Pojaw majki - Lytta vesicatoria

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Pojaw majki - Lytta vesicatoria

Post autor: Marek Wełnicki »

W sobotę (10 czerwca) zaintrygował mnie dziwny nieprzyjemny zapach obok jesionów na działce (dla porządku - UTM-DC81). Sprawa wyjaśniła się wczoraj, gdy na ławce wylądowały dwie okazałe samice majki. Korony tych jesionów są wysoko i nie potrafię powiedzieć, co dzieje się na liściach, ale natężenie smrodku wskazuje, że pojaw może być liczny. Ciekaw jestem, czy jest to ogólnie rok liczniejszego pojawu tego ładnego i interesującego chrząszczyka. Wygląda na to, że najłatwiej stwierdzić ich obecność węchem - zapach przypomina myszy, lub niektórym znoszone skarpetki :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pojaw majki - Lytta vesicatoria

Post autor: Jacek Kurzawa »

Już drugi raz spotkałem w tym samym miejscu Lytta tym razem samiec. obejrzałem okolicę, jest jeden jesion około 70 m obok. Jak szukać tego gatunku? Przesiadują w koronie? A tak poza tym?
alinab
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2014, 14:14
Gender: women
UTM: EB69

Re: Pojaw majki - Lytta vesicatoria

Post autor: alinab »

Ta majka wylądowała na ścianie pałacu Czartoryskich w Puławach (13.06.2020 r.). Po chwili zleciała na dół i natychmiast zabrała się za kopanie. Z dużym zaangażowaniem, ale bez większego efektu, bo siedziała na kamiennej opasce budynku. Po przeniesieniu na trawnik wykopała dwie płytkie jamki między kawałkami kory, którymi podsypany jest żywopłot. W każdej spędziła około 2 minut. Potem wspięła się na moją torbę i odleciała. Piękny zwierzak. I wyjątkowo duży osobnik. Nie mierzyłam, ale na oko miała ok. 2,5 cm.

Alina
Załączniki
Lytta2020.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.56 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”