trupia główka (Acherontia atropos)

Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

trupia główka (Acherontia atropos)

Post autor: Krystian Lewandowski »

Ostatni tydzień spędziłem na urlopie w Czechach i chodząc po sklepach w Harrachowie znalazłem w sprzedaży gablotki z motylami.Wśród nich była trupia główka.Kosztowała 500 koron to jest na nasze ok.75 złotych.
Awatar użytkownika
Andrzej W.
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:23

Post autor: Andrzej W. »

Ja jakiś czas temu widziałem taką gablotkę za 28 zł na Allegro (warto szukać czasem się pojawiają), oraz na targach Zoo - Botanica we Wrocławiu za 52 złote, więc Czesi się cenią :)
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

OStatnio kupiłem parkę w gablotce za 50 złotych od sprzedawcy z allegor, ale sprowadzał poza aukcją.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

ja kupilem bodajze za 25 zloty poza alegro... od tej samej osoby ktora sprzedala ja za 46 zloty na allegro ;)... wiedzialem czego moglem sie spodziewac... a i tak bylem milo zaskoczony majac ja w rece :) w naturze jeszcze jej nie widzialem
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Miałem możliwość kupna A.atropos na tegorocznych wakacjach w Gdańsku, lecz fakt iż jestem chrząszczarzem a nie motylarzem i cena 55 zł troche mnie zniechęciły, ale trzeba przyznać- super motyl i troche kusiło żeby kupić :)

pozdrówka
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Czy zastanawialiście się kiedyś jaką wartość ma motyl kupiony w gablotce z napisem Acherontia atropos ? Poza chęcią posiadania, właściwie jest bez wartości, lepszym pomysłem jest zwiększenie wysiłków i znalezienie go w naturalnym środowisku. Ostatnio przeglądałem kilkadziesiąt gablot z zawisakami, w tym trzy pełne trupich główek. Większość nie posiadała etykietek i praktycznie nie miała żadnej wartości.
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Nie znam się za bardzo na lepidopterologi i stąd moje pytanie: jaka zdaniem Kolegów jest "optymalna" cena za tego motylka?? Wiem, że jest bardzo rzadki, ale wydaje mi sie że cena 70 zł jest raczej wygórowana. Natomiast 25 to już przesadna obniżka. Z góry przepraszam jeśli pytanie okazało się głupie, ale po prostu chciałem się dowiedzieć jaka jest Wasza opinia na ten temat...

pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wysokość ceny to zwykła ekonomia: popyt i podaż. Większość ze sprzedawanych motyli pochodzi z Europy Południowej, gdzie ten gatunek nie jest rzadki. Na internetowych aukcjach handlarzy owadami za jednego sztukę płaci się najwyżej kilka dolarów. Z punktu widzenia osoby chcącej sobie powiesić gablotkę na ścianie, motylek niczym nie różni się od obrazu "jelonka na rykowisku". Gdyby nie zapotrzebowanie na tego typu "atrakcje", lista CITES byłaby pewnie o połowę mniejsza i to jest najbardziej smutne w całej tej sytuacji.
camil
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 9 maja 2005, 15:18

Post autor: camil »

ja widziałem tego motylka w sklepie GALERIA OSOBLIWOśCI na ulicy Sławkowskiej w Krakowie kosztowało ok 60 zł.

pozdrawiam camil
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

A ja dostałem w odwdzięce (cóż za polskie słówko :shock: ) o znanego motylarza w zamian za ... 0,5 l octanu :mrgreen: . Wziąłem dlaego, że mi znajomi ciągle d... truli pytaniami "a pokaż trupią główkę?"
Podziwiam chłopaków, którzy dają taką kasę za atropsa bez "rodowodu" - odsyłam do postu Grześka B. z 21.11.2004r. - i popieram. Dla mnie osobiście większym hiem byłoby odłowienie na moim terenie Hemaris fuciformis :!:
Pozdro
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Rosa Robert pisze:Podziwiam chłopaków, którzy dają taką kasę za atropsa bez "rodowodu" - odsyłam do postu Grześka B. z 21.11.2004r. - i popieram. Dla mnie osobiście większym hiem byłoby odłowienie na moim terenie Hemaris fuciformis :!:
Pozdro
Hemaris fuciformis?? Dla mnie znalezienie w terenie nawet takich pospoliciaków jak S.ocellatus czy M.stellatarum więcej znaczy niż zdobycie zaszunonej gablotki z trupią główką...
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

To zapraszam na sympo do Krępska - nałapiesz sobie ze 2 kilo S.ocellatus. To drugie to lata, tylko są obawy co do tańca na balustradzie balkonu przy pelargoniach na piętrze :lol:
PS. No Piotrek z Krosna do Krępska o kawałek drogi 8)
Pozdro
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Rosa Robert pisze:To zapraszam na sympo do Krępska - nałapiesz sobie ze 2 kilo S.ocellatus. To drugie to lata, tylko są obawy co do tańca na balustradzie balkonu przy pelargoniach na piętrze :lol:
To nie o to chodzi, u mnie też ich nie brakuje, chciałem tylko podkreślić, że kupiony motyl w gablotce nie ma dla mnie praktycznie żadnej wartości...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Najprościej na giełdzie entomologicznej w Pradze. Najbliższa będzie w październiku. :D
A jeśli Ci zależy na czasie, to poszukaj w internecie. Są firmy prowadzące sprzedaż żywego materiału.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

