Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mam pytanie, głównie do osób zajmujących się na codzień pracą przy zbiorach entomologicznych.

Jaka jest temperatura (max) potrzebna do zabicia wszystkich postaci Anthrenus i Attagenus, głównie larw i jajek?

Ile czasu przeżywają i w jakich temperaturach?

Miałem swego czasu coś na ten temat, teraz szukanie zajmuje mi sporo czasu, ale jeszcze poszukam. Znalzłem, że przy temp 50C z poczwarek Attagenus lęgną się samce już niepłodne.

Chcę zastosować piekarnik jako miejsce do zadziałania temperaturą na zarażone pudełka.
Zaraz zresztą poeksperymentuję, bo mam kilka larw w małych pudełkach, więc mam na czym.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Już znalazłem sporo informacji. generalnie śmiertelność powyżej 90% uzyskuje się już przy 50C i czasie około 10 minut. Są jednak takie gatunki jak Attagenus verbasci, który wytrzymuje przy 50C do 6 godzin, podczas gdy jego krewniacy z rodzaju tylko 30 minut. Są więc lepsi zawodnicy i to nad nimi trzeba się pochylić....

Z temperaturą nie można przesadzić, żeby nie wysuszyć zbytnio owadów (tkanek miekkich) i nie zrobić z owada "suchara". Jakie macie doświadczenia w stosowaniu wysokich temperatur do zabijania szkodników zbiorów muzealnych (kwarantanny zbiorów)??

I trochę o zabijaniu mrozem (Peackock, 2013):
Freezing is advocated as an efficient way to kill all stages of insect life : - I8°C. for 48 hours
should be sufficient in most cases (Crisafulli, 1980; Stansfield, 1989). Anthrenus
verbasci eggs are known to be killed after only 2 hours at - I8°C. and Trogoderma eggs
are killed after 9 hours at -I8°C., but eggs of these beetles in the middle of a sack of
grain take 50- 60 hours to die (Billings, 1984, unpublished report).
I o wysokiej temperaturze:
Heat is also a very reliable way of treating infested insect drawers or boxes. In the BMNH they are placed in a
laboratory oven for 24 hours at 50°C. to kill Anthrenus and Reesa adults and larvae,
although the insects seem to be dead after only I hour. Trogoderma spp., which are far
less likely to be found in a British museum, have a far greater resistance to heat, and
larvae have been known to survive for 8 days and adults for 6 days at 45°-50°C., 20-
30% R.H. (Howe, 1952b)
I z innego źródła:
Low Temperature
Many insect species are tolerant of low temperatures, and to kill museum pests objects must be exposed to -30C
for 3 days or -18C for at least 14 days.
Elevated Temperature
High temperatures of above 52C will kill most museum pests in one hour. Objects can be treated without bagging in a special humidity-controlled chamber at 52C, such as the Thermo Lignum process (Nicholson and Von Rottberg, 1996).
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: janusz_polak_2000 »

te -18°C mamy już w typowych lodówkach... by zabić ?włośnia
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: Adam Larysz »

W Muzeum Górnośląskim wkładamy materiał do komory termicznej na 72 h przy temp. 48° C.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: Tak, poczytałem, że najniższe, ale już skuteczne temperatury są w przedziale 48-52 stopni. Aby jednak nie wysuszyć zbytnio materiału lepiej zastosować nieco niższą temperaturę np. 44 C a wydłużyć czas, co odniesie taki sam skutek w kwestii śmiertelności larw a może wpłynąć jednak korzystnie na stan okazów.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: adam k. »

W Muzeum Częstochowskim stosuje się analogicznie temperaturę i czas wygrzewania. W moim piecyku na jedną gablotę testowałem też temperatury niższe tj. 41-43°C.
Okazało się, że po upływie 72 godzin jednak przetrwały żywe osobniki.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: Antek Kwiczala † »

Temperatura, przy której następuje śmierć organizmu jest związana z temperaturą denaturacji białek w tym organizmie. Dla człowieka przyjmuje się temperaturę około 42 stopnie C. Okazuje się jednak, że ta temperatura zależy od pH płynu komórkowego. Np. pewne bakterie termofilne, żyjące w gejzerach wytrzymują bardzo wysokie temperatury. Dochodzi wtedy do tzw. renaturacji a po usunięciu czynnika denaturującego, białko powraca do formy aktywnej. Jak widać, teoretycznie sprawa jest bardziej skomplikowana.
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Ochrona zbioru przed Anthrenus i Attagenus

Post autor: Kafelan »

W jednym z czeskich sklepów entomologicznych można kupić - Dezinfekční proužky. Są to paski nasączone mieszanką Chlorpyrifos + Empenthrin. Co można powiedzieć o skuteczności takiej metody w zwalczaniu szkodników.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”