Segregator szpilek z opcją na pęsety

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: G.Antoni »

Moim zdaniem projekt forumowy bardzo ciekawy, a magnesy w otworach na szpilki to byłby strzał w dziesiątkę. Załóżmy, że powsadzamy za dużo sprzętu i segregator się przewróci, albo najzwyczajniej go sami przez przypadek wywalimy. W tym momencie wszystkie rozmiary szpilek będą ze sobą wymieszane i zacznie się zabawa jak to teraz porozdzielać. Magnes zapobiegłby takim incydentom, ale to tylko taka luźna sugestia. Wasza projekt- Wasz wybór co z nim zrobicie :)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

Naprawdę ciężko to przewrócić ;)
Nawet jeśli, to mnie osobiście problem nie dotyczy bo używam tylko jednego wymiaru szpilek :rotfl:
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: adam k. »

Co do wkładania pęset w mój organizator trzonkiem, czy czubkami to sprawa wygląda następująco: Można czubkami i tak właśnie robię, o ile ma się lekką rękę. Jeszcze nigdy mnie nie zawiodła
przy tej czynności. Powiem więcej, wyciągając pęsetę z klocka nieraz można się po prostu naszpilić własnoręcznie. W ferworze preparacji różne rzeczy się zdarzają. Można w nieskończoność
rozbudowywać nasze organizatory sprzętu, ale czy to ma sens? Łączenie tego urządzenia z klockiem do naszpilania (schodkami), to chyba pomyłka. Wykonując tą czynność, przeszkadzają nam
pozostałe sprzęty: pędzelki, nożyczki i wspomniane wcześniej pęsety mikrochirurgiczne zagrażające naszym palcom. Niektóre zespoły sprzętowe należy komponować oddzielnie, w zależności od
przeznaczenia. Wszystkiego nie robi się jednocześnie. Przechowywanie drobnych elementów takich jak: etykiety, koreczki i inne szpilki, jest wygodniejsze w zakrytych pojemnikach.
Chronimy je np. przed kurzem, albo mniej ostrożną kobietą naszego życia. Moje projekty sprawdzają się doskonale.
Załączniki
20160227_082419.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.38 KiB)
20160227_082433.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141 KiB)
20160227_082506.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.17 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

Każdy ma swoje rozwiązania.
To co prezentujesz wygląda bardzo fajnie, ale dla mnie nie do zaakceptowania bo zajmuje strasznie dużo miejsca.

Jak kiedyś dorobię się ponownie własnej pracowni w domu to będę myślał o podobnych rzeczach.
Naszpilenie mi nie grozi, a nawet jeśli, no cóż, wypadki się zdarzają ;)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: adam k. »

Nie posiadam pracowni, a jedynie niewielki sekretarzyk w którym jest wszystko logicznie poukładane i ma swoje stałe miejsce. Graciarstwa jest wiele więcej. Dochodzą jeszcze pudełka z "suszem"
, optyka i większa ilość szkiełek preparacyjnych.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: adam k. »

W jednym takim pudełku można pomieścić wszystkie akcesoria. Aktualnie zmieniło zastosowanie, i jest magazynkiem na inne bibeloty. Niegdyś dobudowywane sprawdzało się idealnie.
Może to jest jakiś pomysł do adaptacji.
Załączniki
jedna całość
jedna całość
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.41 KiB)
po otwarciu
po otwarciu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.72 KiB)
po otwarciu
po otwarciu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.34 KiB)
jedna z wielu szufladek wysuwanych
jedna z wielu szufladek wysuwanych
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.69 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W zasadzie każdy wypracował własne rozwiązania w zakresie porządkowania i przechowywania różnych drobiazgów i sprzętu. Trudno z tym dyskutować bo każdy ma różne warunki uprawiania hobby. W zależności od ilości miejsca wybiera opcje optymalne dla siebie. Dlatego trudno zrobić coś uniwersalnego i pasującego każdemu.
Osobiście sądzę, że segregator z opcjami które wypracowaliśmy na początku tego wątku dla większości będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście jeśli komuś nie odpowiada albo nie podoba się to po prostu go nie zamówi i tyle.

Adam K. - prawdę mówiąc zanim pokazałeś swoje pudełka emailowaliśmy z Miłoszem o czymś takim.

Tu jednak znów pojawi się problem ile przegródek, jakie, na co, do czego, co lepsze, co gorsze a co zaraz wyrzucimy do kosza. Ja myślałem o zaadoptowaniu standardowego pudełka na okazy jakie można kupić w sklepach entomologicznych wyposażonego w dopasowane przegródki zrobione tak jak tacki na okazy z grubej tektury, oklejone papierem i wyjmowane. Wtedy kreacja wnętrza mogła by być indywidualnie projektowana i dopasowana do potrzeb czy przyzwyczajeń. W górnym wieczku wklejona miękka gąbka, która uszczelniła by zamknięcie i uniemożliwiała wypadanie czy przemieszczanie drobiazgów. Zwłaszcza, że pudełko byłoby zabierane wraz z zawartością na różne wyjazdy i kwestia szczelności byłaby istotna.

