Papier na kartoniki

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Papier na kartoniki

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jakiś czas temu pojawiły się, również w polskich sklepach entomologicznych, dużych formatów kartoniki pod owady. Są zrobione z bardzo ładnego, bezkwasowego kartonu o gramaturze 615. Czy może ktoś z was ma wiedzę, kto robi te kartoniki? Albo czy gdzieś (może w Polsce) można by kupić taki sam lub ewentualnie bardzo podobny karton? Najchętniej w niezbyt dużych arkuszach i niezbyt dużych ilościach 8)
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Re: Papier na kartoniki

Post autor: Hubert Adamek »

Bardzo podobny karton kupiłem swego czasu w Poznaniu w firmie Cezex. Kupiłem wtedy ten papier na próbę. Zrobiłem kilka kartoników, które jednak wymieniłem na cięte maszynowo bo mi się bardziej podobały. Generalnie owady na cezexowych kartonikach siedziały sobie dobrych 5 lat jeśli nie więcej i nie zauważyłem zmian w papierze (nie przebarwiał się, nie wyginał).
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Papier na kartoniki

Post autor: Brachytron »

Mosz.
Standardowy papier do akwareli ma gramaturę 300 i taki kupisz bez problemu w sklepie dla plastyków, których w Łodzi powinno być z 5. Jest być może wystarczająco gruby dla Twoich celów a jak nie to klej ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Papier na kartoniki

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki za podpowiedzi. Rozglądałem się w necie, ale nie znalazłem tego, czego szukam, lub nie byłem pewien, co to za papier.
Gramatura 300 to jak sądzę zbyt mało na nietypowe duże kartoniki. Oczywiście gramatura to nie wszystko, dochodzi jeszcze struktura papieru i rodzaj powierzchni. Te kartoniki, o których wspominałem są z bardzo ładnego, gładkiego białego kartonu. Znalazłem w necie papier akwarelowy o podobnych gramaturach, ale w opisie są wzmianki o szorstkości tego papieru. Trzeba by go "podotykać". Oczywiście zajdę do plastyków, choć obawiam się, że te 300g to będzie max tego, co mają i że struktura tego papieru będzie nieodpowiednia.
Hubercie, możesz dodać jakieś szczegóły? To był papier o podobnej strukturze i gramaturze jak ten użyty do kartoników dużych formatów, dostępnych np. w Artinsect?

Natomiast liczę, że ktoś już rozwiązał podobny problem i ma rozwiązanie :)
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Re: Papier na kartoniki

Post autor: Hubert Adamek »

Jacek Kalisiak pisze:...
Hubercie, możesz dodać jakieś szczegóły? To był papier o podobnej strukturze i gramaturze jak ten użyty do kartoników dużych formatów, dostępnych np. w Artinsect?
Powiem tak, to był papier o strukturze niemal identycznej do papieru, z którego są robione mniejsze kartoniki 20 x 12 dostępne w Paradoksie. Wydaje mi się, że był on ciut sztywniejszy. Z tego co pamiętam to jedną stronę miał taką gładką jak papier kartonikowy, a drugą jakby nieco zmechaconą. Zresztą zejdę na dniach do piwnicy i zobaczę czy gdzieś jeszcze nie mam kawałka takiego papieru bo z tego co pamiętam zapisałem na nim sobie jego nazwę.

I tak jeszcze myślę o podejściu do drukarni. Spotkałem się z papierem, a w zasadzie kartonem o gramaturze 350 g, a nawet słyszałem o kredowanym kartonie 400 g więc najlepiej by było popytać w drukarniach, bo w sklepach dla plastyków w Poznaniu też szukałem i na owe czasy nic co mnie interesowało nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Papier na kartoniki

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki za te szczegóły. Firma o której piszesz jest chyba w stanie upadłości, ale może papier o którym piszesz będzie dostępny gdzie indziej. Z drukarnią może być ten problem, że nie będą chcieli tracić czasu na takie "głupoty" jak parę kartek papieru :) No i zdecydowanie nie chcę papieru kredowanego.
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Papier na kartoniki

Post autor: Rafał Lipski »

Bardzo dobrym papierem jest włoski papier artystyczny Fabriano 5 ( zawiera 50 % bawełny ). Największa gramatura jaką produkują to 300g. Bez problemu można znaleźć zdjęcia w sieci. Do celów entomologicznych przydatny jest tylko gładki prasowany na gorąco ( Hp- hot press). Kilka lat temu płaciłem za arkusz 50X70 cm w sklepie Tinta w Warszawie ok 9 zł prowadzą sprzedaż wysyłkową . Robiłem z niego kiedyś etykiety wypisywane ręcznie tuszem. Myślę, że na kartoniki też byłby dobry. Większą gramaturę 600g mają chyba tylko papiery graficzne i akwarelowe ... ale to już spory wydatek.
Na etykiety polecam papier academia fabriano 220 g parę złoty za arkusz 100X70 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”