Do czego służy etylu octan ?

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Do czego służy etylu octan ?

Post autor: ptica »

Oczywiście wszyscy entomolodzy doskonale wiedzą że do zatruwania ( jak kto woli do usypiania) owadów najlepszy jest etylu octan.
Jest on dobry nie tylko do zatruwania owadów, ale też pomocny do innych celów, o czym poniżej:
- jest doskonałym środkiem czyszczącym zabrudzone, poplamione ubrania. Moja najlepsza z żon wielokrotnie czyściła moje garnitury octanem z b. dobrym skutkiem,a także swoje kiecki, żakiety . Octan ma tą zaletę, że niekiedy jest lepszy od benzyny extrakcyjnej ( bo nie zostawia plam )
- Etylu octan zwalcza skutecznie kurzajki ( przynajmniej u mnie ) Miałem jedną i po posmarowaniu 3 razy octanem- znikła. Jak jestem przy temacie akurat kurzajek to kiedyś przed laty( miałem kilka sztuk tzw. kurzajek plaskich na dłoni) nie pomagało jaskółcze ziele, różne maści. Kiedyś po malowaniu umyłem łapy rozpuszczalnikiem ftalowym... zeszły w ...5 godzin. Może różni "felczerzy" nie zgodzą się ze mną, ale była to prawda. Podrowienia.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Do czego służy etylu octan ?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

ptica pisze:Oczywiście wszyscy entomolodzy doskonale wiedzą że do zatruwania ( jak kto woli do usypiania) owadów najlepszy jest etylu octan.
Jeśli można przy tej okazji wtrącić ostrzeżenie - octan etylu rozpuszcza większą liczbę tworzyw sztucznych niż np. ksylen. Kiedyś zachciało mi się poprawić pozycję jakiegoś fiuta w balsamie kanadyjskim, co zwykłem robić puszczając kroplę ksylenu na preparat, żeby balsam zmiękczyć. A że akurat ksylen mi wyszedł, zrobiłem to octanem, który doskonale balsam rozpuszcza. Tyle, że rozpuścił również plastik, na którym był preparat... A ten plastik w ksylenie dopiero po kilku godzinach nieco pęcznieje, i to tylko przy pełnym zanurzeniu. Więc jak już wrócił temat octanu, to i o takich rzeczach warto wspomnieć.
pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Octanem można świetnie usuwać pozostałości po taśmie przylepnej (po oderwanej taśmie na przedmiocie został klej). Podobnie ma się z plamami z żywicy.
Słyszałem też od pewnego entomologa, że wielokrotnie obserwował zjawisko wabienia za pomocą octanu niektórych kózek. Do otwartej zatruwaczki w terenie kilka razy mu przyleciała Oberea oculata.
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Roman Królik pisze: Słyszałem też od pewnego entomologa, że wielokrotnie obserwował zjawisko wabienia za pomocą octanu niektórych kózek. Do otwartej zatruwaczki w terenie kilka razy mu przyleciała Oberea oculata.
A to rewelka. żeby tak więcej gatunków chciało.
B.B

Post autor: B.B »

[quote="Roman Królik"]Octanem można świetnie usuwać pozostałości po taśmie przylepnej (po oderwanej taśmie na przedmiocie został klej). Podobnie ma się z plamami z żywicy.


Należy jednak sprawdzić czy octan nie zniszczy nam pudełka bo octan reaguje z twardym plastikiem
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Zgadza się, nie radzę usuwać octankiem np cen z pudełek płyt cd.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marcin Kutera »