Można o tym dyskutować, można (i jest to wskazane) pokazać własne wypracowane rozwiązania z komentarzem dlaczego tak a nie inaczej. Często takie pomysły da się zaadaptować do swoich potrzeb. Zresztą zawsze miło popatrzeć co i jak robią inni.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

Panowie (Pań nie widziałem, może jeszcze przyjdą ;)

Dziś wysłałem pierwsza partię dziewięciu sztuk do zainteresowanych.
Niestety jedna sztukę odrzuciłem, gdyż na jednej ściance znajduje się sęk i jest poprzez niego powierzchowne pęknięcie do połowy pionowej ścianki. W niczym to nie przeszkadza (poza estetyką), ale wole zaoszczędzić sobie logistyki "okołoreklamacyjnej" i ewentualnych pretensji ;)

W sobotę odbieram kolejną partię i roześlę resztę na początku przyszłego tygodnia.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

W kwestii kosztów przesyłki jeszcze, o czym zapomniałem napisać.

Przewidywany przeze mnie koszt wysyłki w kwocie 15 zł jest niemal idealny. Sama przesyłka (paczka ekonomiczna) kosztuje 13 zł, do tego dochodzi koszt koperty bąbelkowej, dużej - 2,3zł.

Tak więc wyszło niemal co do grosza. Tymi 30 groszami różnicy proszę się nie przejmować ;)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

Dziś dostałem kolejna partię segregatorków (za cholerę nie wiem jak nazwać to ustrojstwo ;)

Będę rozsyłam zapewne w początkiem przyszłego tygodnia. Prawdopodobnie we wtorek. Wybaczcie, że dopiero wtedy, ale żywcem nie mam kiedy tego zrobić wcześniej, tym bardziej, że to 20 paczek. Pakowania, wypisywania druczków pocztowych itd jest naprawdę sporo. Wszystkie kolejne jakie dostałem sa nieco szersze i mają 7 dziurek w trapiku wg omówionych, optymalnych ustawień.

Dodatkowo sprezentowałem sobie coś jeszcze (fotka)

Mała płytka (30x80 mm) z kilkoma dziurkami. Wielka pomoc dla mnie. W większe dziurki wkładam fiolki jak segreguje materiał i wreszcie nie muszę uważać na byle kichnięcie czy machnięcie ręką i ryzyko, że mi się wszystko wysypie, jak już bywało wielokrotnie.

Mniejsze dziurki są zrobione pod fiolki genitalne (te mniejsze z oferty Paradoxu, jakich używam, średnica otworu 5 mm). Wielka pomoc bo tych fiolek nie ma jak postawić, a zawsze mam z tym problem gdy preparuje jakieś genitalia i potem muszę je przenieść na czubku szpilki do gliceryny. Teraz ustawiam szkiełko mikroskopowe na części z dużymi dziurkami i zaraz przed mam 6 fiolek do których mogę wszystko od razu rozdzielić. O tyle fajne, że przyspiesza robotę bo mogę robić kilka preparatów na raz.

Płyteczka zrobiona dla mnie za symboliczne 10zł. Raczej nieopłacalne dla Was bo przesyłka wyniesie z koperta coś 8 zł. No chyba, że ktoś chce cos takiego (lub podobnego wg indywidualnych ustawień) to moge zapytac czy jest do zrobienia.
Załączniki
20160305_205709.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.85 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

Dziś rozesłałem pozostałe paczki. Powinny dojść do piątku. Jeżeli w chaosie logistycznym kogoś pominąłem prosze o info.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przed chwilą otrzymałem przesyłkę, dziekuję. Pierwszy rzut oka i pojawiła się rozbieżność, między tym co chciałbym = miało być = projektem a przybornikiem.
Głebokość sześciu otworów na szpilki jest 12mm. Miało być 20mm. W tej wersji szpilki nie stoją tylko leżą pod duzym kątem i jesli otwory zapełnić szpilkami, to efekt będzie jak na zdjęciu. Szpilki niemal się rozsypują, zaplątują się i w tej wersji nie będę z tego korzystał. Bedę musiał podjechać do stolarza z mocnym wiertłem, żeby te otwory pogłębił.
Czy tak mają wszyscy w pierwszej partii i drugiej partii?
Załączniki
przybornikJK (1).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.99 KiB)
przybornikJK (2).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.62 KiB)
Otwory mają planowaną głębokośc 20 mm
Otwory mają planowaną głębokośc 20 mm
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.98 KiB)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Andrzej 54 † »

Ja też chwilę temu otrzymałem przesyłkę, po przeczytaniu Twojego Jacku postu, zmierzyłem suwmiarką glębokości otworów: ja mam wszystkie głębokie na 20 mm. Natomiast te oznaczone na rysunku jako 70 mm, mam 50 mm.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Jacek Kurzawa »

Hmmm.... ja to mam szczęście, czyżby trafił mi się unikalny egzemplarz? :laugh:

Te otwory w pionowej części też miały być 70mm a u mnie są równo 50mm. To mi akurat w niczym nie przeszkadza :-) Chciałbym jednak móc do nich nawkładać nieco więcej i tu moja (drobna) uwaga, by rozważyć w przyszłości ich poszerzenie z 15mm do 18-19mm, albo może tylko kilku z nich.

