Zawisak tytoniowiec?

Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Zawisak tytoniowiec?

Post autor: PiotrekGuzik »

Właśnie przypomniałem sobie że jakieś 10 lat temu czytałem w "Wiedzy i życiu" artykuł pana J. Heintze o zawisaku tytoniowcu. Czy ktoś wie cokolwiek na ten temat?? Czy jest to jakiś polski gatunek, tylko nazwa mało znana??

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chodziło pewnie o trutniowca (Hemaris tityus) i jeśli nazwa rzeczywiście była napisana "tytoniowiec", to myślę, że się redaktor pomylił. Generalnie w "Wiedzy i życie" można dopuścić stosowanie polskiego nazewnictwa (w końcu to miesięcznik popularny - dla wszystkich), ale jak widzisz może to powodować nieporozumienia. H. tityus jest dość pospolity i dość łatwo znaleźć gąsienice, często też ma drugie pokolenie, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym w hodowli.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Zdaje się, że nie chodziło o trutniowca, bo pisało coś, że gąsienice żerują m.in. na ziemniaku... Nawet były jakieś rysunki, wydaje mi się że z kształtu motyl przypominał np. zawisaka powojowca lub tawulca, ale to tylko z kształtu, zresztą nie jestem już pewien na 100% bo to było jakieś 8-10 lat temu...:(
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

moim zdaniem chodziło o convoluli
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Według mnie chodzi tu o Agrius cobvolvuli.Obserwowałem ten gat. przy Tytoniu ozdobnym.Kielich kwiatu
ma bardzo głębokie dno i tylko ten gat. z krajowych zawisaków jest w stanie pobierać pokarm z kwiatu tej rośliny.
Pozdraiwma. Krzysiek.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Bardzo możliwe że chodziło o A.Convolvuli... jedyne co mi nie pasowało to to żerowanie na ziemniaku...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeśli patrzeć na najchętniej odwiedzane kwiaty, to tym "tytoniowcem" może być oczywiście convolvuli. Cóż ogólnie rzecz ujmując gadamy trochę o niczym nie mając żadnych rzeczowych argumentów a tylko domysły.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Rozpoczynając ten temat miałem miałem nadzieję, że ktoś może czytał ten artykuł, lub spotkał się kiedyś z nazwą "zawisak tytoniowiec", bez tego rzeczywiście dyskusja nie ma już większego sensu...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Przejrzałam numery "Wiż" do 12/1995 - artykuły J. Heintzego pt. "Galeria pana Heintzego" ukazywały się w 1993, 1994 i 1995 roku. Podaję ich tytuły plus numery, z których pochodzą:
"Jedwabnik jabłoniowy" - 6/93
"Motyle między murami" - 7/93 (motyle w miastach)
"Zabawa w chowanego" - 8/93 (mimikra u motyli)
"Kanibale wśród motyli" - 9/93
"Antagoniści pań domu cz.1" - 10/93 (motyle szkodniki)
"Antagoniści pań domu cz.2" - 11/93
"Twórcy jedwabiu" - 12/93 (chiński jedwabnik dębowy)
"Krzyżujemy jedwabniki" - 6/94
"Mieszańce w naturze" - 7/94
"Straszyki" - 3/95

W żadnym z powyższych artykułów nie było nic o zawisaku tytoniowcu. Jedyna wzmianka o Sphingidae była w artykule "Motyle między murami" - chodziło tam o L. populi.

Postanowiłam więc sprawdzić wcześniejsze numery - i w "Wiż" 5/1989 znalazłam artykuł Bronisława Cymborowskiego "Tresowane owady" - o możliwościach "przyuczania" hodowanych w laboratoriach parazytoidów do lepszego odnajdywania żywicieli na swobodzie. Był tam wymieniony również amerykański zawisak Manduca sexta, żywiący się w stadium larwalnym właśnie liśćmi tytoniu. Może więc chodziło, jeśli nie o ten artykuł, to przynajmniej o tego owada?

Jeszcze małe zastrzeżenie - nie posiadam numerów "Wiż" z 4/95 i 5/95, więc nie mam pewności, czy nie było tam jakiegoś artykułu Heintzego.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Artykuł ten znajdował się najprawdopodobniej w którymś z numerów z roku 1995 lub 1996 i związany był chyba ze śmiercią Pana J. Heintze o ile dobrze pamiętam, był to jego ostatni artykuł...
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

jeśli to możliwe prosiłbym o skany tych artykułów , z wyjątkiem ''kanibale wsród motyli'' i cyklu o jedwabnikach .
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Piotrze - niestety, nie posiadam skanera. Jedyne, co mogę zrobić, to przepisać te artykuły i podesłać Ci je na maila (niestety będzie to sam tekst, bez rycin czy zdjęć). Napisz, czy takie rozwiązanie pasowałoby Ci.

