Szkodniki zbiorów

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Szkodniki zbiorów

Post autor: Łukasz »

O ile się orientuję, obecność dywanów ma niezbyt dobry wpływ na nasze zbiory. Czy dotyczy to również dywanów wykonanych w 100% ze sztucznych materiałów i czy pościel też może być źródłem szkodników?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Z takim podejściem większość z nas mieszkałaby pod ziemią w klimatyzowanych pustych betonowych bunkrach. Jest cała masa innych czynników które mają negatywny wpływ na zbiory, dywan i pościel zbiorom nie szkodzą, no chyba, że gabloty przechowujesz w pościeli pod dywanem ;) ;) ;)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Oczywiście dywan nie pożre moich gablot, ale podobno to źródło pewnych gatunków drobnych stworzonek niszczących okazy, wśród nich są też chyba m.in. zaskórniki (które zabrały się masami za moje najstarsze kolekcje, choć przyznam że nie przywiązuję się do obrzydliwych bielinków na szpilkach krawieckich :mrgreen: ). Pytanie akurat przy okazji przeprowadzki do względnie sterylnie czystego domu, stąd zainteresowanie problemem (wiadomo, bez dodatkowych środków się nie obejdzie), tym bardziej że zbiór będzie się rozwijać dość intensywnie w tym roku i póki co nie posiadam sterty gablot.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Łukasz pisze:wśród nich są też chyba m.in. zaskórniki
Takie?
:lol:
Sorry, MSPANC ;)

A żeby było bardziej merytorycznie - nie trzeba mieć dywanów z prawdziwej wełny, żeby po domu harcowały Attagenusy na przykład, moje mieszkanie tego dowodem ;) Tym skubańcom wystarczą resztki organiczne w szparach podłogi, tak że trzeba być ciągle czujnym i regularnie kontrolować gabloty.
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Łukasz pisze:są też chyba m.in. zaskórniki
Te akurat zbiorom nie szkodzą. Miałeś pewnie na myśli skórniki. Lepiej myśleć o szczelnych gablotach, niż sterylnym domu. Chyba okna będziesz od czasu do czasu otwierał?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Przepraszam, mój błąd, chodziło mi o skórniki (Dermestidae). Przerażają mnie bo sam teraz pomieszkuję sobie w małym pokoiku na poddaszu ze starym dywanem i efekty są, bo każdy pozostawiony okaz (szczególnie staruchy przesiadujące jeszcze na styropianach) sa obsypane larwami, w bardziej ekstremalnych przypadkach skrzydła motyli nawet rozsypują się w pył przy próbie ich wyciągnięcia.
Przy okazji zapytam czy ktoś stosuje jakąś względnie innowacyjną metodę uszczelniania gablot poza szczelnie przylegającą pokrywą?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Łukasz pisze:Przy okazji zapytam czy ktoś stosuje jakąś względnie innowacyjną metodę uszczelniania gablot poza szczelnie przylegającą pokrywą?
Taśma klejąca, taka szarobrązowa, do pakowania - sprawdza się. Acz oczywiście nie polecam do gablot, które są bardzo często otwierane ;)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Lepiej myśleć o szczelnych gablotach
Masz rację, w tej chwili mam kilka starszych gablot z pokrywą na zawiasach a co za tym idzie, nie są zbyt szczelne. Na pewno będę zamawiał u dziadka :wink: kilka nowych, tym razem jednak klasyczne ze zdejmowanym wiekiem o jakże klasycznych wymiarach 40x50 :mrgreen:
Generalnie dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Może to po prostu stary dom, w którym sporo skórników bytowało niezależnie od twoich owadów? A może jednak zaniedbana kolekcja?
Pewnie szczelne pojemniki by pomogły, nie musza to od razu być drogie gabloty. Ale w pierwszej kolejności trzeba się pozbyć owadów, po których widać, że są zasiedlone przez larwy, chyba, że są to jakieś nadzwyczaj cenne okazy. Po drugie spróbuj stosować jakieś środki owadobójcze. Poszukaj na forum, były polecane jakieś płytki owadobójcze, środki na bazie Ficamu i podobnych składników. Ponoć pogoda ma jeszcze się zmienić, więc może wymrażanie dla ratowania tego, co masz w zbierze?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Jacku, aż tak tragicznie u mnie nie jest, sytuacja jest jak najbardziej pod kontrolą. Po prostu przerażające jest dla mnie to, że każdy pozostawiony na uboczu okaz kończy dość nieciekawie. Ale z tego co widzę to chyba wystarczy po prostu zainwestować w środek owadobójczy (nie będę cały czas jechać na octanie i chloroformie) i zaprojektować dobrą szczelną gablotę (wszak dziadek elektryk, nie entomolog).
Awatar użytkownika
Askari
Posty: 96
Rejestracja: sobota, 18 września 2010, 18:34

Re: Szkodniki zbiorów

Post autor: Askari »

Pozwolę sobie odgrzac kotleta, mianowicie ostatnio słyszałem ze dobrą metodą na ograniczenie szkodników w już "zainfekowanych" zbiorach jest zamrożenie kolekcji. Mam jednego atlasa z początków przygody z motylami i zauważyłem ze jest namiętnie zjadany przez małe białe i szybkie robaczki, korzystając niskich temperatur wystawiłam motyla wraz z gablotką na 24h, pózniej nie zauważyłem biegającego po nim robactwa, ale byc może pochowały się głębiej...
Prosił bym Państwa o opinie na temat ej metody czy warto czy też szkoda zawracac sobie tym głowę.
Pozdrawiam Arkadiusz
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szkodniki zbiorów

Post autor: Brachytron »

Askari, wątek z przed dwóch tygodni :wink:
Awatar użytkownika
Askari
Posty: 96
Rejestracja: sobota, 18 września 2010, 18:34

Re: Szkodniki zbiorów

Post autor: Askari »

Ok, dziękuję serdecznie, rzadko bywam na forum.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”