Tajemnicze struktury

Same fotki, nie mamy okazu....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Tajemnicze struktury

Post autor: Antek Kwiczala † »

Umieściłem ten post w dziale "błonkówki", ale pewności nie mam.
W dniu dzisiejszym, czyszcząc okno, żona znalazła na framudze okna struktury, utworzone z gliny, wielkości 25-30 mm (DSC04392). Były one całkowicie zamknięte, ale musiałem je z okna "zdemontować", więc niektóre się rozpadły. Wewnątrz takiej glinianej osłony był chitynowy twór przypominający poczwarkę (DSC04393). Owe chitynowe twory były wewnątrz puste - nie wiem co w nich pierwotnie było, ani jak to coś się wydostało. Jedna z tych "poczwarek" była wewnątrz wypełniona jakimiś mini poczwarkami (DSC04395) , wielkości około 1,5 mm - być może to jakiś wtórny pasożyt. Przypuszczam, że to jakieś muchówki, bo w centrum zdjęcia jest takie muchopodobne imago.
Macie jakieś sugestie co to są za twory?
Załączniki
DSC04392.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (180.85 KiB)
DSC04393.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.56 KiB)
DSC04395.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.75 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Tajemnicze struktury

Post autor: Aneta »

Komórki lęgowe z gliny to pewnie robota Sceliphrona, porównaj tu - S. curvatum:
http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... p=curvatum
A te małe pasożyty wyglądają też na jakieś błonkówki.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Tajemnicze struktury

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki Aneta. S. curvatum u mnie na pewno występuje. Po raz pierwszy spotkałem go 9 lat temu u siebie w domu. Owe komórki lęgowe z linkowanej przez Ciebie strony są prawie identyczne. Nie wiedziałem że te osy mają takie pasożytnicze błonkówki. Większość komórek lęgowych była pusta - ciekawe jak imagines S. curvatum się z nich wydostają, skoro komórki były zamknięte - chyba że wszystkie zostały spasożytowane, a pasożyty odleciały. Bardzo to interesujące.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Tajemnicze struktury

Post autor: Justyna »

Odgrzeję temat. Jeżeli komórki nie miały dziur, to musiały być jakieś pasożyty, w końcu przecież się nie teleportowały. Wydaje mi się, że widzę tam w tych komórkach na zdjęciu takie małe dziurki. Pasożyt na ostatnim zdjęciu skojarzył mi się wizualnie z Melittobią - to bardzo ciekawe stworzenie, zeżarła mi kiedyś wszystkie odłożone do hodowli larwy Megachile. Z tego co o niej czytałam, to zjada wszystko, co jej się nawinie, od pszczół po motyle. Samce mają bardzo gustowny kształt czułków. https://www.researchgate.net/publicatio ... he_Species
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”