Nietypowo - wielkość zawisaków.

Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Nietypowo - wielkość zawisaków.

Post autor: Wojtek Guzik »

Zawsze mnie ciekawiło, który z zawisaków (ogólnie; światowo) jest największy (rozpiętość; długość ciała), lub gasienica którego gatunku jest największa... Przy porównaniu do trupiej główki może byc to ciekawe, gdyz jej gąsienica osiaga (gdzies czytałem) 10- 15(!)cm długości... Wieksze kolosy to juz byloby coś :roll: :wink:
Czy ktos dysponuje tego typu informacjami??
Z góry dziękuję :smile:

Poydrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sierpnia 2009, 18:56 przez Wojtek Guzik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Za największego zawisaka uznawany jest Cocytius antaeus (Ameryka Środkowa, część A. Południowej, zahacza o Stany) - max. rozpiętość skrzydeł ponad 17 cm. Niewiele ustępuje mu australijski Coequosa triangularis (ok. 16 cm r.s.) i południowoamerykański Pseudosphinx tetrio (do ok. 15 cm r.s.). C. antaeus może też zaimponować wagą swoich gąsienic - prawie 21 gramów w ostatnim stadium larwalnym.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Wielkie dzięki Aneta :idea: :cool: :mrgreen: O to chodziło :mrgreen:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Faktycznie, takie dane można znależć w internecie, chociaż...
W pracy "Sphingidae Mundi" zaprezentowano samiczkę Cocytius cluentius o rozp. skrzydeł 18,5 cm. Motyle są niby prezentowane w skali 1:1, ale być może to zdjęcie trochę powiększono. W każdym razie tego rzędu wielkości są największe zawisaki świata.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Pisząc o największym gatunku oparłam się na danych z przewodnika "Motyle" D. Cartera. Natomiast co do C. cluentius, to wg strony Sphingidae of the Americas jego rozpiętość skrzydeł wynosi od 11,5 do 14,8 cm. Może więc rzeczywiście okaz z Twojej książki nieco podrasowano ;) Za to C. cluentius jest jednym z rekordzistów w kategorii długość ssawki - ok. 25 cm, czyli niemal tyle samo co u słynnego Xanthopan morgani (choć na tym polu najprawdopodobniej bije ich jeszcze inny olbrzym, Amphimoea walkeri - ssawka ok. 30 cm, rozpiętość skrzydeł też niczego sobie, bo prawie 17 cm).

Apdejt:
rzeczywiście C. cluentius może być większy, niż podają niektóre źródła - w tym PDF-ie na str. 107 jest fotografia samicy mierzącej calutkie 16 cm r.s. Zwracam honor, Antku ;) A morał z tego taki, że tak naprawdę mało wiemy, jakie jeszcze giganty mogą latać w lasach tropikalnych...
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Mam w zbiorach zarówno Cocytius antaeus jak i Amphiomea walkeri,ale mają po ok.15 cm.Myślę że to kwestia egzemlarza,tak jak z motylem o największej rozpietości skrzydeł Thysanią agryppiną,która dochodzi podobno do 30-kilku centymetrów,ale przeważnie ma ok.22 cm,pozdrawiam.
Załączniki
P1060483.JPG
P1060483.JPG (108.89 KiB) Przejrzano 3180 razy
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Sorry za nieco pozna odpowiedz w tym poscie!Ale ja i tak dalej nie wiem ktory z tych gatunkow jest najwiekszy!Kto ,,kludzi" to cale towarzycho na szpicy!! W kluczach zawisakow Pan Profesor Buszko podaje ze w tej rodzinie sa formy bardzo duze o rozpietosci skrzydel do az 240mm,a Panstwo podaja ledwie 190mm!Wiec co jest grane,nadal jestem z tego zielony!!Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pawlik Bernard pisze:Sorry za nieco pozna odpowiedz w tym poscie!Ale ja i tak dalej nie wiem ktory z tych gatunkow jest najwiekszy!Kto ,,kludzi" to cale towarzycho na szpicy!! W kluczach zawisakow Pan Profesor Buszko podaje ze w tej rodzinie sa formy bardzo duze o rozpietosci skrzydel do az 240mm,a Panstwo podaja ledwie 190mm!Wiec co jest grane,nadal jestem z tego zielony!!Pozdrawiam!
Być może chodzi o długość ssawki, która u Pseudosphinx tetrio może osiągać ponad 20 cm. Jak u większości motyli zdarzają się egzemplarze szczególnie małe lub szczególnie duże, nie jest wykluczone, że największe "szczególnie duże" okazy mogą osiągać ponad 20 cm, szczególnie te hodowane.
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Panie Grzegorzu,wielkie dzieki za wyjasnienie sprawy ,,najwiekrzego" w tym poscie! :grin: Wielkie dzieki! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pawlik Bernard pisze:Panie Grzegorzu,wielkie dzieki za wyjasnienie sprawy ,,najwiekrzego" w tym poscie! :grin: Wielkie dzieki! :mrgreen:
Bardzo proszę. Brak czasu nieco ogranicza moją aktywność na forum, do tego ciągłe zaległości z etykietowaniem i układaniem okazów w gablotach... znów wiążę duże nadzieje z okresem zimowym - jak co roku zresztą :lol:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Dosyć późno włączam się do dyskusji, ale lepiej późno niż wcale. Dopiero teraz wróciłem do domu z dłuższego wyjazdu i mam dostęp do swoich zbiorów. Zmierzyłem rozpiętość największego mojego zawisaka jakim jest Neococytius cluentius samiczka. Dokładnie 17 cm. Natomiast Amphipoea walkeri o rozpiętości skrzydeł tylko 14 cm ma ssawkę długości 17 cm. Posiadam kilka walkeri w zbiorze ale tylko ta została spreparowana z rozwiniętą ssawką. Pozostałe okazy mają po 16 cm rozpiętości, więc ssawka powinna także być dłuższa i posiadać ok 20 cm długości co potwierdza informacje podane przez Grzegorza. Pewnie opisywane okazy nie są rekordowe, ale ponieważ łowione były przeze mnie mam wielką satysfakcję z ich posiadania.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Największy egzemplarz Cocytius anteus z mojego zbioru ma dokładnie 17.5 cm rozpiętości skrzydeł, a C. cluentius - 16.7 cm, ale najmniejszy zaledwie 13.5 cm...
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Panie Jarku!!,a skad ma Pan te Cocytiusy!! :shock: Maze o takich wlasnie gigantycznych sfingidach!!!aby je podziwiac w swoich zbiorach!! :sad: Pa!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”