Dzika róża - wysokość rosliny

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj spotkalem dziką różę, która pięła się po głogu, w sąsziedztwie topoli, na wysokość około trzeciego piętra czyli coś koło 10 metrów (jej kwiaty dochodziły na wysokość do krawędzi zdjecia * i wyżej). Nigdy czegoś takiego nie widzialem i przecieralem oczy ze zdumienia.... Wikipedia podaje "do 3m."
Może warto to zglośić gdzieś botanikom, ale nie bardzo wiem, gdzie. Co o tym sądzicie?


(zdjęcia zdrobione niestety telefonem, bo akurat tylko to miałem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to obfotografować porządnie).
Załączniki
DSC00241.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (162.45 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Jarosław Bury »

Myślę, że warto ją sfotografować i oznaczyć do gatunku (odmiany) - może to "uciekinierka" z przydomowych ogródków, ptaki potrafią roznosić nasiona wielu roślin?
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Ja miałem inne ciekawe znaleziska ale ponoć takie się trafiają:) Nie wspomnę o koniczynie 4 - 6 liści i innych odchyłkach typu rozdwojenie nerwu głównego w liściu śliwy czy szczytowym orzecha włoskiego w efekcie czego były 2 wierzchołki. Szkoda że te liści mi się nie zachowały:). Rok lub 2 po Czernobylu było w tutejszej okolicy dużo narcyzów i żonkili po kilka kwiatów na jednej łodydze ładne ale mutanty padły.
Załączniki
Powinien być fioletowy łąka w Nisku
Powinien być fioletowy łąka w Nisku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.11 KiB)
powinna być czerwona lub ciemno różowa teren elektrowni Stalowa Wola
powinna być czerwona lub ciemno różowa teren elektrowni Stalowa Wola
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.41 KiB)
Jaskier wielki - Ranunculus lingua o jeden płatek okwiatu za dużo Wolina koło Niska
Jaskier wielki - Ranunculus lingua o jeden płatek okwiatu za dużo Wolina koło Niska
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.87 KiB)
Pierwiosnek lekarski - Primula veris, krzyżówka z jakimś hodowlanym. W latach 70` był przywleczony na tutejsze ogródki działkowe z Zamojszczyzny obecnie dość popularny. Stalowa Wola
Pierwiosnek lekarski - Primula veris, krzyżówka z jakimś hodowlanym. W latach 70` był przywleczony na tutejsze ogródki działkowe z Zamojszczyzny obecnie dość popularny. Stalowa Wola
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.05 KiB)
Koniec kwitnienia ale kwiaty ma białe, o różowych że może mieć słyszałem łąka w Nisku
Koniec kwitnienia ale kwiaty ma białe, o różowych że może mieć słyszałem łąka w Nisku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.43 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Jarosław Bury »

Żywokost może mieć kwiaty w kilku odcieniach - w tym białe, u mnie na działce są akurat fioletowawe ;)
brakkonta

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: brakkonta »

Jarosław Bury pisze:Żywokost może mieć kwiaty w kilku odcieniach
może, to fakt.
Zdjęcie zaczerpnięte z nieocenionego Atlasu Roślin równie nieocenionego Marka Snowarskiego (myślę, że nie naruszam tu praw autorskich - autor fotki, Jarosław Makowski, podpisany jest pod nią)
Mazep
Załączniki
Symphytum officinale.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.11 KiB)
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: Michał Michlewicz »

J.M. pisze: Zdjęcie zaczerpnięte z nieocenionego Atlasu Roślin równie nieocenionego Marka Snowarskiego
O tak - zdecydowanie popieram. Ja do wszelkich roślinnych dylematów używam i sobie chwalę. Ponadto (w kwestii oznaczania gatunków) polecić mogę dwie pozycje książkowe.
"Rośliny polskie" (tom I i II) Szafer, Kulczyński, Pawłowski
"Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej" Rutkowski
Naprawdę warto zaopatrzyć się zarówno w nie, jak i w pełną wersję ww. atlasu.
brakkonta

Re: Dzika róża - wysokość rosliny

Post autor: brakkonta »

Michał Michlewicz pisze:Naprawdę warto zaopatrzyć się zarówno w nie, jak i w pełną wersję ww. atlasu.
tak, tak, Marek ma jeszcze takowy atlas dotyczący grzybów. Roczna prenumerata kosztuje malutkie pieniądze i można ją tutaj zakupić Marek.Snowarski@grzyby.pl
Gorąco polecam, bo fantastyczna to rzecz i kapitalnie wzbogacana co roku.
Mazep
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”