octann etylu podobnie jak budaprem jest wytworzony podczas reakcji na bazie grupy nitro ON który szybko reaguje i wchodzi w reakcję z polychlorkiem winylu i jego pochodnymi i dllatego nie tylko octanem etylu ale i zwykłym rozpuszczalnikiem czy tez acetonem możemy rozpuścić jakiś plastykowy przedmiot bądz go uszkodzić. Chyba że jest to tworzywo sztuczne nie termoplastyczne lecz termoutwardzalne jak np rączka od naczynia do gotowania albo od czajnika itd. Właśnie jak tu mówią koledzy nie wolno czyścić bądż usuwać plam z płyt cd bo taka już nie nadaje się do odtwarzania...
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami kolegów. Ja natomiast słyszałem, że służy on jeszcze do destylacji amfetaminy. Zaznaczam, że ja to tylko słyszałem i nawet nie mam pojęcia jak to się robi!!! :) Dlatego tez m.in. jest problem z kupnem tego środka w sklepach chemicznych osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej (choć jak był wcześniej temat: nie wszędzie tak jest). Dokumentacja musi być prowadzona i w ten sposób mają danego delikwenta... :D
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Bez problemu można kupić etylu octan w sklepie firmowym POCH w Gliwicach.

P.S. Widzę Radku, że nie marnujesz czasu w Warszawie :lol: Nie wiem tylko gdzie nawiązałeś kontakty w Wołominie czy Pruszkowie? :wink: :mrgreen:
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Octan etulu,jak również inne przydatne rzeczy (ksylen itp.) można kupić w warszawie w w sieci firm Chemia np. na ul.Powązkowskiej 13b,tel.(22) 669-05-84, 669-22-19. Chyba nadal bez żadnego problemu.Kiedyś byłem tam z kolega który,podczas kupowania octanu właśnie, palnął "to ile tej amfy nam wyjdzie". Sprzedawczyni popatrzyła na nas jak na dwóch wariatów ale octan sprzedała.
Awatar użytkownika
Marek Witkowski
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 29 października 2004, 00:15
Lokalizacja: Siedlce/Lowicz

Post autor: Marek Witkowski »

Hmmm z kim ja się zadaje ... :mrgreen:
A tak w sumie to już byście podali ten przepis ... :twisted:

ja octanu używam czasami do usuwania wszelkiego rodzaju markerów któymi podpisuje pudełka w hodowlii itp.rzeczy

Pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marcin Kutera pisze:octann etylu podobnie jak budaprem jest wytworzony podczas reakcji na bazie grupy nitro ON który szybko reaguje i wchodzi w reakcję z polychlorkiem winylu i jego pochodnymi i dllatego nie tylko octanem etylu ale i zwykłym rozpuszczalnikiem czy tez acetonem możemy rozpuścić jakiś plastykowy przedmiot bądz go uszkodzić. Chyba że jest to tworzywo sztuczne nie termoplastyczne lecz termoutwardzalne jak np rączka od naczynia do gotowania albo od czajnika itd. Właśnie jak tu mówią koledzy nie wolno czyścić bądż usuwać plam z płyt cd bo taka już nie nadaje się do odtwarzania...
Kariery w chemii to ty mistrzu nie zrobisz...

Paweł
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

ptica pisze: P.S. Widzę Radku, że nie marnujesz czasu w Warszawie :lol: Nie wiem tylko gdzie nawiązałeś kontakty w Wołominie czy Pruszkowie? :wink: :mrgreen:
Oj wiedziałem, że ktos się przyczepi do tego i tak liczyłem na Ciebie Zbyszku.... :D Ale co do powyższego to nie stosuję, a czas spędzam inaczej niz napisaleś....

pozdr.; rp
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Radek P. pisze:
ptica pisze: P.S. Widzę Radku, że nie marnujesz czasu w Warszawie :lol: Nie wiem tylko gdzie nawiązałeś kontakty w Wołominie czy Pruszkowie? :wink: :mrgreen:
Oj wiedziałem, że ktos się przyczepi do tego i tak liczyłem na Ciebie Zbyszku.... :D Ale co do powyższego to nie stosuję, a czas spędzam inaczej niz napisaleś....

pozdr.; rp
Szkoda , juz myślałem, że będziemy mieli jednego Don Corleone na forum.
Radek. Wyluzuj. Nie czujesz jak sobie jaja robimy? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

......CZUJÊ, CZUJÊ .............. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”