Hyles gallii

Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Hyles gallii

Post autor: Malko »

A ja dołączę się tutaj chociaż H.gallii nie jest na zdjęciach mam pytanie dotyczące tego właśnie gatunku czy poczwarki tego gatunku musi się zimować?
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Hyles gallii?

Post autor: Wojtek Guzik »

Myślę że nie. Dwa lata temu trafiło mi się w hodowli trzecie pokolenie w październiku lub listopadzie (przez przypadek dwie poczwarki były trzymane w domu).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Hyles gallii na południu Europy ma dwa pokolenia (maj-lipiec i sierpień-wrzesień), więc teoretycznie poczwarki nie trzeba zimować. U nas zapewne też okazy notowane we wrześniu to częściowe drugie pokolenie. Nie jest tylko do końca jasne, jakie są kryteria rozpoczęcia zimowania. Jeśli tylko temperatura, to z poczwarek przetrzymywanych w ciepłym pokoju zawsze powinny się wylęgać motyle. Jeśli jednak wpływ ma także długość dnia (w stadium gąsienicy), to nawet w cieple motyle się nie wylęgną. Warto by to sprawdzić.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Hyles gallii?

Post autor: Malko »

Dziękuje wszystkim za informacje, to w takim razie skoro to mu nie zaszkodzi to nie będę zimował.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

skoro to mu nie zaszkodzi
To nie jest takie oczywiste. Jeśli jednym z kryteriów jest fotoperiod, to motyl się nie wylęgnie bez obligatoryjnego zimowania - choćbyś go rok trzymał w ciepłym pokoju. Weź to pod uwagę, i jeśli motyl nie wyjdzie po kilku tygodniach, musisz rozpocząć zimowanie poczwarki.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Hyles gallii?

Post autor: Malko »

Dzięki Antek za radę w hodowli zawisaków jestem zielony.
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Hyles gallii

Post autor: Paweł Bachanek »

Witam , w drugiej połowie października zebrałem na przytulii kilka gąsienic H. gallii , wszystkie przeobraziły się w poczwarki w dniach od 03.11.10 do 10.11.10 . Po przeczytaniu waszych postów postanowiłem spróbować czy uzyskam motyle jeszcze w tym roku , cztery poczwarki
umieściłem w pojemniku na nasączanych papierowych ręcznikach w temperaturze około 20 stopni . Dzisiaj w nocy wylągł się mi pierwszy samczyk :mrgreen: :mrgreen: . Te cztery są przeznaczone do zbioru , reszta stoi na balkonie do wiosny kiedy je wypuszczę . Aha i jeszcze gąsienice żerowały w warunkach naturalnych ( przynajmniej zbliżonych ) nie były doświetlane .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyles gallii

Post autor: Antek Kwiczala † »

wszystkie przeobraziły się w poczwarki w dniach od 03.11.10 do 10.11.10
A skąd Pawle wiesz że się przepoczwarczą w listopadzie?? :D . Masz machinę czasu? Dopiero mamy 26 października.
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Hyles gallii

Post autor: Paweł Bachanek »

przepraszam , pomieszały mi się miesiące, :oops: oczywiście wszystkie daty o miesiąc wstecz :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”