jest na tyle uderzające, że śmiem twierdzić że to coś blisko spokrewnionego lub nawet jakaś odmiana z szerszymi liśćmi, nie wiem czy Ruelia brittoniana to osobny takson czy jakiś mieszaniec o nazwie na użytek handlowy...Poza terenami hoteli rosło niewiele jakiejś Callotropis'y jakieś suchorośla i to wszystko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”