U mnie Atropos występuje choć w małych ilościach, tylko raz widziałem dzikie Imago na kwiatach. Co jakiś czas znajduję poczwarkę podczas wykopków ale teraz gdy wszystko jest zmechanizowane najczęściej są one uszkodzone.
A co do kupna to pamiętam, że jakiś czas temu archeonie hodował Pan Witold Libionka, Sprzedawał on chyba imago za 15 zł sztuka. Nigdzie nie mogłem znaleźć do Niego żadnego kontaktu, oprócz adresu. Gdyby ktoś znał np. e-mail to byłbym wdzięczny za podanie go na priv.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Podam Ci pierwszy z brzegu, szukałem go w "googlach" ze 20 sekund:
http://members.aol.com/YESnetwk/livestock.html
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

A jakieś inne motyle tam są :?:
Rysica
Posty: 1
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2008, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rysica »

Ja raz widziałam żywe imago trupiej główki - co najlepsze - całkowicie niespodziewanie !!!
Było to w sierpniu, chyba 5 lat temu, około 23 w nocy. Byliśmy wraz z całą rodziną w Nadarzynie w jednym dworku na weselu, i nagle wleciała przez otwarte drzwi :) Myśleliśmy z początku, że to mały nietoperz, dokładnie było słychać trzepot skrzydeł :D kobiety się pochowały, a ja - przyrodnik z zamiłowania i mój tata (mam to po nim) zaczęliśmy gonić stworzonko, żeby mu się przyjrzeć :) Nie widziałam piękniejszego motyla od czasów zobaczenia pazia królowej... W końcu zaczęła latać wokół jednego z bukietów kwiatów i mogliśmy się jej przyjrzeć. Ja wreszcie usiadła, tata ją złapał (nawet nie zaprotestowała... pokazaliśmy odważnym zainteresowanym i ... wypuściliśmy na dwór :) Panna Młoda stwierdziła, że to jej śp tata (rodzony brat mojego taty) przyleciał na ślub ją odwiedzić... Może coś w tym jest ??

Gdzieś powinnam znaleźć zdjęcia trupiej główki z tego wesela, to wstawię.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Rysica pisze:Panna Młoda stwierdziła, że to jej śp tata
To jedno z starych wierzeń - obecność a.atrops - na ważnych uroczystościach to odwiedzenie rodziny przez zmarłą osobę, która chciała koniecznie być. Zabicie jej skazuje jej duszę na wieczne potępienia a zabicie zabójcę na rychłą śmierć. Inne wierzenie - opisane w malowanym ptaku Kosińskeigo - gdy państwo młodzi chcieli pozbyć się starych z domu łapano zmierzchnicę następnie dmuchają w skrzydła wypowiadano imię osoby kótra ma umrzeć.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Fotka i .... Dodac do Bazy Danych

Post autor: admin »

Wierzenia wierzeniami, ale znajdź proszę to zdjecie a potem warto dodać tą informację do:
Baza Danych - "Zawisaki Polski " - http://motyle.info/zawisaki/index.php

Obecnie jest 11 obserwacji: http://motyle.info/zawisaki/przegl/tabe ... gatunek=01
a to byłoby ... piate w tym stuleciu! ;-)
entomolord
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 22:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: entomolord »

To jako ciekawostkę przeczytajcie sobie : http://www.przyrodapolska.pl/wrzesien03/glowka.htm
jon

Post autor: jon »

Chciałbym zapisać moje obserwacje trupiej główki z ostatnich kilku lat, ale wchodząc tam pokazuje się jakiś błąd. Gdyby to kogoś interesowało, podaję następujące dane;

- Pszenno k. Świdnicy- motyl wykluty na polu ziemniaczanym w październiku 1999r. ,
- Zebrzydów k. Marcinowic - poczwarka wykopana przez pług przy wykopkach wrzesień 2003,
- Świdnica - imago siedzące w dzień na murze w centrum miasta - wrzesień 2007. To był akurat bank w którym pracowała moja znajoma, motyla zabito nie wiem dlaczego. Do zbioru się nie nadawał.
- Ponadto kolega z Krakowa dostał poczwarkę trupiej główki od kogoś z okolic Rzeszowa, również wykopaną przez pług.
- Wiem również, że 2 lata temu roku w Chojnowie znaleziono imago w dzień.
- Ze starszych danych tj. z lat mniej więcej 1995-96 mam informację, że ktoś przyniósł nauczycielce biologii jednej ze szkół podstawowych w Świdnicy martwy okaz trupiej główki zabity kapciem na balkonie :) Wszystkie informacje są pewne, jedynie przy tej z Chojnowa mam niewiele danych.
Witas

Post autor: Witas »

2006-2007 2ex (może więcej) wrzesień-październik imago, Kraków Wola Justowska- niestety nie ja, ale okazy widziałem
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7251
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

To i ja uzupełnię temat,1 ex.znaleziony w ulu: Jaworzno-Byczyna CA 75(Górny Śląsk ),09.2004.leg.Władysław Odrzywołek coll. R.Celadyn.Okaz dostałem wczoraj ,jest w stanie krytycznym ,dołączam fotkę ,pozdrowki Rafał.
Załączniki
A.atropos.jpg
A.atropos.jpg (123.6 KiB) Przejrzano 4953 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”