igły preparacyjne-rozpinadła

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
bamburek60
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 16:48
Lokalizacja: WROCŁAW

igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: bamburek60 »

Postanowiłem wykonać rozpinadła we własnym zakresie-za materiał posłużył mi prasowany styropian,-potrzebne jest też brzeszczot, oraz papier ścierny-nr,260,360,i 600.Rowki zostały wycięte brzeszczotem,a potem szlifowanie papierem -zaczynałem od 260,potem360,na koniec 600,chodzi o uzyskanie gładkości powierzchni .
Zaskoczyły mnie ceny igieł preparacyjnych w sklepach entomologicznych,w związku z tym wpadłem na pomysł wykonania takowych we własnym zakresie,myślę że posłużą mi nie gorzej niż te ze sklepów.Naprawdę koszty wykonania są śmiesznie niskie.
Załączniki
SDC141272.jpg
SDC141272.jpg (41.01 KiB) Przejrzano 8155 razy
ddcdcdcdcdcd.jpg
ddcdcdcdcdcd.jpg (40.02 KiB) Przejrzano 8155 razy
SDC14125.jpg
SDC14125.jpg (39.67 KiB) Przejrzano 8155 razy
fddfdfd.jpg
fddfdfd.jpg (36.2 KiB) Przejrzano 8155 razy
dfdfdfd.jpg
dfdfdfd.jpg (35.77 KiB) Przejrzano 8155 razy
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Filip S. »

Fajne igły preparacyjne, ale niepokoją mnie te rozpinadła. Jak przyjrzeć się zdjęciom, to widać, że mają łukowaty kształt.
Awatar użytkownika
bamburek60
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 16:48
Lokalizacja: WROCŁAW

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: bamburek60 »

zgadza się,te skosy będą jeszcze dopieszczane,pracuję nad przyrządem do robienia skosów na rozpinadłach
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Filip S. »

Powiem tak bezsensu jest wycinać kąty z jednego kawałka styropianu. Skoro jednak masz już takie to kup sobie depron w markecie budowlanym, wytnij paski o danych wymiarach, i naklej te paski na swoje rozpinadła, pamiętając o ustawieniu pod kątem. Będziesz miał idealnie równą powierzchnie.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Dispar »

Igły preperacyjne robię sobie sam ze strzykawek insulinówek. Wyrzucam tłok, igłę zginam w połowie pod kątem około 50 stopni, wsuwam w nią minucję do połowy i szczypcami zaciskam igłę żeby minucja siedziała w niej mocno. Można używać różnych grubości minucji do różnego rozmiaru motyli.
Awatar użytkownika
bamburek60
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 16:48
Lokalizacja: WROCŁAW

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: bamburek60 »

Fajny pomysł-te ceny w sklepach są przesadnie wysokie jeśli chodzi o igły preparacyjne (i nie tylko) w jednym od 11-20 zł
w innym 40zł,więc lepiej zaoszczędzić i zrobić samemu.może koledzy forumowicze mają jakieś ciekawe pomysły i chcieliby podzielić się nimi z innymi,naprawdę wiele można zrobić samemu.
Przemek Zięba

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Przemek Zięba »

Igły preparacyjne fajny patent, te z insulinówek też genialny, sam korzystam czasami, zamiast igieł typowych do insuliny można założyć większe np. 0,7; 0,8 uzyskując w razie potrzeby bardziej masywne narzędzie. Zaletą jest ich minimalna masa, co przy upadku przypadkowym nie powoduje uszkodzeń okazu jak np. igła metalowa (przerabiałem). Fajne patenty chociaż generalnie ceny igieł firmowych nie sa powalające to pomysł naprawdę fajny. Dodatkowo przy insulinówkach obcinałem skrzydełka tulei strzykawki, chociaż nie przeszkadzają zbytnio
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Brachytron »

Do szlifowania można zrobić kostkę szlifującą (coś na kształt tych z marketów budowlanych). Raz a dobrze ukształtować względem kątów kawałek drewna (dachowato) i tylko naklejać na niego odpowiednie papiery ścierne. Całość powinna być dłuższa od szlifowanego rozpinadła.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Dispar »

Rozpinadła też kiedys robiłem sam z grubszej deski z wyciętym przez środek otworem na odwłok. Na bokach naklejałem taka mała listewkę żeby uzyskać kąt a na to cienka deseczkę z miękkiego drewna - można np. z grubszej balsy. Niektóre służą mi do dzisiaj.
Załączniki
Rozpinadło.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.35 KiB)
Awatar użytkownika
bamburek60
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 16:48
Lokalizacja: WROCŁAW

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: bamburek60 »

Dziękuje za porady i opinie , z których na pewno skorzystam.Pomysł z igłami preparacyjnymi z insulinówek bardzo mi się podoba
są lekkie ,a do motyli to podstawa.Moje z długopisów są trochę za ciężkie.Jak złapie trochę wolnego czasu to wezmę na warsztat te insulinówki i zrobię kilka igieł preparacyjnych,w/g.pomysłu kolegi ,,Dispar''-jeżeli pozwoli,wszak to jego pomysł.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Marek Hołowiński »

do preparowania również stosuję przeróbki z insulinówek.
viewtopic.php?f=26&t=16489
Załączniki
P2270182a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.68 KiB)
Przemek Zięba

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Przemek Zięba »

Marku, te na zdjęciach to chyba nie insulinówki tylko 2 ml....strzykawki, po południu dam zdjęcie insulinówek
pozdr
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Marek Hołowiński »

widocznie mylę nazwy :oops: , ale takimi preparuję
Przemek Zięba

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Przemek Zięba »

na razie przystosowane typowe insulinówki bez wymiennych igieł, pokazałem jak je zrobić, wyjąć tłok i ewentualnie zagiąć igiełkę, bardzo precyzyjne, wykonanie 30 sekund :-)) po obiedzie reszta zdjęć tym razem z insulinówki, tuberkulinówki z wymiennymi igłami
Załączniki
DSC00828.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.06 KiB)
DSC00829.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.81 KiB)
DSC00831.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.58 KiB)
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: andrzej »

Witam
Nie mam czym się chwalić, ale igły zrobione na prędce kilkanaście lat temu służą mi do dziś
:) .

Pozdrawiam, Andrzej
Załączniki
igły.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.6 KiB)
Przemek Zięba

Re: igły preparacyjne-rozpinadła

Post autor: Przemek Zięba »

Obiecane zdjęcie strzykawki tuberkulinówki ( takie same sa insulinówki, z tym że mają inna podziałkę wyrażona w jednostkach)
można dowolnie wymieniać igły, igły cieńsze, grubsze, zawijać, zginać etc. koszt ,,zestawu" do 2 złotych w każdej aptece. :-)
Załączniki
DSC00911.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.07 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”