Przekopnica wiosenna.

Inczi
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 25 maja 2012, 19:18
Lokalizacja: Toruń

Przekopnica wiosenna.

Post autor: Inczi »

Jako ciekawostka, jakby ktoś penetrował bajorka to może coś takiego znaleść. Jeszcze 2 tygodnie temu w tych samch miejscach były też dziwogłówki wiosenne, teraz nie było ani jednej. To czego nie znam jest ta roślinka, rozrasta się grubymi, sztywnymi, przekroju sześciokątnymi pnączami, i nie mam pojęcia co to.
Załączniki
przekopnica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.08 KiB)
IMG_20140503_163702.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.13 KiB)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: ricosz »

Często zaglądam do bajorek właśnie dla przekopnic, ale nie miałem dotychczas okazji spotkać. Może podpowiesz jak szukać - w liściach przy brzegu, w mule, a może obserwować dno przy brzegu?
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: wojtas »

Roślina wygląda na Jaskier jadowity Ranunculus scleratus. Miałeś chyba na myśli kłącza a nie pnącza.
pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: krzem »

szacuneczek! też nigdy nie widziałem ;)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: Marek Hołowiński »

Przekopnicę wiosenną spotkałem tylko raz. Pływała w płytkiej kałuży z czystą wodą i dość twardym nie mulistym dnem. Pozostałość po wylewie Bugu. Miejsce nasłonecznione, ciepłe. Powierzchnia lustra wody poniżej ara, głębokość 20-30 cm.
Inczi
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 25 maja 2012, 19:18
Lokalizacja: Toruń

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: Inczi »

Oczywiście kłącza:D a co do przekopnic, to musisz znaleść jakieś bajoro na sto procent bez ryb ani raków. Teraz są wiosenne, zaraz w maju będą pospolite. Ja najczęściej znajduje przekopnice jak są takie niewielkie bajorka przy gospodarstwach, polach, otoczone drzewami i z rozchodzącymi się rowami w których leżą liście. Jak nie chce CI się czekać z siatką, możesz zrobić pułapkę z butelki i użyć paluszka rybnego jako przynęty. W każdym razie jak czatuję to jak jest słonecznie to na chwilę wyskakują spod liści na dnie, robią kilka pętelek w wodzie i sru pod liście. A jak jest deszczowa pogoda to widać jak pełzają po liściach na dnie.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: Marek Hołowiński »

Może masz fotkę tego zwierzaka z boku, - jest bardziej efektowny
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: ricosz »

Dzięki Panowie za dokładny opis miejsc. Takie właśnie miejsca mam w liczbie kilku. Następnym razem trochę baczniej się przyjrzę dnu i mam nadzieję, że wrócę z ich fotami. Poza przekopnicą w planach na ten sezon mam jeszcze chrabąszcza majowego (tak, tak, nigdy nie spotkałem) i turkucia. Trzymajcie kciuki.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: Brachytron »

Przekopnicę widziałem również tylko raz w Kampinoskim PN niedaleko nieistniejącej już stacji terenowej UŁ w Bromierzyku. Druga połowa kwietnia, podtopione łąki i przez gruntową drogę przelewała się woda zasilając kałuże. Woda była przejrzysta i jeśli był muł to niewiele.
Inczi
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 25 maja 2012, 19:18
Lokalizacja: Toruń

Re: Przekopnica wiosenna.

Post autor: Inczi »

Pozostała fotka, którą zrobiłem:) Jak ciekawostka, w tym samym stawie, z którego mam przekopnice widziałem gody traszki grzebieniastej, wymagają podobnych warunków, brak ryb i dużo drobnej zbobyczy(dafnia i larwy komarów).
Załączniki
przekopnica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.82 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”