Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 17 gru 2017, 05:21

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy
PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 17:29 

Specjalność:
Mialbym prosbe  do   fachowcow  z  forum   o jak najlepsze   porady  odnośnie  wypreparowania   extremalnie   dużych   chrząszczy   (  patrz  fotka )  .
Najmniejszy z nich ( azjatycki   gnojownik  )  ma  ponad  45 mm   dlugosci  .Ostatnio udało się   zakupić   piękne   okazy    
Chrzaszcze   niewypreparowane  sa   znacznie   tansze   niż   już "gotowe  " . Mimo  ze  okazy nie naleza   do najtańszych   nie chciałbym   czegos  popsuc   albo    zaniedbać   . Osobiscie  kiedyś    mój największy    wypreparopwany   chrzaszcz  był wielkości   rohatyńca    i to    ponad    30 lat temu    ,chciałbym   znac  od  podstaw   zasade   choćby   rozmiękczenia   i jego czasu   odnośnie  tak wielkich   egzemplarzy  niektóre z zakupionych   maja  ponad  80 mm     ,Male   chrząszcze    rozmiekczalem  kiedyś   na  warstwie ligniny   z  woda   i  octem   przez  tydzień  ,niektóre   podręczniki   podawaly wlasciwie to samo   -wilgotna   warstwa   piasku  ale jak to jest   z   tak dużymi   ?  Czy czas ich rozmiękczania   nie powinien być  dluzszy  ?  Nie chce   sam eksperymentować    -wolalbym    gotowa  porade  od   fachowcow  
Dodatkowe   pytanie   czy jest jakas   roznica   w  czasie   rozmiękczania    np.  delikatniejszych   w  budowie     kózkowatych   choć   tez  extremalnie  dużych     czy    np.  mocno   opancerzonych   zukowatych   ....  Wiem ,ze nie istnieje   jakiś  konkretny czas   "co  do minuty "   ale   jake  mogą być  optymalne   czy   minimalne   czasy   co do   rozmiękczania  az    tak wielkich   chrząszczy  aby bez   problemów   uszkodzen   podjąć   preparacje   okazu   i  czy sa sposoby   i jakie   aby   zahamować   procesy  rozkładu  dużych  chrząszczy  .Niektóre   moje  okazy   ,jeszcze nie  wypreparowane    wydaja   przykry  zapach   -jak to  rozwiązujecie   ?  
Mam w planach  zamowic  kiedyś    Dynastes   hercules   i   nie wyobrażam sobie    aby  ten chrząszcz   rozkladal  się   w  mojej  gablocie    

pozdrawiam   Jacek

Załączniki:
Komentarz: kilka  chrząszczy
zmniejszone.jpg
zmniejszone.jpg [ 68.96 KiB | Przeglądane 1922 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: wypreparowanie   wielkich   chrzaszczy
PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 18:04 

Specjalność: Tenebrionidae
ja dryblasy i to przekraczające czasem i 130mm moczę po prostu w wódce kilka godzin a potem nie mam problem ani z preparowaniem ani z zapachem

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 18:34 

Specjalność:
Może  to i sposób   ?   ale  cos  do mnie   nie do końca    przemawia   na ten temat     ....w/g   mnie   alkohol   jeszcze   bardziej    üsztywnia   bialko   i   np.   wiązania   pomiędzy  "stawami  "  chrząszczy    .....nie  wiem   ale  pierwszy raz  slysze  o takiej    metodzie     ....Trudno   zaryzykowac    ale  może  sprobuje   najpierw   z  tym   "najtańszym   "  

Jacek

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 18:38 

Specjalność:
Chyba trzeba   po takiej "kapieli  "   natychmiast    preparować     chrząszcza

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 18:42 

UTM: CC88
Specjalność:
Offtop, ale konieczny - Irianl, zadbaj trochę o wizualną stronę swoich postów, od tej szalejącej spacji i kosmicznej interpunkcji można dostać oczopląsu.

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 18:58 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
14 lipca było viewtopic.php?f=30&t=28681

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 19:03 

Specjalność:
Jasne ,rozumiem  -jasnie pania   .... moja pisownia  to jakiś   problem  ?  Chyba  będę  pisal jak będę chciał  a jeśli  komus  to  tak przeszkadza  to chyba  sam ma z czyms problem ...sorry  ale nie zaczalem

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 19:05 

Specjalność:
Dziekuje wszystkim za  szczera  i konkretna odpowiedz

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 19:34 

poziom: zaawansowany
Specjalność: Odonata, Aculeata
irianl napisał(a):
Jasne ,rozumiem  -jasnie pania   .... moja pisownia  to jakiś   problem  ?  Chyba  będę  pisal jak będę chciał  a jeśli  komus  to  tak przeszkadza  to chyba  sam ma z czyms problem ...sorry  ale nie zaczalem

To jest porządne Forum naukowe, gdzie dba się o pisownię. Tym bardziej, że to Ty chcesz informacji a nie odwrotnie. Zostałeś upomniany przez Moderatora i jeśli chcesz być na Forum nieco dłużej niż płonąca zapałka to się dostosuj. Nie musisz, wątpię jednak wtedy by ktoś Cię potraktował poważnie i tracił czas na dawanie rad, na które odpowiedź już została udzielona. Używaj wyszukiwarki, przemyśl to sobie, przeproś Anetę a wtedy wszystko będzie ok.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 10 sie 2014, 19:37 
Administrator

Specjalność:
irianl napisał(a):
  .... moja pisownia  to jakiś   problem  ?  Chyba  będę  pisal jak będę chciał  a jeśli  komus  to  tak przeszkadza  to chyba  sam ma z czyms problem ...

Witaj,

Witam na Forum. Tutaj są takie zasady, że jesli ktoś zadaje pytanie to stara się pisać poprawnie, żeby uzyskać odpowiedź, bo odpowiedź to nie jest obowiązek czytającego. Poprzez dbałość pisowni zachęcasz do poświęcenia czasu na  odpowiedź dla Ciebie. Przez brak dbałości o wygląd tego co napiszesz - to są takie elementarne sprawy, było w szkole - kreujesz niekorzystny wizerunek swojej osoby i zachęcasz do traktowania Ciebie w podobny sposób, jak Ty czytających.

Zanim napiszesz kolejny post przeczytaj jeszcze Załącznik do Regulaminu
viewtopic.php?f=92&t=7563

PS. A widze, że to taki problem natury ogólnej
viewtopic.php?f=98&t=28978

Może więc tylko kilka drobnych uwag: z tą interpunkcją jest tak, że przecinki i kropki stawiamy bezpośrednio po wyrazie a potem następuje spacja.

xxxxxxxxx, xxxxxxx. Xxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxx. Da się to opanować przy odrobinie dobrych chęci.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1