Poczwarka

Awatar użytkownika
cerambyx
Posty: 17
Rejestracja: środa, 8 września 2010, 15:03
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Poczwarka

Post autor: cerambyx »

Witam wszystkich forumowiczów!
Mam do weryfikacji poczwarkę zawisaka borowca. Proszę o potwierdzenie
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (148.41 KiB) Przejrzano 3019 razy
Awatar użytkownika
cerambyx
Posty: 17
Rejestracja: środa, 8 września 2010, 15:03
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Poczwarka

Post autor: cerambyx »

A i jeszcze zapomniałem się zapytać, czy ktoś się orientuje jak preparować poczwarki??
Awatar użytkownika
cerambyx
Posty: 17
Rejestracja: środa, 8 września 2010, 15:03
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Poczwarka

Post autor: cerambyx »

nikt nie podejmie się tematu???? ?????? Zachęcam serdecznie do dyskusji
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Poczwarka

Post autor: Antek Kwiczala † »

Co do gatunku, to też uważam, że to Sphinx pinastri. Nigdy nie preparowałem poczwarek - jeśli jest mi potrzebny ich wygląd, to robię zdjęcia. A do czego Tobie są potrzebne preparowane poczwarki?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

cerambyx pisze:nikt nie podejmie się tematu???? ?????? Zachęcam serdecznie do dyskusji
A nad czym tu dyskutować ? Generalnie poczwarek się nie preparuje, zwłaszcza jeśli dotyczy to tak dużych i pospolitych gatunków.
Poza tym brak jakichkolwiek informacji n/t okoliczności, miejsca i daty znalezienia.
Poczwarki zawisaków są dość charakterystyczne i większość gatunków można (oczywiście polskich gatunków) rozpoznać ze zdjęcia jeśli jest wystarczająco ostre oraz wiernie oddaje kolory i połysk.
Awatar użytkownika
cerambyx
Posty: 17
Rejestracja: środa, 8 września 2010, 15:03
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Poczwarka

Post autor: cerambyx »

Poczwarka znaleziona na początku września na terenie Nadleśnictwa Jugów (XS00). A chce spreparować, ponieważ zbieram nie tylko owady doskonałe, a spreparowana, oznaczona poczwarka w przyszłości posłuży mi jako okaz do porównywania. Studiuję leśnictwo i dlatego stąd te moje zainteresowanie preparowaniem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poczwarka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

cerambyx pisze:Poczwarka znaleziona na początku września na terenie Nadleśnictwa Jugów (XS00). A chce spreparować, ponieważ zbieram nie tylko owady doskonałe, a spreparowana, oznaczona poczwarka w przyszłości posłuży mi jako okaz do porównywania. Studiuję leśnictwo i dlatego stąd te moje zainteresowanie preparowaniem.
Preparowane poczwarki najczęściej zmieniają barwę i generalnie ciemnieją, nie będzie to więc dobry okaz do porównania. Ale próbuj, rozumiem Twoje intencje. Powodzenia.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Poczwarka

Post autor: Łukasz »

Niekoniecznie musi zmienić kolor, tym bardziej że akurat pinastri ma dość gruby, nieprześwitujący oskórek.
Możesz też poczekać do wylęgu imago i po prostu nabić egzuwium na szpilkę, takie egzemplarze również prezentują się b. estetycznie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Poczwarka

Post autor: Kamil Mazur »

Jeśli jest martwa preparowanie poczwarki w tym wypadku może wyglądać w ten sposób: Przebij ją szpilką i wsadź do gabloty. Tyle. Możesz równie dobrze ją przykleić do kartonika i kartonik na szpilce wsadzić do gabloty.
Powinna zwyczajnie wyschnąć, może nieco zmienić barwę.
Ja mam tak zrobionych kilka poczwarek, których szkoda mi było wyrzucić (również zawisaków).
Jeśli jest żywa musisz ją najpierw uśmiercić. Sposobów jest przynajmniej 100.
Awatar użytkownika
cerambyx
Posty: 17
Rejestracja: środa, 8 września 2010, 15:03
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Poczwarka

Post autor: cerambyx »

A jak uśmiercasz?? Ja wsadziłem swoją do zamrażalnika i mam zamiar przedłużyć jej okres diapauzy. Znasz jakieś szybsze sposoby??
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Poczwarka

Post autor: Wojtek M »

cerambyx pisze:Znasz jakieś szybsze sposoby??
A znasz jakieś wolniejsze? Może lepiej pójść tropem - wszystko co żyje - oddycha ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”