Dzika róża - wysokość rosliny

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj spotkalem dziką różę, która pięła się po głogu, w sąsziedztwie topoli, na wysokość około trzeciego piętra czyli coś koło 10 metrów (jej kwiaty dochodziły na wysokość do krawędzi zdjecia * i wyżej). Nigdy czegoś takiego nie widzialem i przecieralem oczy ze zdumienia.... Wikipedia podaje "do 3m."
Może warto to zglośić gdzieś botanikom, ale nie bardzo wiem, gdzie. Co o tym sądzicie?


(zdjęcia zdrobione niestety telefonem, bo akurat tylko to miałem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to obfotografować porządnie).
Załączniki
DSC00241.JPG
DSC00241.JPG (162.45 KiB) Przejrzano 3736 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Jarosław Bury »

Myślę, że warto ją sfotografować i oznaczyć do gatunku (odmiany) - może to "uciekinierka" z przydomowych ogródków, ptaki potrafią roznosić nasiona wielu roślin?
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Ja miałem inne ciekawe znaleziska ale ponoć takie się trafiają:) Nie wspomnę o koniczynie 4 - 6 liści i innych odchyłkach typu rozdwojenie nerwu głównego w liściu śliwy czy szczytowym orzecha włoskiego w efekcie czego były 2 wierzchołki. Szkoda że te liści mi się nie zachowały:). Rok lub 2 po Czernobylu było w tutejszej okolicy dużo narcyzów i żonkili po kilka kwiatów na jednej łodydze ładne ale mutanty padły.
Załączniki
Powinien być fioletowy łąka w Nisku
Powinien być fioletowy łąka w Nisku
Bodziszek łakowy Geranium pratense.jpg (125.11 KiB) Przejrzano 3661 razy
powinna być czerwona lub ciemno różowa teren elektrowni Stalowa Wola
powinna być czerwona lub ciemno różowa teren elektrowni Stalowa Wola
Koniczyna łąkowa Trifolium pratense.jpg (114.41 KiB) Przejrzano 3661 razy
Jaskier wielki - Ranunculus lingua o jeden płatek okwiatu za dużo Wolina koło Niska
Jaskier wielki - Ranunculus lingua o jeden płatek okwiatu za dużo Wolina koło Niska
Jaskier W.jpg (139.87 KiB) Przejrzano 3661 razy
Pierwiosnek lekarski - Primula veris, krzyżówka z jakimś hodowlanym. W latach 70` był przywleczony na tutejsze ogródki działkowe z Zamojszczyzny obecnie dość popularny. Stalowa Wola
Pierwiosnek lekarski - Primula veris, krzyżówka z jakimś hodowlanym. W latach 70` był przywleczony na tutejsze ogródki działkowe z Zamojszczyzny obecnie dość popularny. Stalowa Wola
pierwiosnek mu.jpg (86.05 KiB) Przejrzano 3661 razy
Koniec kwitnienia ale kwiaty ma białe, o różowych że może mieć słyszałem łąka w Nisku
Koniec kwitnienia ale kwiaty ma białe, o różowych że może mieć słyszałem łąka w Nisku
Żywokost Symphytum officinale.jpg (134.43 KiB) Przejrzano 3661 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Jarosław Bury »

Żywokost może mieć kwiaty w kilku odcieniach - w tym białe, u mnie na działce są akurat fioletowawe ;)
brakkonta

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: brakkonta »

Jarosław Bury pisze:Żywokost może mieć kwiaty w kilku odcieniach
może, to fakt.
Zdjęcie zaczerpnięte z nieocenionego Atlasu Roślin równie nieocenionego Marka Snowarskiego (myślę, że nie naruszam tu praw autorskich - autor fotki, Jarosław Makowski, podpisany jest pod nią)
Mazep
Załączniki
Symphytum officinale.jpg
Symphytum officinale.jpg (90.11 KiB) Przejrzano 3601 razy
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Michał Michlewicz »

J.M. pisze: Zdjęcie zaczerpnięte z nieocenionego Atlasu Roślin równie nieocenionego Marka Snowarskiego
O tak - zdecydowanie popieram. Ja do wszelkich roślinnych dylematów używam i sobie chwalę. Ponadto (w kwestii oznaczania gatunków) polecić mogę dwie pozycje książkowe.
"Rośliny polskie" (tom I i II) Szafer, Kulczyński, Pawłowski
"Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej" Rutkowski
Naprawdę warto zaopatrzyć się zarówno w nie, jak i w pełną wersję ww. atlasu.
brakkonta

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: brakkonta »

Michał Michlewicz pisze:Naprawdę warto zaopatrzyć się zarówno w nie, jak i w pełną wersję ww. atlasu.
tak, tak, Marek ma jeszcze takowy atlas dotyczący grzybów. Roczna prenumerata kosztuje malutkie pieniądze i można ją tutaj zakupić Marek.Snowarski@grzyby.pl
Gorąco polecam, bo fantastyczna to rzecz i kapitalnie wzbogacana co roku.
Mazep
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”