gatunek trawy

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Kilka tygodni temu sprowadziłem jaja pewnej amerykańskiej pawicy z rodzaju Automeris. Oryginalnie gąsienica żeruje na pewnym gatunku trawy - bermuda grass (Cynodon dactylon). W Europie gatunek jest hodowany na bambusie. Przetestowałem kilka naszych gatunków traw, i gąsieniczki zaakceptowały jeden z nich (obecnie są już L6).
Niestety nie znam tego gatunku trawy. Rośnie w kępkach, liście dorastają do 60 cm, i są do 1cm szerokości. Raczej pospolita. Pokazuję dwa zdjęcia tej trawy. Może ktoś rozpozna, co to za gatunek (lub chociaż rodzaj).
Załączniki
trawa 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.97 KiB)
trawa 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.21 KiB)
Awatar użytkownika
tomshow
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 2 marca 2010, 21:59
UTM: WS61
Lokalizacja: Opole / Karkonosze

Re: gatunek trawy

Post autor: tomshow »

Pierwsze skojarzenie to Tymotka łąkowa (Phleum pratense L.). Pospolita, liście podobne ale pooglądaj zdjęcia u wuja google tego gatunku bo ja nie mam pewności czy to to trawsko. Trawy ciężko tak rozpoznać po zdjęciu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za sugestię. Ja w ogóle nie jestem zbyt dobrym botanikiem, więc trudno mi ocenić, co to jest za trawa.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: gatunek trawy

Post autor: Jarosław Buszko »

Na zdjęciach są dwa gatunki traw. Trawa 2 to kupkówka pospolita. Widoczne jest charakterystyczne odgięcie liści i sinoniebieski kolor trawy. Trawa 1 jest trudniejsza, wygląda na trzcinnik leśny, ale może być to kłosownica leśna, a nawet trzęślica trzcinowata. Przydałoby się więcej informacji o środowisku i detalach wyglądu liści. Na pewno nie jest to tymotka.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za zainteresowanie!
Przydałoby się więcej informacji o środowisku
Teren porośnięty trawą to przydomowy ekstensywny ogród, w którym rosną śliwy a także malina. Najbliższy las w odległości około 100m, brak zbiorników wodnych. Teren raczej suchy, przerośniety miejscami babką i szczawiem (foto w załączniku)
Na pewno rośnie tam kilka gatunków traw. Liście jednych są bardziej twarde, błyszczące, innych bardziej miękkie w dotyku, jakby "zamszowe". Gąsienice żerują na tych pierwszych.
Jutro postaram się dołączyć kilka zdjęć ze szczegółami samych listków.
Załączniki
Ogród przydomowy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.18 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dodaję zdjęcie łodygi interesującej mnie trawy. Łodyga jest krótka, do 10 cm, a liście, jak wspomniałem, do 60 cm.
Załączniki
łodyga trawy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.95 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: gatunek trawy

Post autor: Jarosław Buszko »

Teraz lepiej widać. To jest kupkówka pospolita. Charakterystyczna jest mocno spłaszczona łodyga. Warto spojrzeć też na liść, który powinien mieć w środku podwójny rowek, a wierzchołek łódkowato zakończony.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za oznaczenie i komentarz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Rośliny, grzyby.”