muszka łazienkowa

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
laik
Posty: 343
Rejestracja: środa, 9 stycznia 2008, 21:34
Lokalizacja: grójec

muszka łazienkowa

Post autor: laik »

Co jakiś czas w łazience z syfonu w wannie wylatują takie muszki,wielkości 2 mm.Co to może być.
Załączniki
IMG_0549.JPG
IMG_0549.JPG (36.58 KiB) Przejrzano 2406 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Pewnikiem jakieś gryzki (nie mające nic wspólnego z muchami, to zupełnie inny rząd owadów).
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Aneta pisze:Pewnikiem jakieś gryzki (nie mające nic wspólnego z muchami, to zupełnie inny rząd owadów).
Mucha z rodziny Psychodidae. Jeszcze nie widzialem lazienki, w ktorej by ich nie bylo, bardzo sympatyczne synantropy.

Pawel
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A jednak mucha! No proszę, człowiek uczy się całe życie, że tak oryginalnie podsumuję :wink: Ale co do sympatyczności tych puchatków zgadzam się całkowicie :D
laik
Posty: 343
Rejestracja: środa, 9 stycznia 2008, 21:34
Lokalizacja: grójec

Post autor: laik »

Dziękuje za odpowiedż.
Awatar użytkownika
arczi
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 00:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: arczi »

To podłączę się pod temat... to powyżej to może jedno z tych moich:

1.
Obrazek

2.
Obrazek


Ta wyżej wygląda podobnie do tych moich dwóch... na pewno to nie są jakieś motyle/ćmy??? Moje nie są z łazienki... więc może coś innego?
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

To są zdecydowanie muchy - mają tylko 1 parę skrzydeł. A że faktycznie wyglądają jak małe, puchate ćmy...Coś w tym jest, po angielsku nazwali je moth flies (znalazłem też określenia drain flies i bathroom flies). żyją nie tylko w łazienkach, generalnie są zwiazane z wilgotnymi środowiskami. Larwy rozwijają się w wodzie (także w wilgotnym mchu) i odżywiają się rozkładającą się materią organiczną. Stąd ich obecność np.w rurach i kratkach ściekowych, zlewach, syfonach itp.
Awatar użytkownika
arczi
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 00:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: arczi »

Bartek Pacuk - dziękuję za informacje... fajnie że masz ochotę na wyjaśnienia - cenna rzecz dla takiego laika jak ja w tych sprawach :) Pozdrawiam!!
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

E tam, też się nie znam na muchach :wink: Moja wiedza o nich (a i zainteresowanie także) wzrosła nieco ostatnio ze wzgl. na przedmiot o nazwie entomologia sądowa, na który chodziłem w semestrze, który się właśnie skończył :) Na ile wiedza i czas pozwalają, na tyle staram się trochę innym pomóc - to znakomita metoda, żeby samemu się coś więcej dowiedzieć - nie wszystko, co piszę, biorę przecież ot tak z głowy :wink:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”