Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 20 lis 2017, 02:50

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Laothoe populi samiec czy samica?
PostNapisane: poniedziałek, 16 cze 2014, 16:08 

poziom: początkujący
Specjalność:
Kuzynka złapała w/w motyla, złapany w Hali produkcyjnej w Mysłowicach, w rejonie o dość dużym zanieczyszczeniu, nie sądziłem że spotkam się z tym motylem tak blisko mojego miejsca zamieszkania, tym bardziej na "czarnym" Śląsku  ;) Niedaleko hal rosną topole.

Jest to moje pierwsze spotkanie z żywym okazem, mam cichą nadzieję że jest to samica zapłodniona, może ktoś z was po fotkach da radę rozpoznać czy jest to samiec czy samica? Na chwilę obecną włożyłem go do dużego akwarium, wstawiłem  świeże gałązki topoli i osiki, licząc że to samica.

Załączniki:
aa.jpg
aa.jpg [ 145.88 KiB | Przeglądane 1388 razy ]
a.jpg
a.jpg [ 137.03 KiB | Przeglądane 1388 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Laothoe populi samiec czy samica?
PostNapisane: poniedziałek, 16 cze 2014, 16:11 

Specjalność:
Samica, i strzelam w ciemno że zapłodniona ;) możesz liczyć na jajka

PostNapisane: poniedziałek, 16 cze 2014, 18:54 

Specjalność:
a można ją jakoś zachęcić by postanowiła złożyć jajeczka? ;)

PostNapisane: wtorek, 17 cze 2014, 14:24 

Specjalność:
Miałeś rację,  przez noc złożyła kilkadziesiąt jajeczek, rozłożone pojedynczo na całej powierzchni akwarium (zarówno na liściach jak luzem na szybie poprzyczepiane.

Mam pytania odnośnie hodowli:

- kiedy i czy w ogóle mogę zebrać jajeczka (szczególnie te co leżą luzem na szybie) i przełożyć do jakiegoś małego pojemniczka wyłożonego watą? Zauważyłem że poskładane są w większości na topoli białej i topoli osice, unikał składania jaj na topoli czarnej.
-jaką wilgotność / temperaturę zapewnić
- jaki jest czas wylęgu małych gąsienic?

Proszę o potwierdzenie również informacji które wyczytałem z podobnych wątków i  na stronach.
Jak się wyklują,  muszę im zapewnić około 10-15 cm ziemi w akwarium by mogły się zakopać (jak dorosną do ostatniego stadium), i prawdopodobnie przezimować (czy jest szansa na 2nd pokolenie jeszcze w tym roku?)

[edit] wyczytałem w innym wątku, że zebraniem jaj należy się wstrzymać aż do ich "stwardnienia" i dopiero ich zebrania pędzelkiem, i tu moje pytanie, jaki jest okres "stwardnienia" jaj nastrosza topolowca?

PostNapisane: wtorek, 17 cze 2014, 15:52 

Specjalność:
Jajeczka mozna zebrać po ok dobie a nawet wcześniej i niekoniecznie przy użyciu pędzelka, nie są aż tak delikatne.

Hodowla jest ułatwiona gdyż mamy do czynienia z gatunkiem krajowym, czyli pojemniczek zabezpieczony drobną tkaniną i troche rośliny pokarmowej której koniec umieść w fiolce z wodą (oczywiście musisz zadbać żeby gąsieniczki sie nie potopiły wiec owiń gałązke np papierowym ręcznikiem i wtedy wsuń do fiolki )

Temperatura i wilkotność taka jak za oknem nie wystaw ich tylko na działanie zbyt wysokiej temperatury zeby sie nie upiekły (nie ustawiaj hodowlarki na słońcu znajdz jakieć zacienione miejsce lub hoduj w mieszkaniu)

Gąsieniczki powinny sie pojakić za jakieś 10-15 dni a ziemię w hodowlarce musisz dać tylko przy ostatnim stadium (rozpoznasz je po tym że gąsienice przestaną żerować  i zejdą z rośliny pokarmowej.

Pozdrawiam
Karol

PostNapisane: wtorek, 17 cze 2014, 19:19 

Specjalność:
z czystej ciekawości, jak rozróżnić samicę od samca?

wg tej strony http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=172&country=PL  jest to proste, ale już  jakbym miał patrzeć na zdjęcia bezpośrednio żywych osobników są jakieś cechy szczególne ?

PostNapisane: środa, 18 cze 2014, 13:42 

UTM: DC45
poziom: zaawansowany
Specjalność:
Obejrzyj rysunki aparatów genitalnych a wszystko stanie się jasne. Pełno ich w sieci.

Strefa czasowa: UTC + 1