Zawisak tytoniowy (tytoniowec)

Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Zawisak tytoniowy (tytoniowec)

Post autor: Janek »

Poruszam znów ten temat, bo nie daje mi spokoju sprawa Zawisaka tytoniowca.
Piotr Guzik poruszył kiedyś ten temat, ale wg. mnie nie został on do końca wyjaśniony, ponieważ występują dwa podobne gatunki do Agrius convolvuli, tj. Agrius cingulata, i Manduca sexta. Wiem ze mylenie gatunków nie ma tutaj nic do rzeczy, ale Manduca sexta, to według Wikipedii Zawisak tytoniowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Zawisak_powojowiec#Odmiany
Ponadto oglądałem kiedyś taki film, ze facet w pewnej wiosce założył plantację tytoniu, i wielkie ilości gąsienic niszczyły rośliny. Wyglądały jak gąsienice Manduca sexta. Piotrek napisał, że żyją na liściach ziemniaka, a powojowiec nie żeruje na ziemniaku, tylko na powoju w kartofliskach, to Manduca sexta żeruje na psiankowatych, tak jak Acherontia atropos.
Oczywiście wiadome jest też że Wikipedia nie daje nam na 100% pewnych informacji, dlatego wiem, że nazwa Zawisak tytoniowy może być określeniem trybu życia itp., albo nazwą wymyśloną przez autora.
Dodam jeszcze coś dla zasilenia Agrius convolvuli, gdyż gdzieś czytałem, że nieraz gąsienice tego gatunku też spotyka się na tytoniu

Oddaję głos specjalistom!
:wink:
Ostatnio zmieniony piątek, 14 maja 2010, 16:43 przez Janek, łącznie zmieniany 1 raz.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Dodam, że film był produkcji Amerykańskiej :razz:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ale właściwie o co pytasz, bo nie do końca chwytam? O to, który zawisak jest nazywany tytoniowym czy tam tytoniowcem? Jeśli tak - to, tradycyjnie, polska nazwa nie jest istotna dla entomologii. Łacina, i to wszystko. A jeżeli chodzi Ci o rośliny żywicielskie dla wymienionych gatunków, to możesz sprawdzić je np. tu:
http://www.silkmoths.bizland.com/msextsex.htm
http://www.silkmoths.bizland.com/acingula.htm
http://tpittaway.tripod.com/sphinx/a_con.htm
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Cel tego tematu jest dwojaki!
W temacie Piotrka wyszło, ze to ągrius convolvuli, a ja myślę, że to Manduca sexta!
Nie jestem pewien, ale Piotrek pisał, że gąsienice TYTONIOWCA żerują na ziemniaku min.
A nigdzie nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że A. convolvuli składa jajka na ziemniaku!
Taka jest moja wersja!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A możesz chociaż zalinkować tamten wątek, bo ja nadal nie wiem ossso chozzi :cool: Ktoś znalazł gąsienice zawisaka na ziemniaku i twierdzi, że był to A. convolvuli?
Nie jestem pewien, ale Piotrek pisał, że gąsienice TYTONIOWCA żerują na ziemniaku min.
A nigdzie nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że A. convolvuli składa jajka na ziemniaku!
No ale - jeżeli już upierasz się przy polskich nazwach - A. convolvuli to przecież powojowiec.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

viewtopic.php?t=525
Przeczytaj od początku do końca, refleksji było sporo!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

No dobra, to tak. Pisałeś w tamtym wątku, że obserwowałeś zawisaka przy tytoniu i był to wg Ciebie powojowiec. Pytanie zasadnicze - co robił zawisak przy tej roślinie? Jeśli żerował - cóż, wiele zawisaków wabi się na kwiaty tytoniu ozdobnego, uprawianego w ogrodach. Czy może składał jaja? Wtedy rzecz byłaby bardziej godna uwagi, oczywiście pod warunkiem, że obserwacja była pewna i gatunek dobrze oznaczony. Natomiast ja stawiam na opcję pierwszą, czyli zawisak przyleciał do kwiatków, finito. Ale to, że imago na nich żerowało, nie zmienia niczego w nazewnictwie - nazwy (czy to łacińskie, czy wernakularne) nawiązują do roślin żywicielskich gąsienic, a nie postaci dorosłych.
A jeżeli chodzi o to, co Heintze określał mianem tytoniowca, to odpowiedź padła w tamtym wątku; chodziło o M. sexta. Ten wątek uważam za niepotrzebnie rozkręcony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”