[ Dodano: 14-11-2004, 12:53 ]
Jeszcze parę informacji co do głównego tematu - przejrzałam też cały rocznik 1996 "Wiż" i nie było tam już żadnych artykułów pana Heintzego.
Natomiast jeśli chodzi o Manduca sexta: jego gąsienice żywią się - prócz tytoniu - również liśćmi ziemniaka, więc ten zawisak pasowałby coraz bardziej na "tytoniowca". Gdyby kogoś to interesowało, podaję tu linki o M. sexta:
http://www.npwrc.usgs.gov/resource/dist ... a/1081.htm
http://staff-www.uni-marburg.de/~dolzer/
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Rafał Lipski »

Tak chodzi o zawisaka Manduca sexta .Jest to ostatni artykułJerzego Heintze w zasadzie jego fragment w czasopiśmie Wiż(Owadzie helikoptery nr 5/1995). Na stronie obok jest rysunek tego zawisaka samca i samicy oraz wszystkie jego stadia rozwojowe.Zainteresowanym mogę wysłać skany artykułów.

Pozdrawiam
Rafał Lipski
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Hehe - co za zrządzenie losu - właśnie tego numeru brakuje Anecie!!
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Nie powiem dokładnie gdzie, bo nie pamiętam, ale przekopując się przez tony materiałów do stworzenia www.lepidoptera.eu na 99,99% stawiam, że zawisak tytoniowiec to agrius convolvuli.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Zawisak tytoniowiec?

Post autor: Marcin Kutera »

Pan Haintze szkoda że zmarł, bo kiedyś rozmawiałem z jego dobrym przyjacielem entomologiem, który mi mówił, iż miał on sporo materiałów do wydania 2 części atlasu. Podobno miał jakiś nowy gatunek dla Polski... Może obecnie jest on już oznaczony. Podobno zdjęcia rysunki i opisy do 2 tomu ma ktoś z jego rodziny.....
Tak wogóle to nie wiem czy powinienem o tym pisać, ale ten człowiek dostał podobno zawału na ulicy i obojętność przechodniów spowodowała iż nastąpił zgon. Wszyscy myśleli że jest to jakiś pijak, jak sie póżniej okazało Pan Heintze nie żył już od kilku godzin........
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Pan Haintze szkoda że zmarł, bo kiedyś rozmawiałem z jego dobrym przyjacielem entomologiem, który mi mówił, iż miał on sporo materiałów do wydania 2 części atlasu. Podobno miał jakiś nowy gatunek dla Polski... Może obecnie jest on już oznaczony. Podobno zdjęcia rysunki i opisy do 2 tomu ma ktoś z jego rodziny.....
Tak wogóle to nie wiem czy powinienem o tym pisać, ale ten człowiek dostał podobno zawału na ulicy i obojętność przechodniów spowodowała iż nastąpił zgon. Wszyscy myśleli że jest to jakiś pijak, jak sie póżniej okazało Pan Heintze nie żył już od kilku godzin........
Rzeczywiście było sporo materiałow do wydania drugiego tomu - ale było wiele niedokończonych rysunków. Był pomysł by wydać je tak jak są - tak na pamiątke ale rzaden wydawca nie chciał się tego podjąc. Materiały - w większości przejął Marcin Sielezniew. Ten nowy gatunek okazał się wcale nie nowy - po wygotowaniu kopulatorów okazał się aberacją - innego gatunku - choć podobno gąsienica była inna. Pan Jerzy rzeczywiście zasłab na ulicy. Ale to już inna historia. Gdy był chowany nagle na bezchmurnym nienie pojawiła się chmura i zaczął padać taki śnieg że hej....
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Otwieram stary temat żeby poinformować was że ja convolvuli obserwowałem zwłaszcza przy tytoniach i być może nie znali nazwy powojowiec.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Że niby kto nie znał? Jerzy Heintze? No bez żartów :cool:
A zresztą sprawa od dawna wyjaśniona, nie wiem po co odgrzewać taki temat.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

grzegorzb pisze:Ten nowy gatunek okazał się wcale nie nowy
Tak przy okazji; co to za gatunek?? Jeżeli to jakaś tajemnica to może choć rodzina albo rodzaj...
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Ja tylko poinformowałem że też spotkałem się z taką nazwą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”