I jeszcze jedna uwaga - pojawiła się 25mm przestrzeń w częsci poziomej na całej długości między otworami a częścią pionową. Ją można wykorzystać np. umieszczając kolejne otwory na jakieś długie stojące przedmioty, np ołówki, długopisy czy nawet szpilki (to akurat można sobie też zrobić samemu albo z pomocą stolarza).
Załączniki
przybornikJK_prop.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.05 KiB)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Andrzej 54 † »

Ogólnie rzecz biorąc fajne a i przydatne to ustrojstwo :laugh: jest, fakt tą dodatkową przestrzeń o której Jacek wspomniła można spokojnie wykorzystać. Zaraz będę układał w nim przybory, wreszcie przestaną być porozrzucane na stole a i bywa na podłodze. :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zrobiłem kilka przeróbek pod siebie. Dodałem: kilka otworów w górnej części, piankę i miarkę. W przyborniku znajdują się narzędzia, które wykorzystuję codziennie (od lewej): cienkopis, ołówek, pędzelek, zakraplacz, strzykawka (to do gliceryny, do aparatów kop.) kolejny cienkopis, nozyczki ( tu jeszcze jest pęsteta, którą akurat wyjąłem). W piance jest pęseta z ostrymi końcami i igła preparacyjna (wykonana z ołówka i igły z leko zakrzywionym końcem). Dalej jest preparat z kopulatorem a w prostokątnym zagłębieniu foliowe kartoniki. Obok karteczki z det.

Rowek na szpilki o wysokości 21mm przerobiłem na 22mm, tak mi bardziej pasuje. Miarka milimetrowa też się ciągle poniewierała na stole. Teraz będzie odrobinę większy ład.
Załączniki
przybornik_jk_2016_3a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.42 KiB)
przybornik_jk_2016_2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.97 KiB)
przybornik_jk_2016_1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.56 KiB)
przybornik_jk_2016_4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.33 KiB)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Piątek Wojciech »

Jacek Kurzawa pisze:Hmmm.... ja to mam szczęście, czyżby trafił mi się unikalny egzemplarz? :laugh:
mnie też, otwory na szpilki w moim przypadku mają głębokość 17 mm, głębokość otworów w ściance pionowej 50 mm , rzeczywiście , jak Jacek zauważył jest do "zagospodarowania" nie wykorzystana przestrzeń- mam dostęp do narzędzi i brata, który jest "maniakiem pracy z drewnem", więc zapodam mu temat do przemyślenia, będzie wniebowzięty :mrgreen: , na razie temat utrzymania szpilek w ryzach rozwiązałem trzymaniem ich w mniejszej ilości w miejscu po prowadniku wiertła
Załączniki
IMG_2472.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.64 KiB)
IMG_2465.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.1 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pokazane przez Jacka zmiany wydają się interesujące. Zagospodarowanie przestrzeni kawałkiem pianki też rozważam, dodatkowe otwory to dobry pomysł. W sumie konstrukcja daje pewne pole manewru. Jeśli ktoś dokona jakichś zmian to niech się pochwali zdjęciami, które mogą być inspiracją dla innych.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

Kurde głupio mi teraz...

Nie mierzyłem tego po odebraniu pudła segregatorków :(

Jeżeli jest ktoś bardzo nieusatysfakcjonowany to proszę o odesłanie. Każę poprawić i odeślę na własny koszt.

Nie miałem na celu zmuszania Was do jakiejś inwencji w tym zakresie. Poszerzenie podstawy jest związane z większa liczba dziurek pod trapik, faktycznie można było to miejsce zagospodarować... Ja tam trzymam teraz np szkiełka podstawowe do mikroskopu.

Proszę o info na mail/priv jeżeli ktoś chce dokonać poprawek.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie przejmuj się, my się tu wspólnie dobrze bawimy i pomagamy sobie. Informacja zwrotna jest po to, by kolejne partie były lepsze od poprzednich :)
Pietras
Posty: 84
Rejestracja: czwartek, 20 października 2011, 19:36
UTM: WV00
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Stargard

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Pietras »

W za płytkie otwory na szpilki można wkleić piankę. Ja większość szpilek trzymam wetknięte w kawałek pianki. Nie rozsypią się przy np. potrąceniu.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Segregator szpilek z opcją na pęsety

Post autor: Miłosz Mazur »

O!

Świetny pomysł!

:brawo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”