Octan etylu

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
maciosek
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 28 sierpnia 2008, 17:41
Lokalizacja: Z Gliwic

Post autor: maciosek »

czy istnieje jakiś łatwo dostępny zamiennik octanu etylu,bo zupełnie nie wiem gdzie mógłbym go kupić?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

zupełnie nie wiem gdzie mógłbym go kupić?
Można oczywiście używać inne substancje, np. zmywacz do paznokci, w którym jest sporo octanu etylu, ale też aceton i inne składniki. Ale jeśli mieszkasz w Gliwicach, to zapraszam Cię do Bytomia w dniu 13 września. W budynku obok Muzeum Górnośląskiego odbywa się w tym dniu spotkanie członków Śląskiego Tow. Entomologicznego, i zawsze są tam firmy handlujące akcesoriami entomologicznymi. Na pewno mają i octan, bo czasem go kupuję. A przy okazji możesz nabyć i inne rzeczy, np. szpilki, gabloty, rozpinadła, literaturę i t.p.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Ja mam octan, zakupiony kilka lat temu (6-8?) w POCH'u w Gliwicach na Sowińskiego, pewnie mają tam go nadal, jest wtedy tańszy niż kupowany od firm entomologicznych, za litrową butelkę zapłaciłem ok 15 zł.
elvis
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 18:09
Lokalizacja: Mońki

Post autor: elvis »

ja zawsze kupuje na stronie www.chemik.aip.pl i też jest ok.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Wojciech Kubiak »

Ja uważam, że najlepsze są sklepy internetowe:
www.entomon.pl
www.paradox.com
www.artinsects.com
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

To zlalezy od zasobnosci kieszenie :D Jak ktos woli kupic 100ml za 5zł to kupi w sklepie ze sprzetem entomologicznymi, a można tez kupic 1L za 10-15zł w sklepie chemicznym :)
Anax Imperator
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 8 kwietnia 2006, 12:37
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Anax Imperator »

Kupowałem octan z www.paradox.co.pl - 13.50zł za 250ml, ale widzę, ze w porównaniu z wyżej wymienionymi ofertami cena nie jest zbyt zachęcająca. Polecam również aceton, a ten łatwo dostać po korzystnej cenie (około 7 zł - zależnie od sklepu- za 1l) we wszelkiego rodzaju sklepach z chemią domową i budowlanych pod hasłem "rozcieńczalnik acetonowy". W zasadzie jedyną wadą, jaką zauważyłem są odbarwienia oczu u niektórych owadów (np. u ważek), ale przy octanie również mają one miejsce.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Octan octanowi nierówny. Ponieważ zawiodłem się na octanie kupowanym w sklepach entomologicznych (dwie firmy) postanowiłem kupić sobie w POCH 1 litrową butelkę za 30 zł. Różnica bardzo wyraźna. Ten ostatnio kupiony nie powoduje zawilgocenia ścianek zatruwaczek. Pewnie zawiera dużo mniej wody w swoim składzie jniż te ze sklepów entomologicznych. Przynajmniej te mniejsze motylki nie przyklejają się do zatruwaczki. Zauważyłem także, że i szybkość zatruwania owadów jest wyraźnie lepsza. Ważne to jest w przypadku motyli. Mniej się uszkodzą.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

romanzamorski pisze:Octan octanowi nierówny..
A moglbys to interesujace odkrycie jakos uzasadnic?
romanzamorski pisze:Pewnie zawiera dużo mniej wody w swoim składzie jniż te ze sklepów entomologicznych.
W temperaturze pokojowej maksymalnie odrobine ponad 3%, nie ma to wplywu na nic.

Pawel
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Pawel Jaloszynski pisze:romanzamorski napisał/a:
Octan octanowi nierówny..


A moglbys to interesujace odkrycie jakos uzasadnic?
Myślę, że Romanowi chodziło o to że tak jak na stacjach benzynowych - na jednej kupisz dobre paliwo na innej gorsze - mimo że na dystrybutorze masz napisane 95 lub 98 oktanów. A róznica - coż wynika z zawartości benzyny w wodzie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”